(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Voják připravil lidi podvodem typu letadla o 46 milionů, tvrdí žalobce

  • 10
Státní zástupce podal obžalobu na dnes již bývalého libereckého vojáka, kterému lidé svěřili ke zhodnocení miliony korun a přišli o ně. Pokud se jeho vina u soudu prokáže, může jít až na deset let do vězení.

Na začátku byla vidina obrovského zúročení úspor, na konci je škoda za 46 milionů korun a 76 poškozených. Uvěřili investiční operaci, kterou jim dnes sedmatřicetiletý muž sliboval. Jenže podle státního zástupce nastoupili do podvodné hry na principu „letadla“.

V ní se peníze vracejí jen prvním investorům, ostatní o ně přicházejí. Policie začala muže vyšetřovat pro podezření z podvodu před dvěma lety, nyní čelí obžalobě v nejpřísnějším odstavci.

Podle obžaloby muž postupně vylákal peníze od lidí z nejrůznějších míst nejen Libereckého kraje, ale celé České republiky, a to od prosince 2006 do 27. května 2015.

Sliboval obrovský úrok

Obžalovaný od lidí dostával peníze s tím, že je se ziskem investuje na burze. Sliboval úrok až 36 procent. Jeho klienty byli zprvu ve značné míře vojáci, později jejich známí. Okruh lidí ochotných k půjčení peněz se rozrůstal.

Na začátku měl proto muž ještě peníze na to, aby vyplácel starším věřitelům vysoké úroky. Lidé, kteří takto vydělali, pak byli ochotní peníze znovu dát ke zhodnocení.

„Muž si tak vytvořil ve svém okolí pověst, že finance umí vysoce zúročit,“ uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Muž skutečně s akciemi obchodoval, měl účet u Patria Finance. Během vyšetřování ale vyšlo najevo, že nikdy nedosahoval zhodnocení, které sliboval. Obžaloba vychází z toho, že sliboval zúročení, i když věděl, že ho nemůže splnit.

„Z finančních toků je zřejmé, že byl dlouhodobě prodělečný. A zřejmé je i to, že v pozdějším období peníze, co mu lidé posílali, ani neinvestoval, protože potřeboval vyplácet úroky. Přesto se před klienty prezentoval tím, že je schopen vysoký úrok zaručit a že dlouhodobě vydělává,“ popsal státní zástupce Hořín.

K obchodování na burze neměl povolení

Muž takto „podnikal“ od roku 2006 a ve svém okolí byl známý jako úspěšný investor na burze. Přitom ani k obchodování na burze neměl od České národní banky povolení. Kvůli své důvěřivosti nakonec zůstalo 76 klientů úplně nebo zčásti bez peněz.

„Ve chvíli, kdy policie muže zadržela, systém ztratil kredibilitu a lidé mu přestali půjčovat. Zjistilo se, že jen od poškozených měl napůjčováno 83 milionů. Z toho jim na údajných úrocích vyplatil zpět jen 37 milionů a zbytek použil pro sebe nebo na vyplacení jiných věřitelů,“ tvrdí státní zástupce Petr Hořín.

Muž svoji vinu odmítá. Hájí se tím, že šlo o podnikatelské riziko. Podle něj lidé věděli, že jde o rizikové investice do cenných papírů. Popírá, že by se dopustil trestného činu.

Tehdejší voják měl sice finanční činnost povolenou, o principu „podnikání“ ale jeho nadřízení nevěděli.

„Kdyby velitel věděl o podstatě a měl dostatek informací, samozřejmě by to nepovolil. Po pracovní stránce byl jinak tento voják výtečně hodnocen,“ uvedl nadrotmistr Pavel Tichý, zastupující mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Voják z armády odešel v roce 2015 poté, co mu zanikl jeho služební poměr. Stíhán byl na svobodě.