Čechů, kteří se snaží z Polska dovézt léky na výrobu drog, přibývá

  8:29aktualizováno  8:29
Lidí, kteří si chtějí přivydělat převozem léků využívaných k výrobě pervitinu, přibývá. Celníci potvrzují, že se lidé, kteří často nemají s výrobou drog nic společného, nechají k dovozu přemluvit. Velmi časté je pašování tablet z Polska, kde jsou snadno dostupné.

Celníky zadržený pašovaný náklad léku Sudafed | foto: Celní správa

Lékárník v polské Bogatyni naplnil Elišce Bryknarové tašku lékem Cirrus, zneužívaného k výrobě pervitinu. Náklad, který potřebovali vařiči drogy a který devatenáctiletá dívka měla za pět tisíc korun převézt, odhalili jen kilometr za hranicemi čeští pohraničníci. Dívce hrozilo osm až dvanáct let vězení, nakonec odešla od soudu s podmínkou. 

Případů podobných prostředníků, kteří jinak nemají s výrobou drog nic společného, ale léky za symbolickou cenu převezou, přibývá. Celníci navíc potvrzují, že je pašování léků potřebných k výrobě drog z Polska časté. Nákup těchto léků uvedených na evropském seznamu je tam snadný.

Úlovek celníků

Auta, kde by mohli řidiči převážet léky určené k výrobě drog, celníci dobře vytipují. Naposledy kupříkladu uspěli v úterý na Frýdlantsku.

Mobilní hlídka celníků vytipovala ke kontrole škodovku, která jela z Polska. Celníci ve vozidle našli 1 162 vyloupaných tablet Sudafedu.

"Je to velký problém," potvrdil Jiří Nejedlý, mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem. Podle něj jezdí "na nákupy" protřelí výrobci drog a toxikomani, ale i lidé, kteří nemají s výrobou drog nic společného a k dovozu léků se nechají přemluvit. 

Devatenáctiletá nezaměstnaná prostřednice u soudu tvrdila, že s výrobci drog nemá nic společného. Přesto čelila obžalobě ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Za to, že nakonec vyvázla s nejvyšší možnou - tříletou podmínkou, může vděčit štěstí. Soud neprokázal přímou spojitost s výrobci drog. Nezaměstnaná dívka u soudu řekla, že si prý chtěla jen přivydělat a nevěděla, že se obrovské množství léků má použít pro výrobu pervitinu.

Lidé si neuvědomují, jaký jim hrozí trest

"Dívka se k dovozu léků přiznala, projevila lítost. Uložili jsme ale podmínku s ohledem na věk a okolnosti případu. Neprokázali jsme, že by přímo ona chtěla získat pervitin. Někdo jí řekl, ať přiveze ty léky. Ona si myslela, že se dopustí maximálně celního deliktu. O tom, co dělá, prý nevěděla," přiblížila okolnosti případu soudkyně krajského soudu Eva Drahotová.

Když celníci zadrželi auto řízené jejím přítelem, našli v tašce na zadním sedadle 4 200 tablet, které dohromady obsahovaly 504 gramů pseudoefedrinu. Podle kriminalistického ústavu by z takového množství šlo vyrobit 297 gramů pervitinu. Počty jsou jednoduché, za gram pervitinu se na černém trhu platí tisíc korun, výnos z prodeje by činil 297 tisíc korun.

"Případy, kdy se takoví naivní pěšáci nechají namočit do dovozu léků sloužících k výrobě drog, nejsou ojedinělé. Mladí lidé si často vůbec neuvědomují, jak přísné tresty jim hrozí a netuší, jak nebezpečného jednání se dopouští," upozornila soudkyně Drahotová.

Sama se podivuje nad tím, že dovoz těchto léků je ve velkém množství v Polsku stále možný. "Podle mě musí být lékárníkům jasné, k čemu budou léky použity. Přesto je prodávají."

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

V Liberci bude více sdílených kol. Radnice je chce mít jen ve stojanech

Za první 3 měsíce se svezlo přes 4 300 lidí, kteří podnikli téměř 24 tisíc jízd.

Růžová kola budou v centru Liberce i příští rok a nové vedení radnice se rozhodlo počet sdílených bicyklů ještě...

Najdete na iDNES.cz