Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda v Libereckém kraji zdraží, cena kubíku se přiblíží až ke stokoruně

  12:57aktualizováno  12:57
Od ledna se zdražuje vodné a stočné ve všech městech Libereckého kraje. Nejdražší voda bude nadále na Turnovsku, kde se roce 2015 vyšplhá na cenu 97,85 korun za kubík. Metr krychlový vody na Liberecku vyjde na 96 korun, nejlevnější voda zůstane na Frýdlantsku, stát bude 94,75 korun.
Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na...

Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na 5,30 korun. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Největší skokové zdražení pocítí osmnáct tisíc obyvatel Frýdlantska, kde cena vody stoupne o 8,4 procenta. Každá domácnost tak ročně připlatí několik stovek.

„Bohužel se nemůžeme vyhnout zdražování. Za zvýšením vodného stojí především pokles odběru vody, nárůst odpisů za investice především do úpravny vody Frýdlant, nárůst mzdových prostředků a cena materiálů, tedy především chemikálií a surové vody,“ vypočítává ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Zdražení vody zavinil zánik velkých podniků

Právě na Frýdlantsku v minulosti zanikla řada velkých podniků, jako byl Slezan nebo Knorr Bremse, které byly velkými odběrateli vody. Stejné náklady na provoz vodohospodářské sítě se tak nyní dělí mezi méně plátců. Například Slezan tu produkoval celou polovinu odpadních vod.

„Stočné máme dlouhodobě vysoké, je to dáno tím, že na obhospodařovaný rozsah kanalizační sítě máme málo připojených klientů. Cena je pak v porovnání s konkurencí, která spravuje hustě zabydlené lokace, výrazně vyšší. Naši klienti tak bohužel platí za to, že jich je málo,“ potvrzuje Olyšar.

Velké zisky z prodeje vody

Frýdlantsko má však jednu výhodu - zisky vybrané z ceny vody jsou k dispozici výhradně městům a obcím, které vlastní i provozují vodohospodářský majetek. V jiných regionech vydělávají velké koncerny, jako je třeba francouzská Veolia. Ta má podíl 50,01 procenta v Severočeských vodovodech a kanalizacích (SČVAK), které provozují vodovodní a kanalizační síť ve zbytku Libereckého kraje. Jsou ale pouze jejími nájemci a nemusí tedy peníze zpět investovat. SČVAK měl podle serveru pravdaovode.cz v rozmezí let 2010 až 2013 zisk 1,64 miliardy korun.

Majitelem vodohospodářských sítí v kraji je Severočeská vodárenská společnost, která spoluvytváří cenu vody dle investic do obnovy infrastruktury. Na Turnovsku je to VHS Turnov. Před lety tu proběhla obří investiční akce Čistá Jizera, za niž je třeba platit odpisy a splátky za spoluúčast. I díky tomu a řídkému osídlení oblasti je nejdražší voda v kraji na Turnovsku.

Větší míra spolufinancování

„VHS Turnov bylo v letošním roce opět velmi úspěšné v získávání dotačních prostředků z evropských fondů na dlouhodobě připravované klíčové akce. Financovali jsme z nich rekonstrukci úpravny vody na Příkrém, výstavbu kanalizace v Rovensku pod Troskami a dokončení odkanalizování Malé Skály - lokality Vranové. Příjem peněz z evropských fondů však zákonitě doprovází povinnost vysoké míry vlastního spolufinancování,“ dosvědčuje předseda rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

Zdražení vody na Liberecku bylo nakonec nižší, než akcionáři předpokládali. Očekával se vzrůst cen o 7,5 procenta, nakonec voda v roce 2015 stoupne o 3,9 procenta.

„Nárůst 3,9 % v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody pouze o 3,57 korun za tisíc litrů vody ve srovnání s rokem 2014. Běžnou vanu si tak v příštím roce napustíte za 5,30 korun a jedno spláchnutí toalety vás vyjde na 30 až 60 haléřů,“ vypočetl mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Další z rubriky

Ubytovny plní dělníci z ciziny, obyvatelé malých měst se jich obávají

Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

Plné ubytovny i vzrůstající obavy lidí v jejich okolí. To je důsledek sílícího přílivu zahraničních dělníků z...

Stavba nové sjezdovky se odkládá, Ještěd zatím vylepší jídlo a změní ceník

„Hezky bylo v úterý, ve středu, a ve čtvrtek se to začalo kazit. A předpověď na...

Větší výběr, kvalitní jídlo i služby. Na to se teď v první řadě zaměří nový nájemce skiareálu Ještěd, firma Tatry...

Kaplanka nechala vězně nahlížet do spisů, u soudu dostala podmínku

Obžalovaná Renata Wachová stanula před soudem za to, že vězni nosila léky i...

Liberecký soud potrestal podmínkou bývalou kaplanku Vazební věznice v Liberci Renatu Wachovou za to, že nechávala vězně...

Najdete na iDNES.cz