Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda v Libereckém kraji zdraží, cena kubíku se přiblíží až ke stokoruně

  12:57aktualizováno  12:57
Od ledna se zdražuje vodné a stočné ve všech městech Libereckého kraje. Nejdražší voda bude nadále na Turnovsku, kde se roce 2015 vyšplhá na cenu 97,85 korun za kubík. Metr krychlový vody na Liberecku vyjde na 96 korun, nejlevnější voda zůstane na Frýdlantsku, stát bude 94,75 korun.
Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na...

Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na 5,30 korun. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Největší skokové zdražení pocítí osmnáct tisíc obyvatel Frýdlantska, kde cena vody stoupne o 8,4 procenta. Každá domácnost tak ročně připlatí několik stovek.

„Bohužel se nemůžeme vyhnout zdražování. Za zvýšením vodného stojí především pokles odběru vody, nárůst odpisů za investice především do úpravny vody Frýdlant, nárůst mzdových prostředků a cena materiálů, tedy především chemikálií a surové vody,“ vypočítává ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Zdražení vody zavinil zánik velkých podniků

Právě na Frýdlantsku v minulosti zanikla řada velkých podniků, jako byl Slezan nebo Knorr Bremse, které byly velkými odběrateli vody. Stejné náklady na provoz vodohospodářské sítě se tak nyní dělí mezi méně plátců. Například Slezan tu produkoval celou polovinu odpadních vod.

„Stočné máme dlouhodobě vysoké, je to dáno tím, že na obhospodařovaný rozsah kanalizační sítě máme málo připojených klientů. Cena je pak v porovnání s konkurencí, která spravuje hustě zabydlené lokace, výrazně vyšší. Naši klienti tak bohužel platí za to, že jich je málo,“ potvrzuje Olyšar.

Velké zisky z prodeje vody

Frýdlantsko má však jednu výhodu - zisky vybrané z ceny vody jsou k dispozici výhradně městům a obcím, které vlastní i provozují vodohospodářský majetek. V jiných regionech vydělávají velké koncerny, jako je třeba francouzská Veolia. Ta má podíl 50,01 procenta v Severočeských vodovodech a kanalizacích (SČVAK), které provozují vodovodní a kanalizační síť ve zbytku Libereckého kraje. Jsou ale pouze jejími nájemci a nemusí tedy peníze zpět investovat. SČVAK měl podle serveru pravdaovode.cz v rozmezí let 2010 až 2013 zisk 1,64 miliardy korun.

Majitelem vodohospodářských sítí v kraji je Severočeská vodárenská společnost, která spoluvytváří cenu vody dle investic do obnovy infrastruktury. Na Turnovsku je to VHS Turnov. Před lety tu proběhla obří investiční akce Čistá Jizera, za niž je třeba platit odpisy a splátky za spoluúčast. I díky tomu a řídkému osídlení oblasti je nejdražší voda v kraji na Turnovsku.

Větší míra spolufinancování

„VHS Turnov bylo v letošním roce opět velmi úspěšné v získávání dotačních prostředků z evropských fondů na dlouhodobě připravované klíčové akce. Financovali jsme z nich rekonstrukci úpravny vody na Příkrém, výstavbu kanalizace v Rovensku pod Troskami a dokončení odkanalizování Malé Skály - lokality Vranové. Příjem peněz z evropských fondů však zákonitě doprovází povinnost vysoké míry vlastního spolufinancování,“ dosvědčuje předseda rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

Zdražení vody na Liberecku bylo nakonec nižší, než akcionáři předpokládali. Očekával se vzrůst cen o 7,5 procenta, nakonec voda v roce 2015 stoupne o 3,9 procenta.

„Nárůst 3,9 % v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody pouze o 3,57 korun za tisíc litrů vody ve srovnání s rokem 2014. Běžnou vanu si tak v příštím roce napustíte za 5,30 korun a jedno spláchnutí toalety vás vyjde na 30 až 60 haléřů,“ vypočetl mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz