Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Autobus ani vlak už neujede. Centrální dispečink pohlídá každý spoj

  • 6
Už žádné studování jízdních řádů a čekání na zastávce. Cestující v autobusové a železniční dopravě v Libereckém kraji mají od pondělí významného pomocníka. Spustil se centrální dispečink, který lidi zdarma informuje o každém spoji.

Stačí být majitelem chytrého telefonu s připojením k internetu a nalistovat stránku www.iidol.cz, kde v záložce Odjezdové tabule najdou údaje o každém autobusu nebo vlaku.

Dispečink sbírá pomocí GPS data z celkem 2608 autobusových a 539 vlakových spojích a online je zobrazuje na uvedené stránce. Cestující se tak okamžitě dozvědí, jestli je spoj zpožděný a případně jim nabídne alternativu.

Spoj se zobrazí na mapě

Mohou si také zobrazit konkrétní spoj s jeho polohou na mapě. Nestane se už také, že by jim spoj ujel dřív nebo na ně nepočkal spoj navazující. Dispečink totiž komunikuje i s řidiči autobusů a v případě, že předbíhají jízdní řád, jim vydá povel k tomu, aby počkali nebo zpomalili.

„V každém autobusu je odbavovací stroj, který každých 15 vteřin vysílá signál GPS o poloze vozidla. Dispečerka může na odbavovací terminál vyslat vzkaz řidiči, že na trase je třeba hlášená nehoda a doporučí objízdnou trasu,“ vylíčil vedoucí centrálního dispečinku Roman Martinec.

Do systému jsou zapojeni nejvýznamnější dopravci v kraji: BusLine, ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a Compag. „S ostatními dopravci jednáme. Budeme je zdvořile žádat, aby se do dispečinku zapojili také,“ dodal liberecký hejtman Martin Půta.

Zapojení libereckého dopravního podniku je ve hře také, jeho spoje jsou ale tak husté, že informovat o každém zvlášť je téměř nadbytečné. Smysl to bude mít například v případě posledních nočních spojů, kdy na přesném odjezdu autobusu či tramvaje závisí návrat domů u řady lidí.

Dispečink funguje od 4 ráno do půlnoci

Na dispečinku se střídají celkem čtyři dispečeři vždy od 4 hodiny ranní až do půlnoci, tedy v době, kdy je v provozu autobusová a vlaková doprava.

Podle ředitele Koridu LK Jiřího Hruboně vyšly náklady na vybudování dispečinku na jeden milion korun, 40 tisíc korun měsíčně budou stát náklady na jeho provoz a dalších 200 tisíc korun padne na platy zaměstnanců. Usnadní ale cestování víc než 25 milionům lidí, kteří ročně v rámci Libereckého kraje jezdí vlakem nebo autobusem.