Lidé odmítají centrum pro drogově závislé. Bojí se, že přijdou o klid

  16:05aktualizováno  16:05
Obyvatelé části Jablonce nad Nisou protestují proti tomu, aby ve městě vzniklo centrum pro narkomany. Podle nich zařízení naruší poklidný život ve čtvrti poblíž Střelecké ulice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Odpůrci centra se strachují o své děti. Prý si už nebudou moci hrát na ulicích, protože ty obsadí narkomani.

Obyvatelé jablonecké Střelecké ulice a okolí protestují proti plánu vybudovat na místě budovy, kde v minulosti sídlila firma SVED, multifunkční sociální centrum pro drogově závislé. Petici proti proměně lokality, která je dnes spíše skládkou, podepsalo 219 lidí.

Centrum se otevře závislým i jejich rodinám

Do centra za více než 9,3 milionu korun by měli docházet uživatelé drog. Na starosti ho bude mít nezisková organizace Most k naději. Její klienti tady najdou například poradenství, ale mimo jiné jim zde vymění použité injekční stříkačky za nové. Pro radu si sem ovšem mohou přijít i rodinní příslušníci drogově závislých a počítá se i s osvětovou činností, třeba s přednáškami pro školy.

Pozemek už je ve vlastnictví Mostu, organizace chce po kraji i po Jablonci shodný příspěvek téměř 235 tisíc korun. Zbytek zaplatí dotace z Evropské unie.

Jedna ze signatářek petice Marcela Rusnáková tvrdí, že území rozhodně není prošpikované drogami a že je to klidná čtvrť, kde bydlí spousta slušných rodin.

„Proto se nám nelíbí záměr umístit sem takové centrum. Budou se k nám stahovat problémoví lidé. Naše děti si hrají na ulicích a teď se s nimi budou potkávat. To by se přece nelíbilo nikomu, kdo má rodinu a děti,“ uvedla Rusnáková. Tu navíc rozzlobilo, že o záměru se lidé dozvěděli až z médií a že je o něm nikdo předem neinformoval.

„Nedostali jsme žádnou možnost do toho jakkoliv zasáhnout,“ podotkla obyvatelka dotčené čtvrti.

V ostatních městech problémy nejsou, ubezpečuje ředitel

To přiznává i odborný ředitel Mostu k naději pro Liberecký kraj Jiří Simeth. „Obešli jsme nejbližší sousedy objektu. Museli se k tomu vyjádřit už z principu v rámci stavebního řízení. Bylo to už v roce 2017. Uznávám, že jsme neobešli celé dotčené území, ale jsme diskuzi nakloněni a chápeme obavy a strach zdejších obyvatel,“ řekl Simeth.

Podle něj ale obavy z nějakého nekontrolovaného „nájezdu“ narkomanů nejsou na místě.

„Máme letité zkušenosti s podobnými centry, které jsou i v centrech měst. V Liberci je to v Rumunské ulici, v České Lípě naproti bytové zástavbě, v Mostě naproti školce. Nezaznamenali jsme žádnou stížnost. Jen jednou v Mostě někdo hodil na dětské hřiště stříkačky, ale po našem rozboru jsme zjistili, že jsou to inzulinové stříkačky a že někdo chtěl poškodit naše jméno. Rádi si s lidmi, kteří mají obavy, promluvíme, pozveme je do našeho centra a ukážeme, jak naše služby fungují,“ dodal ředitel.

„Ti lidé do těchto center chodí proto, že potřebují nějakou službu a nechtějí o ni přijít a tak se v nejbližším okolí chovají tak, jak mají. Navíc ta budova je v současnosti v takovém stavu, že pokud nebude renovována, tak spíše bude problémové lidi přitahovat. Ti se tam zabydlí a budou dělat problémy a nepořádek. To se ale nestane v momentě, kdy tam bude působit naše organizace,“ uvažuje Simeth.

Kritici centra také upozorňují na to, že se neuskutečnila žádná diskuze v době, kdy město pozemky Mostu k naději prodalo. To odmítá primátor Petr Beitl.

„Řídíme se zákony této země a přes ně jít nemůžeme. My jako samospráva nemáme žádnou páku na to, abychom tu činnost zastavili nebo zakázali. Veškerý městský majetek byl prodán zcela podle zákona o obcích,“ prohlásil primátor.

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Liberec shání řidiče autobusů, láká je na vyšší náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Desítky řidičů autobusů scházejí Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, aby mohl na konci ledna zajistit...

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Po dešti žízní lesy, sady i liberecká zoo. Sucho je horší než v létě

Od přítoku do jezírka liberecké zoo, které běžně obývá hejno pelikánů, se...

V Libereckém kraji je na začátku prosince ještě větší nedostatek vody než v létě. Jablonecká přehrada ve Mšeně je...

Najdete na iDNES.cz