Lidé odmítají centrum pro drogově závislé. Bojí se, že přijdou o klid

  16:05aktualizováno  16:05
Obyvatelé části Jablonce nad Nisou protestují proti tomu, aby ve městě vzniklo centrum pro narkomany. Podle nich zařízení naruší poklidný život ve čtvrti poblíž Střelecké ulice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Odpůrci centra se strachují o své děti. Prý si už nebudou moci hrát na ulicích, protože ty obsadí narkomani.

Obyvatelé jablonecké Střelecké ulice a okolí protestují proti plánu vybudovat na místě budovy, kde v minulosti sídlila firma SVED, multifunkční sociální centrum pro drogově závislé. Petici proti proměně lokality, která je dnes spíše skládkou, podepsalo 219 lidí.

Centrum se otevře závislým i jejich rodinám

Do centra za více než 9,3 milionu korun by měli docházet uživatelé drog. Na starosti ho bude mít nezisková organizace Most k naději. Její klienti tady najdou například poradenství, ale mimo jiné jim zde vymění použité injekční stříkačky za nové. Pro radu si sem ovšem mohou přijít i rodinní příslušníci drogově závislých a počítá se i s osvětovou činností, třeba s přednáškami pro školy.

Pozemek už je ve vlastnictví Mostu, organizace chce po kraji i po Jablonci shodný příspěvek téměř 235 tisíc korun. Zbytek zaplatí dotace z Evropské unie.

Jedna ze signatářek petice Marcela Rusnáková tvrdí, že území rozhodně není prošpikované drogami a že je to klidná čtvrť, kde bydlí spousta slušných rodin.

„Proto se nám nelíbí záměr umístit sem takové centrum. Budou se k nám stahovat problémoví lidé. Naše děti si hrají na ulicích a teď se s nimi budou potkávat. To by se přece nelíbilo nikomu, kdo má rodinu a děti,“ uvedla Rusnáková. Tu navíc rozzlobilo, že o záměru se lidé dozvěděli až z médií a že je o něm nikdo předem neinformoval.

„Nedostali jsme žádnou možnost do toho jakkoliv zasáhnout,“ podotkla obyvatelka dotčené čtvrti.

V ostatních městech problémy nejsou, ubezpečuje ředitel

To přiznává i odborný ředitel Mostu k naději pro Liberecký kraj Jiří Simeth. „Obešli jsme nejbližší sousedy objektu. Museli se k tomu vyjádřit už z principu v rámci stavebního řízení. Bylo to už v roce 2017. Uznávám, že jsme neobešli celé dotčené území, ale jsme diskuzi nakloněni a chápeme obavy a strach zdejších obyvatel,“ řekl Simeth.

Podle něj ale obavy z nějakého nekontrolovaného „nájezdu“ narkomanů nejsou na místě.

„Máme letité zkušenosti s podobnými centry, které jsou i v centrech měst. V Liberci je to v Rumunské ulici, v České Lípě naproti bytové zástavbě, v Mostě naproti školce. Nezaznamenali jsme žádnou stížnost. Jen jednou v Mostě někdo hodil na dětské hřiště stříkačky, ale po našem rozboru jsme zjistili, že jsou to inzulinové stříkačky a že někdo chtěl poškodit naše jméno. Rádi si s lidmi, kteří mají obavy, promluvíme, pozveme je do našeho centra a ukážeme, jak naše služby fungují,“ dodal ředitel.

„Ti lidé do těchto center chodí proto, že potřebují nějakou službu a nechtějí o ni přijít a tak se v nejbližším okolí chovají tak, jak mají. Navíc ta budova je v současnosti v takovém stavu, že pokud nebude renovována, tak spíše bude problémové lidi přitahovat. Ti se tam zabydlí a budou dělat problémy a nepořádek. To se ale nestane v momentě, kdy tam bude působit naše organizace,“ uvažuje Simeth.

Kritici centra také upozorňují na to, že se neuskutečnila žádná diskuze v době, kdy město pozemky Mostu k naději prodalo. To odmítá primátor Petr Beitl.

„Řídíme se zákony této země a přes ně jít nemůžeme. My jako samospráva nemáme žádnou páku na to, abychom tu činnost zastavili nebo zakázali. Veškerý městský majetek byl prodán zcela podle zákona o obcích,“ prohlásil primátor.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....Primátor Liberce se nedostal do zastupitelstva. Jsem zdevastovaný, říká

Poslední liberecký primátor Tibor Batthyány se svojí kandidátkou PRO 2016...

Dosluhující primátor Tibor Batthyány je jediným porevolučním představitelem Liberce, který se znovu neprobojoval ani do...

Starostové porazili v Liberci ANO, primátor se nedostal do zastupitelstva

Jaroslav Zámečník ze Starostů (vlevo) a Jiří Němeček z ANO.

Libereckou radnici dobyli Starostové pro Liberecký kraj. Porazili tak druhé ANO i třetí Změnu, která uznala porážku. V...

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

Socialistickou mozaiku opraví, liberecká univerzita už ji ale nechce

Technická univerzita v Liberci chystá přestavbu bývalého internátu. Památkářům...

Památkáři ceněnou budovatelskou mozaiku z průčelí budovy liberecké univerzity opraví restaurátoři v Litomyšli. Dílo,...

Muž narazil na Frýdlantsku do stromu. Auto shořelo, řidič nepřežil

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

V pátek dopoledne zemřel na Frýdlantsku třiatřicetiletý řidič auta. Na rovném úseku silnice u odbočky na Dětřichov...

V Liberci se narodila rysí dvojčata, zatím tají svá pohlaví

V liberecké zoo se narodila dvě rysí mláďata.

Stará jsou pět týdnů a ve výběhu už zvědavě prozkoumávají svět. Obdivovat je mohou i návštěvníci liberecké zoologické...

Najdete na iDNES.cz