Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Liberci staví dům jako poctu Vlastu Burianovi. Podle kritiků zbytečnost

  8:30aktualizováno  8:30
Prvorepubliková sokolovna, kuchyň či promítací sál. To vše se podle Společnosti Vlasty Buriana váže ke králi komiků. A spolu s minimuzeem nebude chybět v nově postavené a nepřehlédnutelné budově Centra Vlasty Buriana.

Stavaři dokončují dům nedaleko centra Liberce, otevřít má na konci října. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

S projektem přišla Společnost Vlasty Buriana. Centrum vzniká na křižovatce ulic Široká a Vrabčí. Nedaleko rodiště Vlasty Buriana (rodný dům v Zillergasse, dnešní Lucemburské už nestojí) v dnes zpustlé a zchátralé čtvrti, která dělá městu jen ostudu.

Centrum slavnostně otevře 28. října za účasti známých sportovců nebo umělců. Podle programového ředitele centra Romana Šotoly tím Liberec splácí dluh svému rodákovi, kterého si město nijak nepřipomíná.

„Vlasta Burian patří bezpochyby k jedněm z největších libereckých rodáků. Myslím, že se na jeho filmy dokážou i dnes dívat mladí lidé. Zároveň může sloužit jako vzor svým všesportovním nadáním nebo sociálním cítěním. Na to vše chceme klást důraz,“ říká Roman Šotola.

Podle kritiků jde o zbytečný projekt placený z evropských peněz, který vzbuzuje pochyby, zda dokáže samostatně fungovat a splnit podmínky udržitelnosti. A hlavně si na sebe v dalších letech vydělat.

„Klubové bezbariérové centrum nabídne připomínku filmové a divadelní tvorby, vytváří prostor k volnočasovým aktivitám spojeným s osobností ‚krále komiků‘ a setkávání jeho příznivců,“ popisuje projekt neurčitě.

„Čerpání evropských dotací je dnes pod velkou kontrolou. Kdybychom cíle projektu tak, jak nám byl schválen, po dobu udržitelnosti nesplňovali, rychle bychom museli dotaci vracet. Není to naším cílem. Chceme, aby centrum fungovalo,“ zmínil Roman Šotola.

Pozemek patří známému spekulantovi Plechatému

Podle Šotoly se počítá se symbolickým vstupným, ale také s využíváním grantových programů na nejrůznější akce. „Provoz budovy bude hodně nízkorozpočtový, ale musíme ho zvládnout z vlastních zdrojů,“ podotkl Šotola.

Projekt Centra Vlasty Buriana v Liberci byl podán v roce 2013. Jako poslední projekt v rámci Integrovaného plánu rozvoje města. Výbor Regionální rady Severovýchod jej schvaloval dvakrát.

Napoprvé nedostal dostatečný počet bodů. Kvůli nízkému stupni projektové dokumentace podle stavebního zákona.

Pochyby vzbuzuje také skutečnost, že budova vyrostla na pozemku, patřícímu známému spekulantovi s pozemky Lukáši Plechatému. A jeho bývalá manželka je zakladatelkou Společnosti Vlasty Buriana, obecně prospěšné společnosti, která žádala o dotaci.

„Příjemce má přislíbenu dotaci ve výši 11,7 milionů korun. K proplacení dotace dojde až v okamžiku, kdy kontrola potvrdí, že realizace proběhla v souladu se smlouvou o poskytnutí dotace,“ upozornila mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Silvie Špryňarová.

Burianův fotbalový dres i vysvědčení

Co vlastně lidé v Burianově centru najdou? Čtyřpodlažní bezbariérová budova ukáže řadu artefaktů spjatých s Burianovým životem. Třeba jeho fotbalovou registraci ze Sparty Praha, dresy nebo vysvědčení. V promítacím sále se počítá s projekcemi a s klubovým setkáváním. Replika dobové kuchyně připomene Burianovo kulinářství.

V retro „Sokolovně“ má být zase dobové sportovní nářadí nebo jeho kopie. Připomenout má Burianovu lásku ke sportu. „Chceme se otevřít mladým lidem, školám, handicapovaným i seniorům a rozjet klubovou činnost,“ říká Šotola.

Budova s břidlicovou střechou má břidlicovými šablonami obloženy i stěny a je díky tmavé barvě výrazná. „Dům vychází z okolní zástavby, z typologie místa, které jsme respektovali. Měl působit spíš tradičním dojmem a zároveň moderním a soudobým. Dali jsme mu nový plášť a design,“ zmínil architekt Pavel Šťastný.

„Udivilo mě, že je budova celá černá. Jinak je správné, že tam vyrostl dům, který je stejně vysoký jako ostatní domy,“ zhodnotil stavbu Jiří Žid, liberecký architekt a člen sdružení Zbytek. To usiluje o citlivou obnovu celé zanedbané části města v okolí Papírového náměstí.

„Novou budovou vyřešili zástavbu brownfieldu v centru. Neskáču z ní radostí kilometr vysoko, ale je to krok správným směrem,“ míní zastupitel Jiří Šolc. Ve skutečnosti, že nositelem projektu není město, ale soukromá společnost, nevidí problém.

„I v zahraničí je běžné, že ne všechny podobné aktivity musí řešit jen veřejný sektor. Udržitelnost projektu budou muset naplnit, jinak by dotaci museli vrátit.“

Autor:Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Další z rubriky

Po zápasu Liberec - Slavia řeší policie útok chuligána, vandalismus i opilce

Liberecký Tomáš Wiesner v hlavičkovém souboji se slávistou Jakubem Jugasem.

Jeden trestný čin a čtyři přestupky jsou výsledkem nedělní invaze slavistických fanoušků na fotbalový zápas svého týmu...

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Ať děti a důchodci jezdí zdarma, vyzývá Změna. V Liberci chystá referendum

K incidentu došlo na lince číslo 12 (ilustrační snímek).

Obnova amfiteátru v Lidových sadech, koupě libereckého zámku nebo městská doprava zdarma pro děti do 15 let a seniory...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz