Arogantní fracek, kecálek. Leták hází špínu na opozici v České Lípě

  11:48aktualizováno  11:48
Leták nazvaný Volební rádce ponouká obyvatele České Lípy, aby v komunálních volbách nehlasovali pro lídry opozice. Na své druhé straně je naopak nabádá, aby hlasovali pro jiné kandidáty. Pošpinění politici v tom vidí jasnou snahu roztříštit hlasy pro své strany.

Česká Lípa. | foto: archiv MAFRAMAFRA

O učiteli Zdeňku Ježákovi (NaS) se v letáku píše, že je arogantní fracek, Pirát Petr Jeník je podle hanopisu vulgární samolibý kecálek, komunista František Chot se o sobě zase dočetl, že je aparátčík, který zneužil peníze města.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Bránit se nebudu. Já věci, které nemají význam, nedělám. Kdo to dělá konkrétně, nevím, ale je celkem jasné, že jde o podporu současného vedení radnice a pokus roztříštit hlasy opozice tak, že navádějí lidi ke křížkování pár lidí z opozičních stran místo celé strany. Leták podporuje lidi z čela kandidátky ČSSD +ODS, nechce naštvat ANO, ale naopak drolí hlasy Živé Lípy, NaS, Pirátů a komunistů. Podsouvá lidem, aby nevolili celé strany s tím, že nedoporučí jejich lídry. A doplní je neškodným komparsem,“ tvrdí Petr Jeník.

Podobné letáky se objevily v České Lípě i před čtyřmi lety, kdy radily nevolit tehdejší radniční koalici. A TOP 09 se po volbách skutečně do zastupitelstva nedostala, Spolehnutí skončilo s jedním mandátem, Starostové se usadili do opozice.

Zastupitel Zdeněk Ježák v tom spatřuje aktivity současné ODS, kterou vede místostarosta Juraj Raninec.

„Je dobré si srovnat, koho to poškodilo minule a komu pomohlo. Koalici, Tomáše Vlčka, Kočandrleho to poškodilo, po zádech starostky Moudré pak vylezl právě Juraj Raninec, který napsal, že to byl právě on, kdo zatrhl její kandidaturu. Teď zase má vzniknout pocit, že ODS a ČSSD je nejlepší volba. Navíc, u všech máte vybrat ty dole, jen u těchto dvou stran jejich lídry,“ zamýšlí se Zdeněk Ježák.

Pamflety se objevily ve všech poštovních schránkách města, kdosi jich tedy nechal vytisknout přibližně 16 tisíc.

„Pravděpodobně to objednal a zaplatil nějaký bezdomovec jako minule. Jedná se celkem o drobné v poměru ke kampaním. Tisk patnácti tisíc takových letáků může vyjít na patnáct tisíc korun, roznos na deset tisíc. Nejde o nic, co by mělo kohokoli zruinovat a když někdo má koryto na městě za 70 tisíc čistého, tak za takový hnus klidně vydá 25 tisíc,“ zlobí se Petr Jeník.

Leták z České Lípy.

Leták z České Lípy.

Komunistu Františka Chota leták označil za amnestovaného zloděje. Chot byl skutečně obžalován z vytunelování českolipského fotbalu v době, kdy patřil městu. Krajský soud v Liberci jej však pravomocně obvinění zprostil.

„Amnestie prezidenta republiky jsem nebyl nikdy účasten. Pokud by tomu tak bylo, tak bych byl ušetřen asi sedmiletého běhání po vyšetřovatelích a soudech. A jen tak na závěr, aparátčík, když to tak chce někdo nazývat, vlastně jsem,“ bere věc s humorem Chot.

Sám má podezření, že leták vydali představitelé současné koalice, nemá pro to ale důkazy.

Vedení města letáky neodsoudilo

Starostka Romana Žatecká a místostarosta Juraj Raninec roznos pomlouvačných letáků neodsoudili.

„Když to píší na Facebooku, tak to asi bude pravda, celý víkend jsem to na cyklostylu tiskl v tajném sklepení zámku v Horní Libchavě. Tohle dílko některých opozičních zastupitelů, kteří na sebe chtějí upozornit a udělat ze sebe obětní beránky, nebudu dále komentovat,“ řekl MF DNES místostarosta.

Romana Žatecká nebyla o moc sdílnější. „Nebudu se zabývat hlasem sociálních sítí, ani aktivitami, kterými se někteří ve volební kampani touží zviditelnit a být litováni, ani tím, proč jim jde na ruku deník, který patří Agrofertu a potažmo je podporovatelem politiky ANO 2011,“ rýpla si starostka.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

V Liberci vydali speciální znakoknihu, je určena pro čtení neslyšícím

Tlumočník Karel Redlich převedl knihu O zahradě do znakového jazyka.

Když knihu psal, zdály se mu sny o pokroucených uličkách a o tajemné zahradě, od které jen on vlastní klíč. Za jejími...

Hercům ani divákům už nebude horko, v libereckém divadle vymění topení

Poslední rekonstrukce divadla proběhla v 80. letech.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci čekají perné chvilky. Nepůjde však o zkoušení žádné náročné hry, baletu ani opery....

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz