Česká Lípa získala unikátní městskou kroniku ze začátku 19. století

  8:34aktualizováno  8:34
Česká Lípa získala vzácný německy psaný rukopis, který pojednává o historii města až do 18. století. Za knihu, která bude dále sloužit i badatelským účelům, město zaplatilo devatenáct tisíc korun.

Rukopis německy psané kroniky České Lípy z 19. století. | foto: Městský úřad Česká Lípa

Město získalo unikátní rukopis Friedricha Sonnewenda Chronologische Geschichte der Stadt Böhmisch prostřednictvím Národního archivu Praha. Jedná se o první souvislý přehled dějin města, který začíná v 7. století.

"Víme ale, že v tu dobu ještě Česká Lípa neexistovala, stejně jako v jedenáctém století, o kterém se kronikář zmiňuje. V roce 1059 byla podle něj na Ploučnici obrovská povodeň, která smetla z povrchu zemského celé město. Tehdy tady ovšem byla možná jen nějaká osada," vysvětluje historik českolipského muzea Ladislav Smejkal.

Za rukopis, který začíná v 7. století a končí rokem 1787, v němž město zachvátilo velký požár, zaplatilo město 19 tisíc korun. Památka pochází pravděpodobně z roku 1835. Má 151 číslovaných stran a její součástí jsou i tištěné přílohy z let 1933 a 1934, včetně několika fotografií. Rukopis má jednoduchou kartonovou vazbu s koženým hřbetem, na kterém je vyražen nápis Geschichte der Stadt B. Leipa.

Kroniku objevili v pražském antikvaritátu

Pochází ze soukromé sbírky především starých tisků lékaře ruského původu Ivanova z Nemocnice pod Petřínem na Malé Straně, který ji budoval hlavně v 60. letech dvacátého století.

"Podle mých informací se našla kronika v jednom pražském antikvariátu, kde na ni narazil člověk z Národního archivu v Praze. Ten upozornil město a naše muzeum. Jeli jsme se na ni podívat a zjistili, že se jedná o knihu, o které se vědělo, že existuje, ale nikdo nevěděl, kde je," prozradil historik Smejkal, který měl možnost mít vzácný tisk několik hodin ve svých rukách.

Podle jeho prvního dojmu je jasné, že Friedrich Sonnewend vycházel z Hájkovy a Kosmovy kroniky a z místních církevních pramenů.

Přeložit rukopis do češtiny nepůjde, myslí si historik

Chronologické dějiny města Česká Lípa vznikly tak, že radní města pozvali v 19. století historika Sonnewenda, aby uspořádal místní archiv. Tím se podařilo sestavit první přehledné dějiny města.

"Pro Českou Lípu má tento historický dokument velký význam, neboť obsahuje informace z daleké historie a dále bude sloužit i k badatelským účelům," vysvětlila mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Rukopis budou nyní analyzovat historici z Vlastivědného muzea v České Lípě. "Přeložit ho a vydat česky asi nepůjde, je příliš strohý. Stejně jako ho doplnit poznámkovým aparátem, protože by se stal nepřehledným. Na to je ale příliš brzy, rukopis musíme pečlivě prostudovat a pak se uvidíme, co s tím dál," dodal Smejkal.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Exšéf libereckého dopravního podniku přihrával zakázky svým známým

Manažer dopravního podniku Pavel Šulc je také obviněný z korupce, podle policie...

Pavel Šulc byl předsedou představenstva Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ve funkci podle zákona...

Přemnožená zvěř decimuje stromky v kraji, bez plotů by nepřežily

Jan Duda ukazuje stromek s deformovaným vzrůstem. Zvěř opakovaně okusuje...

Přemnožená zvěř decimuje mladé stromky a narušuje stabilitu a ekosystém lesů. Někde by sazenice a semenáčky bez pomoci...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz