Rukopis německy psané kroniky České Lípy z 19. století.

Rukopis německy psané kroniky České Lípy z 19. století. | foto: Městský úřad Česká Lípa

Česká Lípa získala unikátní městskou kroniku ze začátku 19. století

  • 1
Česká Lípa získala vzácný německy psaný rukopis, který pojednává o historii města až do 18. století. Za knihu, která bude dále sloužit i badatelským účelům, město zaplatilo devatenáct tisíc korun.

Město získalo unikátní rukopis Friedricha Sonnewenda Chronologische Geschichte der Stadt Böhmisch prostřednictvím Národního archivu Praha. Jedná se o první souvislý přehled dějin města, který začíná v 7. století.

"Víme ale, že v tu dobu ještě Česká Lípa neexistovala, stejně jako v jedenáctém století, o kterém se kronikář zmiňuje. V roce 1059 byla podle něj na Ploučnici obrovská povodeň, která smetla z povrchu zemského celé město. Tehdy tady ovšem byla možná jen nějaká osada," vysvětluje historik českolipského muzea Ladislav Smejkal.

Za rukopis, který začíná v 7. století a končí rokem 1787, v němž město zachvátilo velký požár, zaplatilo město 19 tisíc korun. Památka pochází pravděpodobně z roku 1835. Má 151 číslovaných stran a její součástí jsou i tištěné přílohy z let 1933 a 1934, včetně několika fotografií. Rukopis má jednoduchou kartonovou vazbu s koženým hřbetem, na kterém je vyražen nápis Geschichte der Stadt B. Leipa.

Kroniku objevili v pražském antikvaritátu

Pochází ze soukromé sbírky především starých tisků lékaře ruského původu Ivanova z Nemocnice pod Petřínem na Malé Straně, který ji budoval hlavně v 60. letech dvacátého století.

"Podle mých informací se našla kronika v jednom pražském antikvariátu, kde na ni narazil člověk z Národního archivu v Praze. Ten upozornil město a naše muzeum. Jeli jsme se na ni podívat a zjistili, že se jedná o knihu, o které se vědělo, že existuje, ale nikdo nevěděl, kde je," prozradil historik Smejkal, který měl možnost mít vzácný tisk několik hodin ve svých rukách.

Podle jeho prvního dojmu je jasné, že Friedrich Sonnewend vycházel z Hájkovy a Kosmovy kroniky a z místních církevních pramenů.

Přeložit rukopis do češtiny nepůjde, myslí si historik

Chronologické dějiny města Česká Lípa vznikly tak, že radní města pozvali v 19. století historika Sonnewenda, aby uspořádal místní archiv. Tím se podařilo sestavit první přehledné dějiny města.

"Pro Českou Lípu má tento historický dokument velký význam, neboť obsahuje informace z daleké historie a dále bude sloužit i k badatelským účelům," vysvětlila mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Rukopis budou nyní analyzovat historici z Vlastivědného muzea v České Lípě. "Přeložit ho a vydat česky asi nepůjde, je příliš strohý. Stejně jako ho doplnit poznámkovým aparátem, protože by se stal nepřehledným. Na to je ale příliš brzy, rukopis musíme pečlivě prostudovat a pak se uvidíme, co s tím dál," dodal Smejkal.