České dráhy chystají v Turnově hlavně opravy a úpravy míst pro cestující....

České dráhy chystají v Turnově hlavně opravy a úpravy míst pro cestující. Chtějí jim nabídnout mnohem lepší WC, modernější odbavovací halu a pokladny. Pasažéři najdou na nádraží rovněž vylepšené služby. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Skvrna Českého ráje zmizí. Dráhy opraví zašlé turnovské nádraží

  • 0
Mezi největší ostudy Českého ráje patří turnovské železniční nádraží. Cestující se tam propadají hluboko do 20. století. Ohyzdná podoba nádraží se letos změní. České dráhy se pustí konečně do jeho opravy.

„Turnov je druhý nejdůležitější železniční uzel v Libereckém kraji a kvůli odkládané rekonstrukci nádraží jsme se hodně natrápili,“ řekla Hana Maierová, současná krajská radní a bývalá turnovská starostka. „Nedávná zpráva, že ji České dráhy letos provedou, nám udělala velkou radost.“

Oprýskané a zašlé nádraží je pro mnoho lidé prvním, co vidí při cestě do Českého ráje. „Železniční stanicí v Turnově projde denně okolo čtyř tisíc cestujících,“ uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

„Procházejí tudy tratě Praha -Turnov, Hradec Králové - Jičín - Turnov a Hradec Králové - Jaroměř - Liberec. V Turnově začíná, končí a nebo jím projíždí sto vlakových spojů denně.“

České dráhy chystají v Turnově hlavně opravy a úpravy míst pro cestující. Chtějí jim nabídnout mnohem lepší WC, modernější odbavovací halu a pokladny. Pasažéři najdou na nádraží rovněž vylepšené služby.

Zatím ještě není jasné, kdy rekonstrukce nádraží odstartuje. „V současné době připravujeme podklady pro výběrové řízení,“ dodala Pistoriusová. „Cena rekonstrukce bude známá až po jeho ukončení.“

Rekonstrukce měla přijít již na jaře před třemi lety Oprava nádraží zkomplikuje život zaměstnancům Českých drah a také cestujícím. „Budeme je včas informovat o přemístění pokladen do provizorních prostorů a také o dalších omezeních, souvisejících se stavebními pracemi,“ konstatovala Pistoriusová.

Podle turnovského starosty Tomáše Hockeho vyjde rekonstrukce vlakového nádraží zhruba na dvanáct až patnáct milionů korun. „V minulosti se o ní moc a dlouho mluvilo, ale nic se nedělo,“ připomněl Hocke. „Že se něco změnilo, uvěřím, až bude všechno hotovo.“

České dráhy slibovaly modernizaci vlakového nádraží již na jaro roku 2012. Hraje totiž klíčovou roli jako zázemí pro cestující ze sousedního autobusového nádraží, které vyrostlo na podzim 2011 za více než sedmdesát milionů korun.

Ve vlakové stanici měly vzniknout nové moderní toalety i pro pasažéry, čekající opodál na linkové, městské a školní autobusy. Neustále posouvaná rekonstrukce vlakového nádraží ale donutila turnovskou radnici k nezvyklému vyřešení prekérní situace, kdy řada cestujících chodila na WC do zákoutí poblíž autobusového nádraží.

Toalety jsou v restauraci

„Toalety poskytla restaurace Albion, jež stojí naproti autobusovému nádraží,“ poznamenala Maierová. „Město jí platí tři sta tisíc korun ročně, což kromě jiného vzbuzuje závist. Chtěli jsme vybudovat na autobusovém nádraží WC za milion korun, ale díky rekonstrukci vlakového nádraží je Turnov ušetří.“

Modernizaci vlakového nádraží vítá rovněž turnovský fotograf Pavel Charousek. „Bude na něm i čekárna pro řidiče autobusů,“ prohlásil Charousek. „Především však odpadnou problémy s chybějícími WC na autobusovém nádraží. Lidé si přestanou ulevovat v jeho okolí, což působí odpudivě.“

Podle železničáře a dopravního specialisty Jindřicha Berounského si turnovské nádraží rekonstrukci zaslouží. „V Česku už nenajdete moc podobných důležitých železničních uzlů, které by vypadaly tak špatně,“ shrnul Berounský.