Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém ráji to vře. Malá Skála se bojí nové stáčírny skalní vody

  15:31aktualizováno  15:31
Strach z hluku, kamionů a prachu mají lidé v jedné z nejmalebnějších obcí Českého ráje - v Malé Skále. Měla by tady totiž vzniknout nová stáčírna kvalitní skalní vody, která má vyrůst v areálu firmy Veseta, v bývalé pile pod vlakovým nádražím.

Místní se bojí toho, že malebnou Malou Skálu tovární stavba zhyzdí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

K továrně povede i nová přístupová cesta s mostem pro kamiony, jež protne cyklostezku Greenway Jizera.

Místní lidé tvrdí, že stáčírna přinese jen hluk, připraví jeden z klenotů Českého ráje o turistickou atraktivitu a navíc neobohatí Český ráj o žádný ekonomický zisk.

Firma s miliardovým obratem a hlavním závodem v Kyšicích tu totiž nemá sídlo a daně za vodu z podzemí platí ve Středočeském kraji. Firma založí fond pro odškodnění obyvatel.

"Udělám všechno pro to, abych krásnou Malou Skálu nezkazil," prohlásil majitel Vesety Petr Souček na nedávném veřejném projednávání, kde s obyvateli Malé Skály řešil dopady svého podnikatelského plánu na jejich obec.

Nová hala, která by v areálu navazovala na místo, kde se ještě nedávno konaly hudební festivaly Benátská noc, má mít rozměry 80 x 45 metrů a celý areál stáčírny se s manipulační plochou rozroste na 11 tisíc metrů čtverečných.

Součkovi už v cestě nestojí prakticky nic. S novou průmyslovou zónou totiž počítá územní plán obce a nedávné veřejné projednání záměru výstavby bylo jen dalším krokem k získání stavebního povolení.

Podnikatel tvrdí, že se snaží vyjít vstříc obci i lidem a plánuje založit fond, ze kterého by byli všichni, kteří utrpí škodu provozem stáčírny, odškodněni. Nabídl navíc peníze také obci. Ta je však už v minulosti odmítla s tím, že dokud se problém se stáčírnou nevyřeší, nic nechce.

Co bude, až přijdou povodně?

Místní se ovšem nebojí jen hluku a prachu z provozu kamionů, ale obavy mají také z období povodní. Továrna totiž stojí v zátopové oblasti a společně s novým mostem by mohla v kritických situacích zvednout hladinu Jizery.

Aby toho nebylo málo, starousedlíci studii ani plánům podnikatele příliš nevěří. Podle nich se z Malé Skály stane zničená obec se zvýšenou prašností a hlukem, kam turisté přestanou jezdit.

Nechápou také, jak je možné postavit novou halu v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, když přitom ochránci přírody často vetují byť jen výměnu oken nebo nátěr na domě.

"Je to nevratné poškození Malé Skály jako místa turistického ruchu. Nepřinese to nové pracovní příležitosti, a protože firma sídlí mimo obec, ani ta z toho nebude mít žádný profit," vypočítává negativa obyvatel Malé Skály Jiří Hořák.

Malá Skála patří mezi nejžádanější lokality Českého ráje. Nachází se tu Pantheon s nejstarším skalním hradem v zemi, skalní města, Suché skály, zámek v secesním duchu, nebo kaple ve Vranovém.

Z většiny výše položených míst obce však bude nová provozovna dobře vidět. "Ptám se, kde byli všichni oněch deset let, kdy se o tom mluví. Tehdy to šlo třeba zastavit. Dnes můžeme mluvit tak akorát do toho, aby ten barák k něčemu vypadal," dodal další místní obyvatel Martin Bouček.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Kultovní diskotéka Ďábelská huť končí, vytlačila ji výstavba bytů

Třináct let v podniku působil manažer a dýdžej Martin Šimek (vlevo), jen o rok...

Legenda několika generací zábavychtivých Liberečanů končí. Po desítkách let zavře letos definitivně své dveře bez...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz