Zasněžená krajina Českého ráje působí romanticky.

Zasněžená krajina Českého ráje působí romanticky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zasněžený Český ráj připomíná pohádku. Jenže se v něm můžete zabít

  • 3
Český ráj si neodpočine od turistů ani v zimě. Výlety za úchvatnými scenériemi se zachumelenými pískovcovými skalami však mohou skončit tragicky.

„Hlavně ve skalních městech jim hrozí nebezpečí,“ říká vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek. „Velký pozor si lidé musí dávat na vyhlídkách. Myslím si, že by na ně vůbec neměli chodit, pokud na nich leží sníh.“

Na nejpopulárnějších vyhlídkách se sice nachází zábradlí, nad mnoha propastmi a srázy však chybí jakákoliv ochrana před smrtelně nebezpečnými pády.

„Někdy se nedá poznat, kde končí skála a kde začínají sněhové převisy,“ varuje Mocek. „Turisté mohou šlápnout do prázdna a zřítit se dolů.“

Nejvíce lidí přitahuje v zimě Zlatá stezka Českého ráje mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn. Například na Silvestra jich tam korzovaly stovky. Cestu jim zpříjemňovaly dva kiosky s občerstvením a u Valdštejnu dokonce hospoda.

Ze Zlaté stezky vedou krátké odbočky na dvě populární zastavení - vyhlídky U Lvíčka a Na Kapelu. Turisté z nich mají jak na dlani Hruboskalské skalní město, ale za jasného počasí spatří také Kozákov a někdy dokonce Krkonoše.

Schody na vyhlídkách hodně kloužou

„Na obou vysokých vyhlídkách je zábradlí, což však neznamená, že tam pod ním někdo nemůže podjet, pokud uklouzne na ledu a sněhu,“ upozorňuje turnovský fotograf Pavel Charousek. „Na vyhlídku U Lvíčka se navíc přechází mezi skalami po lávkách bez zábradlí.“

Na nedalekou Mariánskou vyhlídku se stoupá po schodech vytesaných ve skále. „Pískovcové schody v zimě hodně kloužou,“ tvrdí Charousek. „Koncem prosince jsem šel do Adamova lože, na schodech mi ujela noha a prásknul jsem sebou tak, že jsem si málem rozbil foťák.“

Túry mimo značené cesty Charousek v zasněženém Českém ráji nedoporučuje. „Když ve Skaláku scházíte například k symbolickému hřbitovu horolezců, připadáte si občas jak na kluzišti,“ dodává Charousek.

„V některých místech by se v Českém ráji v zimě uplatnily mačky nebo alespoň boty se speciálními hroty.“

Mocek varuje nejen před zledovatělým a zachumeleným Hruboskalským skalním městem, ale také před Prachovskými skalami nebo Drábskými světničkami.

Zábradlí nejde umístit všude

Jan Farský, který dělal do konce loňského roku předsedu Sdružení Český ráj, uznává, že vyhlídky na Hruboskalské skalní město nejsou v zimě úplně bezpečné.

„Zábradlí nelze samozřejmě umístit všude, ale do Českého ráje určitě patří bezpečný okruh pro zimu, z něhož by byly vidět skály,“ konstatuje Farský. „Sdružení s ním v příštích letech počítá.“

Podle Farského si výletníci často neuvědomují, jaké nebezpečí na ně v zasněženém Českém ráji číhá. „Moderní společnost poskytuje lidem stále vyšší stupeň ochrany, ale zároveň v nich potlačuje pud sebezáchovy,“ vysvětluje Farský.

Mocek turistům radí, aby v zasněženém Českém ráji volili raději výlety v údolích než po skalách. Osobně se mu líbí například cesta mezi rybníky Vidlák, Věžák a Nebák.

Na výlety do Českého ráje chodí v zimě především lidé z Turnova a okolí. Přespolní turisté tvoří pouze malý zlomek návštěvníků. Tržby podnikatelů, závislých na cestovním ruchu, se nedají s létem srovnávat.

„Máme otevřeno jen od dubna do začátku listopadu,“ uvádí Miroslav Adamec, majitel tříhvězdičkového hotelu Trosky, položeného pod stejnojmenným hradem. „Přes zimu bychom se neuživili. Topení je drahé a za ošklivého počasí bych platil personál v prázdném hotelu.“