Alena Mihulková na své česnekové farmě.

Alena Mihulková na své česnekové farmě. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Král a královna českého česneku jsou z Bělé. Pěstují i unikátního Rusáka

  • 0
Viceživnostníkem roku se v Libereckém kraji stal Jan Hradecký z Bělé u Staré Paky na Semilsku. Uspěl s pěstováním tradičních českých odrůd česneku.

Hradecký se svojí životní partnerkou Alenou Mihulkovou nevítají hosty chlebem a solí, ale špekem a česnekem. Česnek na ochutnání a špek na zajedení.

Ten pravý český má totiž grády, na které hospodyňky pod záplavou španělských a čínských doveženin už zapomněly a slabším povahám vyhrknou slzy z očí.

„To, co se v obchodech stále nabízí jako český česnek, nemá s tím původním mnoho společného,“ zamýšlí se Mihulková. Podle ní by českým česnekem měl být označený jenom ten, který je vypěstovaný z českých odrůd a na území našeho státu.

Podobně jako víno, nebo maso by nesl označení odrůdy, pěstitele a místa, kde vyrostl. Dnes někteří zemědělci v honbě za ziskem dováží laciné sadby z Francie, či Španělska a vypěstovaný česnek vydávají za tuzemský. Ještě v horším je česnek dovezen v kamionu a dá se mu jen přídomek český, třeba tím, že ho přebalí.

Výpěstky si prodávají sami

„Sami jsme se už několikrát museli bránit proti tomu, že pod naším jménem obchodníci nabízeli dovoz,“ říká Mihulková, která se svým partnerem pěstuje aromatickou zeleninu už dvacet let.

Začali na malé záhumence u domu. Postupně se zájem o česnek navyšoval, a tak si životní partneři vzali zpět rodinné pozemky a navázali na tradici rodinného hospodaření v Krkonoších po dědovi.

Výpěstky si prodávají ze dvora sami. A pokud už někomu svoji úrodu svěří, zveřejní ho na svých webových stránkách. Jednoduše chtějí oddělit poctivé prodejce od podvodníků.

Hradecký s Mihulkovou dnes nabízejí osm tradičních českých odrůd. Takových, které výlučně vznikly v českém prostředí a jednu raritu, která se nedá pořídit nikde na světě.

Unikátní bělský Rusák

Bělský Rusák je mimořádně ostrý paličák, výtečný například do zabijačkových a krkonošských specialit. Pokud by se jim podařilo jeden rok úplně zničit jeho sadbu, nebude už ho možné nikdy vypěstovat.

Příběh partnerské dvojice zaujal porotu letošního ročníku soutěže Živnostník roku, že jim z 219 podnikatelů udělil druhé místo po novoborském restaurátorovi Jaroslavu Skuhravém, který se výrobě sklovitráží věnuje úctyhodných 42 let.

Hradecký s Mihulkovou, v civilním životě majitelé účetní firmy, mají do budoucna velké plány. U domku chtějí vybudovat technicky vyhovující skladové zázemí, takzvanou česnekovou chaloupku. Ta by sloužila jako prodejní místo a také jako muzeum česneku s osvětou produkce a českých odrůd.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.