Spadlý pískovcový blok u cesty k hradu Valdštejn (v pozadí)

Spadlý pískovcový blok u cesty k hradu Valdštejn (v pozadí) | foto: Jaroslav Hoření, MF DNES

Cesta na hrad Valdštejn je uzavřená, spadl na ni skalní blok

  • 0
Pád pískovcové skály uzavřel příjezdovou cestu k hradu Valdštejn. Lesy ČR, vlastník pozemků a tedy i zříceného bloku, komunikaci kvůli bezpečnosti uzavřely. Zákaz vjezdu se nelíbí starostce Turnova Haně Maierové, podle níž znemožní záchranářům přístup na památku.

"Po podrobném průzkumu terénu našimi zástupci, vědci, odbornou firmou, zástupci CHKO Český ráj a Městského úřadu Turnov zjistili, že v části skalního masivu hrozí pád dalšího nestabilního kamenného bloku a mohlo by dojít k dalšímu ohrožení osob a přilehlé lesní cesty. V současné době probíhá montáž čidel, která budou sledovat pohyb v jednotlivých částech bloku," popsal dosavadní kroky mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Vedení Lesů tvrdí, že jde o účelovou a ne veřejnou komunikaci a přístup dopravní obsluhy na hrad Valdštejn je možný ze dvou dalších směrů. "Když napadne sníh, tak se tam nedostane ani sanita. A co teprve kdyby začalo hořet," zlobí se ovšem starostka.

Hrad patří městu, proto cítí zodpovědnost a zvažuje, zda se nepostaví proti rozhodnutí vydané odborem životního prostředí na základě žádostí Lesů.

Zákaz pohybu po cestě je vydán na tři měsíce s možností tříměsíčního prodloužení. Co bude dál, zda bude nutné uvolněný blok stabilizovat nebo odlomit, zatím není nikdo schopen říct.

"Po vyhodnocení dat budeme rozhodovat o dalším postupu včetně případné sanace nebezpečných bloků. Zajištění bezpečnosti osob je pro nás prioritou," uvedl Boublík.

Pískovce se odlamují často

Pády pískovcových bloků nejsou výjimkou, přirozeně patří k Českému ráji, který je z velké části tvořen pískovcem. Letos ale odpadly velké bloky na frekventované cesty. V květnu to bylo asi 200 tun, které se odlouply v Příhrazech na Zlatou stezku Českého ráje. (více zde) I tady byly další trhliny a tak Lesy nechaly v září skálu sanovat.

Pískovcový blok se v létě uvolnil i kousek od silnice druhé třídy z Hrdoňovic na Střeleč. Jeden z velkých kamenů se zastavil asi pět metrů od silnice.

"Bylo to nepříjemné a docela nás to vyděsilo. Skála patří Sklopísku Střeleč, kteří ji monitorují a už se nehýbe. Nemůžeme si stěžovat na spolupráci s nimi," uvedla Hana Protivná, starostka Újezdu pod Troskami, kam Hrdoňovice patří.

Proč k odlamování pískovců dochází, popsal, ředitel Geoparku Český ráj Tomáš Řídkošil. "Okolo 30 procent hmoty pískovce jsou póry. Když zaprší, tak se voda do horniny rychle vsákne, proudí v ní a to má vliv na stabilitu pískovce." K tomu je ještě třeba připočítat vliv mrazů a slunce, tedy ochlazování a zahřívání a také předchozí lidské činnosti.