Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodaři jeli za peníze firmy do Francie. Proti cestě se ozývá kritika

  10:45aktualizováno  10:45
Studijní cesta, nebo kupování přízně starostů? Sedmadvacet starostů, zaměstnanců Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov i Severočeských vodovodů a kanalizací vyjelo do Francie na pozvání firmy, která vyrábí litinová vodovodní potrubí. Firma Saint-Gobain PAM platila většinu nákladů.
Francouzská firma na výrobu vodovodních trubek pozvala členy Vodohospodářského sdružení Turnov do svého závodu. Dozorčí rada v tom vidí nepřípustný závazek. (ilustrační snímek)

Francouzská firma na výrobu vodovodních trubek pozvala členy Vodohospodářského sdružení Turnov do svého závodu. Dozorčí rada v tom vidí nepřípustný závazek. (ilustrační snímek) | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Třídenní cestu kritizuje turnovský zastupitel a člen dozorčí rady VHS Jiří Mikula. Vidí v ní především závazek a rizika pro nezávislé rozhodování při vypsaných zakázkách do budoucna.

„Je to nestandardní a podobné, jako když cestovali zastupitelé na pozvání pana Pelty na fotbal do Holandska. Členy sdružení to může do budoucna zavazovat k upřednostňování této firmy při dodávkách trubek,“ upozornil Jiří Mikula.

„Pokud by šlo o soukromou firmu, je to v pořádku, tady jde ale o zástupce veřejného sektoru. Ti by si měli dávat pozor na to, od koho přijímají pozvání,“ dodal Mikula.

„Je to nesmysl a další útok na Vodohospodářské sdružení. Navíc vedený politickými cíli,“ reagoval na kritiku cesty předseda rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk. Sdružení tvoří 22 obcí a měst Pojizeří.

Například starosta Turnova cestu odmítl. „Měl jsem svůj program nabitý jinými povinnostmi,“ řekl turnovský starosta Tomáš Hocke. Dál se nechtěl vyjadřovat.
Cesta se uskutečnila loni v říjnu, zastupitel Mikula o ní nyní informoval turnovské zastupitele. VHS platila jen 50 tisíc korun za cestu.

Firma se proti kritice ohrazuje

„V žádném případě nikdy nepořádáme takové akce, které by měly jejich účastníkům nabízet osobní prospěch,“ zmínil mluvčí Saint-Gobain PAM Jakub Benda. „Důrazně se musím ohradit proti spekulaci, že by na základě této obchodní cesty mohlo dojít k jakémukoliv zavázání účastníků do budoucna,“ zmínil Benda.

„Navíc společnost VHS Turnov není naším zákazníkem, těmi jsou stavební firmy, které naše výrobky instalují.“

Podle Mikuly ale VHS může ovlivnit, jaké trubky bude při projektech požadovat. Během návštěvy města Metz se diskutovalo s představiteli firmy, návštěvníci si prohlédli testovací centrum trubních systémů.

Navštívili jednu z největších sléváren skupiny PAM-SG v Pont-á-Mousson, či úpravnu vody. Prohlédli si třeba i památkovou zónu v Nancy.

Milan Hejduk nevidí v cestě nic špatného. „Prohlédli jsme si výrobu trubek, ale řešili jsme i technologické vodohospodářské záležitosti. Nevidím v tom nic zavazujícího, neznamená to, že musíme brát trubky od této firmy. Nemáme s ní žádné finanční vztahy,“ upozornil Hejduk. Skupina navštívila na pozvání starosty i Idar-Oberstein, partnerské město Turnova. „Řešili jsme otázky vodárenství. Prohlédli jsme si, jak nakládají s vodami a řeší úpravny pitné vody. Podobnou stavbu připravujeme,“ uvedl Hejduk.

Jela i sekretářka sdružení

„Od nás jeli provozní pracovníci a měli to jako pracovní cestu. Navštívili slévárnu a seznámili se s celým procesem výroby materiálů, s nimiž léta pracují. Viděli i úpravny vody a mohli srovnat technologie,“ komentovala cestu mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Podle mluvčího firmy Saint-Gobain se zástupci VHS Turnov seznámili s provozem závodu. „Viděli výrobní procesy, řízení kvality, výrobky, které zde vznikají a vše, co stojí za výrobou našich litinových trubních systémů,“ vyjmenoval Jakub Benda.

„Součástí areálu je i testovací centrum, kde můžeme demonstrovat mechanické vlastnosti našich výrobků, což v České republice není možné,“ dodal Benda.

„Nedovedu si vysvětlit, proč jelo dvacet sedm lidí a k čemu mohla být cesta sekretářce sdružení. Je to, jako kdybych vzal uklízečku na pekařský veletrh s tím, že tam pochytí nejnovější světové trendy,“ domnívá se ale Jiří Mikula.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Najdete na iDNES.cz