Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodaři jeli za peníze firmy do Francie. Proti cestě se ozývá kritika

  10:45aktualizováno  10:45
Studijní cesta, nebo kupování přízně starostů? Sedmadvacet starostů, zaměstnanců Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov i Severočeských vodovodů a kanalizací vyjelo do Francie na pozvání firmy, která vyrábí litinová vodovodní potrubí. Firma Saint-Gobain PAM platila většinu nákladů.
Francouzská firma na výrobu vodovodních trubek pozvala členy Vodohospodářského sdružení Turnov do svého závodu. Dozorčí rada v tom vidí nepřípustný závazek. (ilustrační snímek)

Francouzská firma na výrobu vodovodních trubek pozvala členy Vodohospodářského sdružení Turnov do svého závodu. Dozorčí rada v tom vidí nepřípustný závazek. (ilustrační snímek) | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Třídenní cestu kritizuje turnovský zastupitel a člen dozorčí rady VHS Jiří Mikula. Vidí v ní především závazek a rizika pro nezávislé rozhodování při vypsaných zakázkách do budoucna.

„Je to nestandardní a podobné, jako když cestovali zastupitelé na pozvání pana Pelty na fotbal do Holandska. Členy sdružení to může do budoucna zavazovat k upřednostňování této firmy při dodávkách trubek,“ upozornil Jiří Mikula.

„Pokud by šlo o soukromou firmu, je to v pořádku, tady jde ale o zástupce veřejného sektoru. Ti by si měli dávat pozor na to, od koho přijímají pozvání,“ dodal Mikula.

„Je to nesmysl a další útok na Vodohospodářské sdružení. Navíc vedený politickými cíli,“ reagoval na kritiku cesty předseda rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk. Sdružení tvoří 22 obcí a měst Pojizeří.

Například starosta Turnova cestu odmítl. „Měl jsem svůj program nabitý jinými povinnostmi,“ řekl turnovský starosta Tomáš Hocke. Dál se nechtěl vyjadřovat.
Cesta se uskutečnila loni v říjnu, zastupitel Mikula o ní nyní informoval turnovské zastupitele. VHS platila jen 50 tisíc korun za cestu.

Firma se proti kritice ohrazuje

„V žádném případě nikdy nepořádáme takové akce, které by měly jejich účastníkům nabízet osobní prospěch,“ zmínil mluvčí Saint-Gobain PAM Jakub Benda. „Důrazně se musím ohradit proti spekulaci, že by na základě této obchodní cesty mohlo dojít k jakémukoliv zavázání účastníků do budoucna,“ zmínil Benda.

„Navíc společnost VHS Turnov není naším zákazníkem, těmi jsou stavební firmy, které naše výrobky instalují.“

Podle Mikuly ale VHS může ovlivnit, jaké trubky bude při projektech požadovat. Během návštěvy města Metz se diskutovalo s představiteli firmy, návštěvníci si prohlédli testovací centrum trubních systémů.

Navštívili jednu z největších sléváren skupiny PAM-SG v Pont-á-Mousson, či úpravnu vody. Prohlédli si třeba i památkovou zónu v Nancy.

Milan Hejduk nevidí v cestě nic špatného. „Prohlédli jsme si výrobu trubek, ale řešili jsme i technologické vodohospodářské záležitosti. Nevidím v tom nic zavazujícího, neznamená to, že musíme brát trubky od této firmy. Nemáme s ní žádné finanční vztahy,“ upozornil Hejduk. Skupina navštívila na pozvání starosty i Idar-Oberstein, partnerské město Turnova. „Řešili jsme otázky vodárenství. Prohlédli jsme si, jak nakládají s vodami a řeší úpravny pitné vody. Podobnou stavbu připravujeme,“ uvedl Hejduk.

Jela i sekretářka sdružení

„Od nás jeli provozní pracovníci a měli to jako pracovní cestu. Navštívili slévárnu a seznámili se s celým procesem výroby materiálů, s nimiž léta pracují. Viděli i úpravny vody a mohli srovnat technologie,“ komentovala cestu mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Podle mluvčího firmy Saint-Gobain se zástupci VHS Turnov seznámili s provozem závodu. „Viděli výrobní procesy, řízení kvality, výrobky, které zde vznikají a vše, co stojí za výrobou našich litinových trubních systémů,“ vyjmenoval Jakub Benda.

„Součástí areálu je i testovací centrum, kde můžeme demonstrovat mechanické vlastnosti našich výrobků, což v České republice není možné,“ dodal Benda.

„Nedovedu si vysvětlit, proč jelo dvacet sedm lidí a k čemu mohla být cesta sekretářce sdružení. Je to, jako kdybych vzal uklízečku na pekařský veletrh s tím, že tam pochytí nejnovější světové trendy,“ domnívá se ale Jiří Mikula.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz