Cesta z vlaku na autobus bude snazší. V Tanvaldě postaví nové nádraží

  9:29aktualizováno  9:29
Do září příštího roku vyroste v Tanvaldě moderní autobusové nádraží. Stavba za 76 milionů korun bude v těsné blízkosti vlakového nádraží. Lidé tak již nebudou muset zdolávat kilometr dlouhou cestu kvůli přestupu a ušetří patnáct minut času.

Na tomto místě bude stát nový terminál. Lidé jej budou moci využívat od září příštího roku, ulehčí jim cestování vlakem i autobusem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na vlakovém nádraží Tanvald Šumburk už zahájili demolici nevyhovujícího domu a přeložení vlakových kolejí. Stavební práce začnou ihned po demolici. Do té doby cestující mohou využívat spoje tak, jak jsou zvyklí.

"Než budeme se stavbou hotoví, ponecháme stávající autobusové nádraží v Žákově ulici s tím, že u vlakového budou zastavovat autobusy, které jezdí na Harrachov," vysvětlil starosta Tanvaldu Petr Polák.

Přibude infocentrum a parkoviště

Staveniště se v moderní terminál promění na konci září příštího roku. S moderním autobusovým a vlakovým stáním na několika metrech čtverečných přibude stánek s občerstvením, toalety a parkoviště. "To bude mít zhruba dvacet stání. Toalety pravděpodobně zpoplatníme," doplnil Polák.

Součástí nového terminálu bude také informační systém, který využijí především turisté. Právě oni by měli ocenit snadnější cestování. Turisté se většinou chtějí dostat do centra. Dnes musí ujít více než kilometr, aby přestoupili na autobus. Nově budou všechny autobusy zajíždět až ke kolejím.

"Spojené nádraží tu mělo být již dávno. V Tanvaldě mám chalupu a přestupování je náročné především pro starší lidi," poznamenal Jan Debera z Liberce.

Dělníci postaví i kruhový objezd

S novým nádražím vybudují dělníci také kruhový objezd, kterým se řidiči dostanou na nový terminál. Stávající autobusové nádraží v Žákově ulici se promění v klasickou zastávku. Okružní křižovatku si ale na rozdíl nádraží za 76 milionů korun musí město zaplatit samo.

"Na stavbu nádraží jsme získali dotaci ve výši šestačtyřiceti milionů korun z regionálního operačního programu. Zbytek zaplatíme my stejně jako kruhový objezd," informuje tanvaldský starosta.

"Čtyři miliony by měl ještě uhradit stát, to zatím ale není jisté," konstatuje Polák, který upozornil, že město se kvůli terminálu, jehož součástí bude i kruhový objezd, nezadluží. "Pro tuto akci máme v rezervě města peníze."

Také v Jablonci zamýšlejí přesunout autobusové nádraží k tomu vlakovému. Podle zastupitele a dopravního specialisty Jindřicha Berounského je to však nesmysl. "Všude ve světě se snaží hromadnou dopravu soustředit do centra města a v my bychom ji dávali na okraj? To je přece hloupost," hodnotí návrh, který stojí v novém konceptu územního plánu, Berounský.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Další z rubriky

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

Střední škola řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici

Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný...

Najdete na iDNES.cz