Geotermální elektrárna funguje například na Islandu, kde její odpadní voda zásobuje proslulé modré laguny.

Geotermální elektrárna funguje například na Islandu, kde její odpadní voda zásobuje proslulé modré laguny. | foto: Profimedia.cz

ČEZ stopl výstavbu geotermální elektrárny v Liberci, byla by drahá

  • 0
Energetická společnost ČEZ zastavila přípravy na výstavbu geotermální elektrárny v Liberci. Zařízení, které mělo využívat k výrobě elektřiny hlubinné teplo, se přitom mělo začít stavět už v polovině roku.

"Projekt jsme museli stopnout. Nebyl by výnosný oproti jiným projektům, proto ho v současné době nerozvíjíme," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

GEOTERMÁLNÍ ELEKTRÁRNA

Měla vyrábět nejen elektřinu, ale také dodávat teplo části města. Stát měla za čističkou odpadních vod v libereckých Pavlovicích.

Energii by elektrárna získávala z nitra země, kde by se ohřívala voda. Dolů by šla studená, nahoru horká. Energie, kterou by s sebou nesla, by se měnila na páru a elektřinu.

Město se na zkušební vrty připravovalo již od roku 2007. Měly stát asi čtvrt miliardy korun. Výstavba samotné elektrárny pak měla vyjít na něco přes miliardu.

"Určitě je škoda, že se celý projekt zastavil. Každý alternativní zdroj vytápění vítáme," říká Petr Černý, liberecký zastupitel a zároveň předseda představenstva Stavebního bytového družstva Sever, který je odborníkem na energetické koncepce.

Podle něj sice není návratnost investic do elektrárny jistá, ale je to daleko lepší než být závislý na jednom dodavateli tepla.

"Myslím si, že je to lepší projekt než například malá jaderná elektrárna, o níž se mluví v sousedním Jablonci. Chceme myslet hlavně ekonomicky a ekologicky," dodává Černý.

Geotermální elektrárnu by chtěla i jiná města

Kromě Liberce plánovali využití geotermálních energií také v dalších městech kraje. Například v Semilech měly příjmy z prodeje elektřiny vylepšit městský rozpočet a odpadní teplo mělo vytápět domácnosti.

"V letošním roce ale určitě s realizací projektu, jehož náklady se odhadují na miliardu korun, nezačneme," informuje starosta města Jan Farský.

Semily si tak velkou investici nemohou dovolit a peníze na ni nejsou ani ve státním rozpočtu. "V současnosti jednáme o vstupu strategického partnera, ale nechceme nic uspěchat," uzavírá starosta.

Výstavbu elektrárny, která by fungovala na energii pod zemským povrchem, chtějí také v Dětřichově na Frýdlantsku. Tady projekt na využití alternativního zdroje energie země připravuje soukromá firma Geoterm CZ.

Jaké výrobě elektřiny byste dali přednost?

celkem hlasů: 5

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 5. března 2011. Anketa je uzavřena.

Jaderné elektrárny
Jaderné elektrárny 4
Spalování biomasy
Spalování biomasy 1
Tepelné elektrárny (uhlí, plyn)
Tepelné elektrárny (uhlí, plyn) 0
Vodní elektrárny
Vodní elektrárny 0
Sluneční elektrárny
Sluneční elektrárny 0
Větrné elektrárny
Větrné elektrárny 0
Geotermální elektrárny
Geotermální elektrárny 0