Jiří Matoušek u tramvajové zastávky, která v Liberci uctívá chartisty včetně...

Jiří Matoušek u tramvajové zastávky, která v Liberci uctívá chartisty včetně jeho bratra Reného. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Neberte si ho do vašich prolhaných úst, vzkazuje KSČM bratr chartisty

  • 7
Odhalení pamětní desky René Matouškovi a dalším chartistům v Tatranské ulici v Liberci budí emoce. V radničním časopise ho kritizují zastupitelky za KSČM. Rozhořčily tak bratra zemřelého disidenta, který jim promptně odpověděl otevřeným dopisem.

Radnice a kardinál Dominik Duka by se měli zabývat důležitějšími věcmi než je odhalování desek chartistovi Matouškovi.

Příspěvek v tomto smyslu zveřejnily v listopadovém vydání Libereckého zpravodaje zastupitelky za KSČM Dana Lysáková a Věra Skřivánková jako poznámku k odhalení pamětní desky zemřelému René Matouškovi a dalším libereckým chartistům.

„Pan arcibiskup mohl být také požádán, aby požehnal i zastávce Textilana, U Starých pekáren a například i ulici U Mlékárny. Možná by si při této příležitosti občané Liberce, a to nejen ti bez práce, připomenuli prosperující podniky, které jsou dnes stejnou virtuální realitou, jako přínos René Matouška pro Liberec,“ stojí v příspěvku zastupitelek.

To naštvalo bratra chartisty natolik, že oběma zastupitelkám odpověděl otevřeným dopisem a to hlavně proto, že jde o zastupitelky a představitelky strany, která bratrovi nejvíce ublížila. A nejen jemu, ale všem, kteří nahlas vyjadřovali svůj názor. Podle něj je příspěvek plný lží a nenávisti.

„Kardinál Duka předmětnou zastávku nepokřtil, ale pouze přednesl krátký projev a posléze odhalil pamětní tabuli. Zastávka také nebyla přejmenována. Stále se jmenuje Na Rybníčku (tak je i nadále uváděna v jízdních řádech a všech ostatních oficiálních zdrojích). Jen získala ke svému názvu podtitul Reného Matouška a dalších libereckých signatářů CH 77,“ oponuje bratr Reného Jiří Matoušek.

„Mohly jste se za KSČ pokusit omluvit“

Podle něj se nikdo neoháněl přínosem René Matouška pro Liberec. „Vzpomínková tabule se jmény i jiných libereckých chartistů vznikla pod patronací pana náměstka primátora Ivana Langra, jako připomenutí statečného osobního postoje těchto občanů z Liberecka,“ říká Matoušek.

„Má i za cíl nezapomínat na odporné způsoby pronásledování této skupiny občanů represivními složkami vládnoucí KSČ. Tito signatáři často přišli o dosavadní zaměstnání, o rodinu, zdraví a v přímé souvislosti i o život tak, jak tomu bylo i v případě mého bratra Reného. Škoda, že jste si 17. listopadu nenašly cestu a čas, mohly jste se za KSČ svým jménem pokusit omluvit za ohavnosti, které se za její vlády neoddiskutovatelně děly,“ připomíná Matoušek.

Podle něj se mohly omluvit i za to, že jeho bratra na 22 měsíců do vězení poslala komunistická soudkyně Milada Rosenbergová kvůli tomu, že šířil dokument, který apeloval na dodržování lidských práv v tehdejší ČSSR. A také za to, že se mu rozpadla rodina a přišel o zdraví.

„Naše rodina by vám odpustila“

„Naše rodina by totiž vaši upřímně myšlenou omluvu pokorně přijala a křesťansky vám osobně odpustila,“ podotýká Jiří Matoušek.

„Ale protože k tomu nedošlo, žádám vás pro příště – neberte si již nikdy více jméno mého zesnulého bratra Reného Matouška do vašich prolhaných a zlých úst.“

Otevřený dopis odeslal i kardinálu Dukovi, libereckému náměstkovi Ivanu Langrovi a liberecké KSČM.

Liberecké zastupitelky za KSČM Dana Lysáková a Věra Skřivánková říkají, že v Libereckém zpravodaji pouze zveřejnily svoje mínění. „Na dopis reagovat nebudeme, pro nás je to uzavřená záležitost,“ tvrdí například předsedkyně OV KSČM v Liberci Dana Lysáková.

Podle ní bylo odhalování desky zbytečnou akcí a to i v kontextu se 17. listopadem. „My komunisté si ho také připomínáme, ale jen v souvislosti se studentem Opletalem, v souvislosti s rokem 1989 nešlo o nic jiného, než o majetkový převrat. A Duka by měl spíš zpytovat své svědomí v souvislosti s restitucemi, než odhalovat desky Matouškovi,“ prohlašuje Lysáková.