Harrachovu dělá hanbu hlavně kdysi slavný hotel Hubertus.

Harrachovu dělá hanbu hlavně kdysi slavný hotel Hubertus. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ruiny kdysi slavných hotelů dělají ostudu Krkonoším. Majitelé to neřeší

  • 3
Místa, kde nepoznáte, že nejste v bohatých Alpách, a vedle nich ruiny jako vystřižené z chudinského ghetta. Na velké kontrasty narazí turisté v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou - ve městech, která jsou největšími rekreačními středisky západních Krkonoš.

V Harrachově i v Rokytnici stojí největší ostudy přímo v centru města. Ošklivé budovy hyzdí rovněž vjezdy do obou vyhlášených rekreačních středisek. Radnice jsou takřka bezmocné, protože chátrající budovy patří soukromým majitelům - až na bývalou harrachovskou celnici.

Harrachovu dělá hanbu hlavně kdysi slavný hotel Hubertus. "Před březnovým mistrovstvím světa v letech na lyžích jsme tam raději natloukli na dveře a okna dřevěné desky, aby nikdo nevlezl dovnitř a něco se mu tam nestalo," říká harrachovská starostka Eva Zbrojová. "

Opakovaně jsme vyzývali majitele, aby si hotel zabezpečil, ale nekomunikuje ani s námi, ani se stavebním úřadem."

Hubertus zažíval největší slávu za socialismu, kdy se s hotely Junior, Bílý Hořec nebo Krakonoš řadil mezi nejlepší v Libereckém kraji. Bydleli tam například lovci ze západní Evropy, kteří si za valuty přijeli zastřelit krkonošské jeleny.

Po roce 1989 se však luxusní Hubertus stal jednou z nekřiklavějších obětí privatizace.

Rokytnice má největší ostudy na dvou klíčových místech. Jen kousek od náměstí stojí opuštěná a ošklivá textilka - bývalý Rotextil. A na vjezdu do horského městečka za hostincem U Kroupů se vyjímají jak pěst na oku pozůstatky po další bývalé textilce.

"Naposledy tam byly sklady Zemědělského zásobování a nákupu," uvádí rokytnický starosta Petr Matyáš. "Před dvěma roky se na bývalé textilce pod sněhem provalily střechy." S bývalým Rotextilem měl velké plány investor z USA. "Prý ale zemřel," tvrdí Matyáš.

Projekt na proměnu několikapatrové budovy na velké zábavní centrum tak zůstal jen snem a Rokytnice se brownfieldu ve svém srdci nezbaví.

Opuštěné ruiny s vietnamskou tržnicí

"Třetí problém máme mezi Rokytnicí a Františkovem, kde se nachází rozpadající se bývalý kravín," upozorňuje Matyáš. "S majitelem není vůbec řeč."

V Harrachově stojí další ruiny jenom pár desítek metrů od hotelu Hubertus. Opuštěné cihlové stavby jsou v sousedství hotelu Ski Centrum a k jedné z nich se navíc přimyká obludná vietnamská tržnice. "Pokud vím, tak by se tam mělo něco stavět, ale zatím se nic neděje," podotýká Zbrojová.

Na lepší časy marně čeká i zdevastovaný dům u lékárny, jemuž se v Harrachově říká Duch hor. Podobně je na tom bývalá ubytovna lesního závodu. Přezdívá se jí Blechárna a rozkládá se u hlavní silnice před stanicí Horské služby. "Zatím není šance, že by někdo opuštěné budovy zrekonstruoval," konstatuje Zbrojová.

"Kvůli masivní výstavbě apartmánových domů je v Harrachově nadbytek lůžek a nikdo zatím nemá zájem budovat tady nové hotely a penziony," podotkla. 

Do cizího majetku nemohou zasahovat

Do cizího majetku nemůže město zasahovat - s výjimkou případů, kdy by ruiny ohrožovaly životy lidí. Harrachovské radnici však dělá starosti i jedna její budova. Od státu převzala bývalou celnici na česko-polské hranici.

Všechny pokusy o její nové využití však ztroskotaly a v současné době je pustá. Neuspělo tam například kasíno. "Bývalá celnice stojí daleko od Harrachova, není v dobrém stavu a jsou tam velké náklady na vytápění," vysvětluje Zbrojová.