Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřiště u liberecké školy je akorát na zlomení nohy. Stále čeká na opravu

  14:30aktualizováno  14:30
Rozpraskaný nerovný beton prorůstající trávou, na němž si místo běhání za míčem můžete tak akorát zlomit nohu. Tankodrom připomíná hřiště Základní školy Švermova v Liberci. To chátrá již řadu let a již minulý rok mělo být opraveno za pomoci dotace. Zatím se ale nic neděje a navíc nejde o jediné školní hřiště ve městě ve zbědovaném stavu.

Hřiště u ZŠ Švermova je v katastrofálním stavu. Podobných hřišť je v Liberci více. | foto: ZŠ Švermova

Hřiště postavili již v 70. letech minulého století. Od té doby se do něj téměř neinvestovalo. Například se pouze opravila opěrná stěna.

"Hřiště nemůžeme prakticky používat. Nedají se na něm dělat ani základní věci jako běhy, skoky nebo míčové hry. Navíc je to nebezpečné, děti tu mohou snadno zakopnout, něco si udělat," říká ředitelka školy Jarmila Hegrová, která zároveň učí i tělocvik.

Ve škole tak využívají pouze část hřiště nebo jezdí na městská sportoviště u Tipsport arény, které jim město bezplatně nabízí. "To není ale příliš ideální řešení. Máme to z ruky, dlouho nám trvá než se tam s žáky vypravíme. Není to na běžnou výuku, že by tam tělocvikáři jezdili každou hodinu," doplňuje Hegrová.

I přesto, že školní sportoviště vypadá jako po bombardování, má škola několik nadějných mladých atletů, kteří se třeba umístili na předních příčkách v olympiádě mládeže.

Město čeká na úvěr od banky

Na opravu hřiště je už vypracován projekt, stejně jako na hřiště u Základní školy Aloisina výšina, které má podobnou zanedbanou "fyzičku." Obnova obou sportovišť má vyjít přibližně na 22 milionů korun. Peníze chce město získat z Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) za pomoci evropské dotace. Opravovat se přitom mělo již loni.

"Pořád s tímto projektem počítáme. Jediné na čem to vázne, je uvolnění financí z revolvingového úvěru," vysvětluje ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Zadlužené město si chce totiž vzít od banky úvěr, ze kterého by zaplatilo některé projekty než přijde dotace. Do zástavy ovšem musí dát Tipsport arénu. Zdali může, musí rozhodnout ministerstvo financí. "To už nám před měsícem slíbilo, že do 14 dnů rozhodne, ale do dneška rozhodnuto není," upozorňuje Šolc.

Kromě ZŠ Švermova a Aloisina výšina mají problém se svým hřištěm i v jiných školách. Příkladem za všechny může být Základní škola U Soudu.

"Máme tu asfaltovou plochu, ne žádné školní hřiště. Navíc to není pro děti moc bezpečné. Na rekonstrukci škola nemá, když jsme se přihlásili do jednoho z dotačních programů na obnovu hřišť, tak jsme neuspěli," popisuje Zuzana Benešová, zástupkyně ředitelky.

I tady občas využívají sportoviště vedle Tipsport arény. "Ale je to pro nás daleko," uzavírá zástupkyně.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz