Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta na hřbitov je na zlomení nohou. Zadlužený Liberec na opravu nemá

  15:40aktualizováno  15:40
Na strmé cestě ke krematoriu a urnovému háji v Liberci - Perštýně číhá nebezpečí. Chybí tu dlouhý kus chodníku. Tam, kde chodník pod listím prosvítá, klopýtají nohy v dírách po vypadaných dlaždicích. Zadlužený Liberec neměl letos na opravu peníze.

Strmá silnice k libereckému krematoriu a hřbitovu je rozbitá, na opravu nemá město peníze. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Dcera mě varovala, ať tam raději ani nechodím," řekla liberecká seniorka Libuše Šmídová. "Pro nás starší lidi je ale návštěva hřbitova společenskou událostí, a tak jsem se tam vypravila," poznamenala.

Krematorium a urnový háj stojí na vrchu v liberecké čtvrti Perštýn a autobusy MHD tam nejezdí. "V první půlce kopce vůbec není chodník a nahoru se mi šlo strašně," prohlásila Šmídová. "Bála jsem se, abych si nezlomila nohy. Do Dušiček zůstávají dva týdny a lituju všechny, kteří půjdou na hřbitov pěšky."

Fotogalerie

Liberecká radnice o špatné cestě ke krematoriu a urnovému háji ví, na vybudování nového, bezpečného chodníku jí však scházejí peníze. Městské dluhy přesahují dvě miliardy korun a třeba ve školách šetří Liberec na každé žárovce.

"Rekonstrukci silnice ke krematoriu a nový chodník plánovalo město už před devíti lety," konstatovala primátorka Martina Rosenbergová. "Nakonec to ale nedopadlo kvůli problémům se stavebním povolením."

Později se magistrát snažil na rekonstrukci ulice a chodníku získat dotaci. Neuspěl. Rekonstrukce ulice a chodníku si vyžádá zhruba čtyři miliony korun.

S rekonstrukcí chodníku počítáme, ale ne teď

Do projektu patří i přechody pro chodce, oprava vjezdů do ulice a osvětlení. Svažitá cesta od ulice Milady Horákové ke krematoriu měří téměř tři sta metrů.

Podle primátorky Liberec s rekonstrukcí ulice a chodníku stále počítá. "Kvůli nedostatku peněz jsme ji však museli ze seznamu akcí na letošní rok vyškrtnout," dodala Rosenbergová. "Věříme ale, že je seženeme už příští rok. Mrzí nás, že pro starší lidi je cesta ke krematoriu a urnovému háji obtížná."

Redaktor MF DNES cestu vyzkoušel. Po několika desítkách metrů se chodník úplně ztrácí. Vzhůru stoupá pouze hrbolatá dlážděná silnice ohraničená křivolakým žulovým obrubníkem.

Jednu stranu vozovky lemují keře a chodce šlehají do nohou. Na druhé straně silnice vede úzká přírodní stezka, pokrytá vysokým nánosem listí. Z něj vykukují špičky velkých kamenů.

Musíme chodit po silnici, stěžuje si důchodkyně

"Dá se jít jedině po silnici ze žulových kostek, ale jezdí po ní auta," dodala Šmídová. "Dlažba navíc klouže za sucha, natož za mokra. Člověk aby snad raději lezl nahoru po čtyřech. Kdyby radnice dala alespoň před ulici a chodník značku Jen na vlastní nebezpečí."

Krematorium a urnový háj na Perštýně spravuje společnost Likrem. Její jednatel Ladislav Kopal připustil, že se silnice i chodník ocitly v mizerném stavu. "Dlažba se propadá, ulice je přitom hodně vytížená. Kritická situace tam nastává především v zimě," uvedl Kopal.

"Našim řidičům jsem po dlážděné silnici zakázal jezdit, aby nezničili auta. Ke krematoriu se dostávají horem, po objížďce přes Broumovskou ulici," dodal.Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz