Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růženka se probouzí. Chystá se radikální přestavba centra Liberce

  6:53aktualizováno  6:53
Chystá se největší přestavba dolního centra Liberce. Stovky bytů, kanceláří a míst k parkování, dílny, restaurace, obchody i místa k odpočinku, nové bloky domů, průchody a cesty by měly vzniknout ve čtvrti od Nisy směrem k Babylonu.

Nové byty, kanceláře či obchody by v Liberci měly vzniknout ve čtvrti od Nisy směrem k Babylonu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Alespoň tak to vymysleli autoři studie z liberecké architektonické kanceláře Siadesign. První ze tří etap proměny území v trojúhelníku ulic U Nisy, Tatranská a Mrštíkova už spěje k územnímu rozhodnutí. Místo o rozloze téměř čtyř hektarů zabírá jednou z největších částí centra Liberce, kterou architekti takto jednotně pojednali, a nyní představili lidem na liberecké radnici.

„Je to spící Růženka, která se teprve probouzí, velmi cenné území, svojí polohou, blízkostí ke všem druhům veřejné dopravy i k dálnici, vedle řeky a také v sousedství celé řady významných úřadů, jako je například krajský nebo finanční úřad, Ministerstvo zemědělství nebo ČEZ,“ komentuje šéf týmu, který studii zpracovával, Radim Kousal.

Podle něj jde o zásadní proměnu dolní části města, i když studie je jen jednou z možností, jak může vypadat.

„Podle ní tu mohou vyrůst viladomy, bloky činžáků až do osmi podlaží a administrativní budovy až do jedenácti pater. Zhruba pětinu území by měly tvořit parky a zeleň. Měly by tu také vzniknout zhruba tři stovky parkovacích míst,“ popisuje Kousal.

Některé části chtějí architekti zachovat

„Některé části, jako například ČEZ, historická budova ‚Tepichfabrik‘, dnes už opravený objekt Werk, či blok domů dnešního Ministerstva zemědělství od známého libereckého architekta Maxe Kühna chceme zachovat.“

Zmizet by naopak měl blok dnešních Montážních závodů nebo prodejna a opravna chevroletů Autoreparin. Majitelé pozemků - Montážní závody Liberec a projektová společnost Byty Kladenská by chtěli začít co nejdřív.

„Území jsme zcelili, studie je hotová. Zda a kdy se bude stavět, záleží na tom, jestli získáme územní rozhodnutí a peníze. Jedná se o projekt v řádech stovek milionů korun. Pokud ale všechno dobře půjde, začít chceme už v příštím roce,“ doufá Ivo Semerák, zástupce projektové společnosti Byty Kladenská.

Neobává se ani toho, že by nové byty investoři neobsadili. „Věříme, že náš projekt je natolik kvalitní a zajímavý, že se ekonomicky vyplatí,“ tvrdí.

Stoletá voda domy neohrozí

Podle Kousala není ani problém, že pozemky leží v sousedství Lužické Nisy. „Stoletá voda, by je zaplavila maximálně do výšky padesáti centimetrů, což by neměl být problém,“ podotkl Kousal.

Ze záměru mají naopak strach majitelé domů, podniků a pozemků v okolí Montážních závodů.

Bojí se, že studie omezí jejich záměry přestavět si podniky a rozšiřovat je, i toho, že se do čtvrti nahrnou denně tisíce aut, která ucpou ulice.

„Podle plánu má přibýt kolem tří stovek parkovacích míst. Všichni víme, jak to vypadá na křižovatce u Babylonu při výjezdu na Košickou, kde doleva neodbočíte. S otevřením iQlandie v sousedství se to ještě zhoršilo. Podle nás by mělo město řešit nejprve dopravu, pak vyvářet nějaké studie,“ tvrdí například bratři Rudolf a Petr Kusko, spolumajitelé servisu a STK v Mrštíkově ulici.

Čekají se protesty

„Určitě si podáme námitku. Máme obavu, že záměr omezí i naše vlastnická práva.“ Na námitku se chystají i zástupci společnosti ČEZ Korporátní služby v Tatranské ulici.

„Budeme reagovat. Nelíbí se nám například průjezd přes náš dvůr na rohu Kladenské a Tatranské, který je tu namalovaný, ani to, že se počítá se zbouráním dnešních garáží. Ze zkušeností víme, že soužití kanceláří, provozů a bytů přináší problémy. V části, která se dotýká našeho majetku, je další stavba nereálná bez dořešení vlastnických vztahů,“ řekl při jednání na radnici zástupce společnosti František Jirout.

Optimisticky vidí přeměnu náměstek primátorky pro rozvoj Jiří Rutkovský. „Na rozdíl například od Papírového náměstí a okolí, je tato lokalita vlastnicky mnohem jednodušší. Mohlo by se to povést do pěti až osmi let,“ míní Rutkovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz