Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká pláň, území stále čeká na svého prvního investora. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pláň po Textilaně už deset let zarůstá křovím. Majitel tam chce byty nebo park

  • 14
Mělo to být první obchodně zábavní centrum v Liberci za 1,2 miliardy. Architekti ho začali kreslit už v roce 2005, krátce potom, co padly budovy bývalé Textilany. O deset let později je na místě pořád pláň a čeká na svého prvního investora.

„Majitelé pozemků jsou otevření všem návrhům a nápadům,“ říká Jan Kuipers, zastupující zájmy holandských vlastníků společnosti Liberec Real Estate, které pozemky patří. „Potřebujeme jeden startovací snadno dostupný projekt. Na něj by se pak mohly nabalovat další.“

Území o rozloze devíti hektarů deset minut od centru města v sousedství liberecké přehrady, jímž prochází nově zrekonstruovaná tramvajová trať do Jablonce, má podle něj obrovský potenciál.

Může tu být mix zástavby

„Mohl by tu vzniknout podnikatelský inkubátor a vědecký park, spojený s nanotechnologiemi, mohly by tu vyrůst kanceláře krajských institucí, ale třeba i byty. Mohla by tu vzniknout expozice a trh výrobků z kraje - prostě mix zástavby.“

Kuipers do Liberce jezdí už čtvrtým rokem a má za to, že je to krásné město s velkým potenciálem, ale nevyužívá ho.

„Má nanotechnologie a mladé absolventy technických oborů z univerzity, ale ti tu nezůstávají, protože je tu nic nedrží,“ uvažuje Kuipers. „Liberec by měl vytvořit podmínky pro to, aby se tu jako malé podnikatelské ryby chytily a mohly vyrůst v ryby velké.“

Z plánů na nemocnici sešlo

Pozemek po Textilaně v minulém roce figuroval i mezi možnostmi postavit na něm novou nemocnici. Záměr ale ztroskotal hlavně na penězích. Podle Kuiperse je to velká škoda.

„Liberecká nemocnice chce rekonstruovat staré budovy. Potrvá jí to třeba desítky let, bude to stát spoustu peněz a stejně z nich nová nemocnice nevznikne. Podle mě přijde její vlastník na to, že to bylo špatné rozhodnutí. Znám takový případ z Holandska,“ poznamenává Kuipers. Nejreálnější je podle něj, že se území bude rozvíjet po částech. „Pochybuji, že se najde developer, který by měl peníze na celý pozemek. Ale měl by se najít někdo, kdo začne,“ poznamenal Kuipers.

Líto je mu i to, že pozemek leží ladem. „Dal by se přechodně využít, třeba na dětskou výukovou farmu nebo na zahrádky,“ míní Kuipers. 

Korytář: Ideální je uliční síť

S oživením pozemku po Textilaně chce pohnout i vedení města Liberce, které před nedávnem začalo s holandským vlastníkem jednat.

„Výsledkem by měla být přeměna plochy, aby se stala přirozenou součástí města, a ne jeho ostudou,“ říká náměstek libereckého primátora Jan Korytář.

„Ideální by byla po dohodě s vlastníkem vytvořená uliční síť, a jednotlivé parcely by začali investoři obsazovat postupně za předem daných podmínek,“ domnívá se Korytář. Podobně podle něj vznikaly Lidové sady či starší části města, na rozdíl od velkých sídlišť či některých nových částí města postižených živelnou zástavbou.

„Chceme se dohodnout s vlastníky, aby součástí projektů byly i dostatečně velké plochy pro parky a městskou zeleň,“ slibuje Korytář.

Iniciativu vedení radnice Kuipers vítá. „Současní lidé ve vedení města jsou pozitivní a mají snahu něco udělat, ale měli by za tím důsledně jít, jako to dělají třeba ve Wroclavi nebo v Drážďanech, což jsou města srovnatelná s Libercem,“ míní Kuipers.

Bývalou největší textilku na severu Čech, založenou ve 2. polovině 19. století Johannem Liebiegem, srovnaly bagry se zemí v letech 2003 až 2004. Noví majitelé pozemku se museli vypořádat i s možnou ekologickou zátěží území.

„Provedli jsme rozsáhlý průzkum a vrty po celém pozemku, ale dopadl lépe, než jsme očekávali. Takže by s tím neměl být problém,“ poznamenal Kuipers.

Problém nevidí ani úředníci na krajském odboru životního prostředí. „Podle údajů České inspekce životního prostředí byl v době přípravy původního záměru Hollandia pozemek vyčištěný v rámci terénních úprav a přípravy území,“ konstatuje Irena Holatová z úseku vodního hospodářství. „Žádné stanovisko jsme dosud nevydávali, protože se tu zatím nezačalo stavět.“