Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká ČSSD přišla o 70 procent členů. Zřejmě to byly černé duše

  19:00aktualizováno  19:00
Sociální demokracie v Liberci přišla o stovky členů. Počty v řadách místní organizace zřejmě několik let navyšovaly takzvané černé duše. Objevily se v době, kdy ČSSD v kraji vedl Robert Dušek, který dnes čelí obvinění z korupce. Z původních 489 členů strany jich nyní v Liberci zbylo jen 166.

Jedním z impulzů k nové registraci členů byla i korupční kauza kolem bývalého europoslance Roberta Duška. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Příkaz provést přeregistraci přišel z nejvyššího vedení ČSSD. „Dostali jsme stížnost na špatnou práci okresní tajemnice,“ informovala mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Předsedkyně strany v Libereckém kraji Lenka Kadlecová ale podotkla, že jedním z impulsů byla i kauza, která se kolem Duška v současnosti odehrává, a to, že mu jeho kolegové přerušili členství v ČSSD. „Souvisí to s tím,“ řekla.

Přeregistrace byla podle ní schválena již v prosinci loňského roku. „Čekali jsme úbytek členů, ale je pravda, že ne tak velký,“ zmínila Kadlecová.

Sama si netroufá spekulovat, zda jde skutečně o černé duše nebo pouze o lidi, kteří už nechtějí ve straně pracovat, anebo jim to nedovolí zdravotní stav.

„Přeregistrace se nedělá pravidelně, spíše je to hodně výjimečná událost. Kdysi prý tady jednou po revoluci proběhla, ale to může být tak deset, patnáct let zpátky,“ podotkla předsedkyně.

Kdo nepřišel bez omluvy, ten už není členem

Všichni členové byli obesláni a dostali měsíc na to, aby si požádali o náhradní termín, pokud by se nemohli k přeregistraci dostavit. Podle Kadlecové toho využilo zhruba deset lidí, hlavně proto, že jsou nemocní, nebo v zahraničí. Tomu, kdo se neomluvil a ve stanovenou dobu osobně nepřišel, o členství přišel.

Martina Rosenbergová, exprimátorka a městská zastupitelka ČSSD je ráda, že ve straně zůstali lidé, kteří pro ni chtějí dál pracovat a s těmi, co nemají z nějakého důvodu zájem, se v Liberci rozloučili.

„Přeregistrace je takový samočistící proces. Samozřejmě, že mezi těmi, co k ní nepřišli jsou i ti, kteří už politiku dělat nechtějí, nebo ti, kterým to nedovolí zdraví. A pak samozřejmě také část lidí, kteří patřili k panu Duškovi,“ sdělila Rosenbergová.

Tím, že liberecká organizace přišla o stovky členů, přišla i o výhodu při nominaci svých zástupců do okresních či krajských organizací, kde pak dochází k volbám do dalších orgánů strany. Čím více hlasů, tím více delegátů ji zastupuje.

I to mohl být důvod, proč měla liberecká ČSSD ve svých řadách za působení Roberta Duška tolik lidí.

Přeregistrací se odřízli od minulého vedení, říká politolog

„Situaci kolem aktivit Roberta Duška i ČSSD sledujeme s Centrem nezávislé investigace již dlouho. Jsem přesvědčen, že se jedná o ovládnutí stranické organizace korupčními nástroji. Cíl nemohl být jiný než se dostat k moci a skrze ni k vlivu na veřejné peníze,“ uvedl Jaroslav Tauchman z obecně prospěšné společnosti KPKP - Čmelák, který na téměř semdesátiprocentní úbytek členů v liberecké organizaci upozornil.

Robert Dušek, bývalý europoslanec a donedávna také předseda ČSSD v Libereckém kraji, čelí obvinění z přijetí úplatku, za což mu hrozí až 12 let vězení. Už začátkem ledna mu strana pozastavila členství právě proto, že nechce být spojována s člověkem, kterého stíhá policie.

Podle politologa Jana Kubáčka je přeregistrace jedním z preventivních opatření, aby se mohlo nové vedení ČSSD ukázat, že je jiné, než bývalo za Duška.

„Proto prošetřili členství, odřízli se od minulého vedení a vyčistili si tak stůl,“ konstatoval politolog.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Pozor na kužel i spojku. Lidé se učili řídit autobus

Dopravní podnik v Liberci vábí do svých řad nové řidiče. Lidé si mohli...

Nedostatek řidičů přiměl Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou k netradiční náborové akci. Na parkovišti u...

Sáčky na psí výkaly jsou v Liberci na příděl, okolní města je dávají zdarma

Koš i se sáčky na psí exkrementy lidé v Liberci nenajdou. Město je do ulic...

Pokud lidé chtějí v Liberci uklidit exkrement po svém psovi, koš se sáčkem budou v ulicích hledat marně. Město od...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz