Zastupitelstva Liberce a Jablonce budou bez komunistů i ČSSD

  16:21aktualizováno  16:21
Tradiční levicové strany dostaly od voličů v Libereckém kraji pořádný výprask. Sociální demokraté obhajovali 117 mandátů a získali pouhých 23. Komunisté jich vlastnili 131 a vybojovali jen 25. Ve dvou největších městech kraje, Liberci a Jablonci, dokonce poprvé od roku 1990 nezasednou do zastupitelských lavic.

Lídr ČSSD Jan Mečl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lídr ČSSD v krajském městě Jan Mečl se před volbami svěřil, že nechce být po volbách hrobníkem své strany v Liberci. Jeho obava se ale vyplnila.

„Těžce jsme neuspěli. Příčina je jednoznačná. Voliče sociální demokracie a levice vůbec vysálo hnutí pana Babiše. Znamená to pro nás poučení, musíme pracovat dál a líp. Já ovšem ctím premisu, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš,“ okomentoval primář urologie liberecké nemocnice tristní výsledek 2,12 procenta hlasů.

Pleticha: Lidé volili osobnosti, ne strany

Neúspěch ČSSD v sousedním Jablonci je překvapením. Strana tady totiž v uplynulém volebním období vládla spolu s občanskými demokraty. Nyní obdržela jen 4,22 procenta hlasů.

Volební výsledky pro zastupitelstvo Jablonce

„Je to hlubší trend, který nás postihl i v dalších městech. Vidím za tím malou volební účast a také to, že lidé víc volili osobnosti než celé strany. Lidem se také dobře daří a levicové strany pak vždy ztrácejí,“ domníval se lídr ČSSD v Jablonci Lukáš Pleticha.

Podobný názor jako Pleticha má i jeho stranický kolega, bývalý senátor za Českolipsko a dlouholetý zastupitel Doks Karel Kapoun. Ten po aktuálních volbách poprvé od roku 1998 do městského zastupitelstva nezasedne.

„Lidem se dobře daří, ekonomika jede, vláda řeší jen, jak rozdávat peníze a to je pole, na kterém nemá sociální demokracie svůj prostor. Nemá koho oslnit. Bránila vždy zájmy pracujících, řešila nezaměstnanost, sociální věci a to vše dneska lidé nějakým způsobem mají a neřeší to. Přednost proto dávají populistickým tématům jako je doprava zdarma a tamto zdarma,“ vysvětlil Kapoun.

Volit sociální demokracii není teď in, myslí si Kapoun

Podle Kapouna bude ČSSD bojovat o vlastní přežití. „Přijdou další porážky a kalich hořkosti budeme muset vypít až do dna. Volit sociální demokracii není teď in. Ovšem neustále nebude dobře jako nyní a pokud v této době tady ještě jako strana budeme, mohli bychom opět naše témata otevřít,“ doplnil Kapoun.

Volební výsledky pro zastupitelstvo Liberce

Krajská předsedkyně komunistů Dana Lysáková tvrdí, že za neúspěchem strany je obrovský tlak proti KSČM.

„Nabídka nových hnutí v našem malém kraji je široká a nedokázali jsme se s tím vyrovnat. Na Liberecku jsme měli jednatřicet zastupitelů, teď jsme tady získali jen třináct mandátů. Přitom jsme se nezpronevěřili svému programu a dělali jsme ve městech a obcích rozumné věci. Proti našim konkurentům nám chyběly peníze na kampaň. Třeba v Liberci jsme si museli vystačit jen s devadesáti tisíci korun,“ svěřila se Lysáková.

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Liberec shání řidiče autobusů, láká je na vyšší náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Desítky řidičů autobusů scházejí Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, aby mohl na konci ledna zajistit...

Most spojující tři země se prodraží, za vyšší cenou stojí hraniční kameny

Původně měl být most kruhový a odkazovat symbolicky na rovnost všech tří zemí....

Turistický most přes Nisu v místě Trojzemí mezi Hrádkem a Žitavou se prodražuje. Stát má 70 milionů korun, ještě před...

Po dešti žízní lesy, sady i liberecká zoo. Sucho je horší než v létě

Od přítoku do jezírka liberecké zoo, které běžně obývá hejno pelikánů, se...

V Libereckém kraji je na začátku prosince ještě větší nedostatek vody než v létě. Jablonecká přehrada ve Mšeně je...

Najdete na iDNES.cz