Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtenáři nejvíce postrádají obchodní dům Ještěd v Liberci

  12:00aktualizováno  13. března 13:07
Strukturalistická budova obchodního domu Ještěd postavená v 70. letech minulého století vyhrála v anketě iDNES.cz o stavbu, která lidem v Libereckém kraji nejvíc chybí. Stavba ustoupila v roce 2009 novému obchodnímu centru Forum.

Obchodní dům Tesco (dříve Ještěd) od slavných architektů Hubáčka a Masáka byl jednou z prvních strukturalistických staveb v Evropě a dostal se do učebnic architektury. V roce 2009 padl kvůli stavbě obchodního centra Forum. | foto: archiv NPÚ ÚOP v Liberci

Čtenáři v anketě iDNES.cz rozdali celkem 1 568 hlasů. Obchodní dům Ještěd hlasování vyhrál se suverénním náskokem, získal 793 hlasů. Druhá v pořadí byla škola v Kokoníně se 222 hlasy. Těsně za ní se umístil secesní most v Chrastavě, který odnesla povodeň (214 hlasů).

Konečné výsledky ankety najdete zde

Památkáři vybrali do ankety z Libereckého kraje sedm památek, které už svému účelu přestaly sloužit. Zde je přehled všech vybraných zmizelých staveb:

Obchodní dům Ještěd

Mezi libereckými stavbami, které už dnes patří do minulosti, je obchodní dům Ještěd postavený v sedmdesátých letech. Budova se dostala do učebnic architektury, přesto v roce 2009 ustoupila stavbě obchodního centra Forum. Autory jedné z prvních strukturalistických staveb v Evropě jsou architekti Miroslav Masák a tvůrce vysílače a hotelu na Ještědu Karel Hubáček.

Obchodní dům Tesco (dříve Ještěd) od slavných architektů Hubáčka a Masáka byl...

Zbourání Ještědu a jeho nahrazení centrem novým rozdělil odbornou i laickou veřejnost. Část obyvatel demolice litovala, druzí stavbu považovali za ošklivou. Za objektem však stály hlasy odborníků. Ti se snažili o to, aby se budova prohlásila za kulturní památku, čímž by se ji podařilo zachránit před zbořením.

To však ministerstvo neučinilo i přesto, že mu to odborná komise doporučila. "Ministerstvo ignorovalo názor odborníků. Zcela jasně tam převážil politický tlak a ekonomické zájmy nad odbornými stanovisky," myslí si Jiří Suchomel z Technické univerzity Liberec (více o kritice zbourání zde).

Textilana

Tovární komplex Textilany v Liberci získal ve 30. letech minulého století cenu

Krajské město zastupuje i továrna Textilany, největšího vlnařského podniku v tehdejším Československu. Počátky Textilany byly spjaty s bratry Liebiegovými, kteří na začátku 19. století skoupili několik textilních manufaktur, spojili je a vybudovali moderní podnik. Největší rozmach Textilany se datuje do období po druhé světové válce, v jejích závodech tehdy pracovalo až osm tisíc lidí.

Po změně režimu však společnost začala ztrácet zakázky a kvůli vysokým nákladům se dostala do ztráty. Podnik ukončil výrobu v roce 2003, továrna definitivně zanikla o dva roky později, kdy padl k zemi tovární komín. Po Textilaně zůstal velký pozemek, o jehož dalším využití zatím není rozhodnuto.

Most v Chrastavě

Secesní most se zdobeným zábradlím a lucernami z roku 1907 v Chrastavě odnesla

Chrastavský secesní most přes řeku Jeřici byl dokončený roku 1907. Nahradil původní krytý dřevěný most, který v roce 1897 zničila povodeň. Státem chráněná technická památka nesla bohatý secesní dekor - na vnějších nosnících měl vytvářet iluzi oblouku, zdobilo ho i zábradlí a kandelábry veřejného osvětlení.

Most prošel velkou opravou v roce 1993, zřítil se však 7. srpna 2010 pod náporem povodňové vlny na Jeřici. Na jeho místě stojí provizorní pontonový most. Obnova původního mostu je v nedohlednu.

Hostinec v Kamenickém Šenově

Hostinec U kulaté báby na náměstí v Kamenickém Šenově vznikl na konci 18. století. Hosté jeho služeb hojně využívali; vedla zde obchodní cesta, přičemž v přilehlé kovárně se přepřahali koně.

Bývalý zájezdní hostinec U kulaté báby s ubytováním, kuželníkem, předzahrádkou

V hostinci byla ubytovna, měl i krytý kuželník a podle pamětníků se zde točilo vyhlášené pivo. Svůj název dostal podle kolébavé chůze někdejší majitelky. Při rozšiřování náměstí se hostinec najednou ocitl přímo uprostřed. To, spolu se špatným technickým stavem domu, se stalo argumentem pro jeho zbourání.

Objekt se sice nacházel v městské památkové zóně, ale nebyl památkově chráněný. Město, jako vlastník hostince, jej nechalo zbourat i přes protesty některých obyvatel v roce 2003. Na místě stojí část domu s pečovatelskou službou.

Kaple v Jílovém

Barokní Kaple Anděla Strážce v Jílovém u Hodkovic nad Mohelkou, jejíž základní kámen byl položen roku 1683, stihl v druhé půli minulého století smutný osud. Stavba spadala do okruhu bavorsky orientované větve našeho stavitelství 17. století, postavil ji Wolfgang Dientzenhofer.

Barokní kaple v Jílovém spadala do okruhu bavorsky orientované větve našeho

Kaple měla zvláštní zasvěcení - svatého Anděla Strážce. Stavbě totiž předcházela papežská bula, která dávala právo zřídit zde bratrstvo, které mohlo dávat odpustky. Bratrstvo ustanovené ještě před postavením kaple pak bylo josefínskými reformami zrušeno.

Ostatní ankety najdete zde

Nepevná klenba kaple spolu se střechou, okny či omítkou se opravila až ve 20. letech minulého století. Od té doby kaple nezadržitelně chátrala, čemuž napomohlo i to, že svatostánek začal těsně po druhé světové válce sloužit jako skladiště. Definitivní zánik stavby, která byla v ochraně státní památkové péče, přišel v lednu 1988. Tehdy se zřítila trámová konstrukce a tím i celá kaple.

Kulturní centrum v Turnově

Kulturní centrum Střelnice v Turnově postavil na okraji městské památkové zóny v roce 1903 zdejší sbor střelců. Budova podle nich nese i své jméno. Autorem stavby vybudované v historizujícím slohu je architekt Vincenc Šulc.

Kulturní centrum Střelnice z roku 1903 na okraji městské památkové zóny v

"Střelnice po dobu své existence sloužila jako místo konání divadelních představení a zábav, lidé sem chodili na taneční. Do doby, než se ve městě postavil samostatný biograf, fungovalo ve Střelnici i kino," uvádí historik David Marek.

Kulturní centrum svému účelu sloužilo do roku 2000. Radnice rozhodla, že nevyhovující dům půjde kvůli špatnému technickému stavu k zemi a postaví se místo něj nový. Demolice proběhla roku 2002, nový objekt Střelnice se po komplikacích s financováním veřejnosti otevřel o šest let později.

Škola v Kokoníně

Škola v jablonecké části Kokonín byla cennou ukázkou lidové architektury. Postavena byla v roce 1789, jednalo se o klasickou trojdílnou chalupu. Škola ztratila svou funkci po roce 1872, kdy byla v Kokoníně již postavena nová větší škola.

Škola č.p. 148 v jablonecké části Kokonín byla cennou ukázkou lidové

"Stará škola byla zajímavá jak několikerým stěhováním učebny po chalupě, kdy byl neustále hledán ten největší prostor v souvislosti s narůstajícím počtem žáků. Rovněž architektonicky byly hodnotné klasicistní bedněné průčelí s dekorativně vyřezávanou výzdobou," popsal památkář Ivan Peřina.

Budova chátrala vinou nového vlastníka, který se o ní nestaral. Destrukci podlehla roku 2010, památkáři ji těsně před jejím zánikem ještě stihli zadokumentovat.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Najdete na iDNES.cz