Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hrádku až k moři. Češi upravují cyklostezku mířící do Saska a k Baltu

  12:48aktualizováno  12:48
Cyklisté s dobrou kondicí už mohou snadno dojet z Libereckého kraje až k Baltskému moři. Cyklotrasa na českém území má ale nedostatky ve značení a také trasování by mohlo být lepší, zatím vede převážně po vedlejších silnicích. Představitelé obcí a kraje nyní jednali o tom, jak to změnit.

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cziDNES.cz

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg.

"Projel jsem letos celou trasu od pramene Nisy až k moři a musím přiznat, že se česká část nedá s německou srovnat. Hlavně značením, ve kterém jsem se ztrácel, a samozřejmě kvalitou," uvedl vášnivý cyklista František Nový z Prahy.

Podle něj se na téměř celém německém úseku, který měří víc než pět set kilometrů, dá jezdit i na kolečkových lyžích nebo na in-line bruslích.

Problém s nejednotným značením by měl však brzy zmizet, neboť náměstkyně libereckého hejtmana Hana Maierová tento týden navrhla: "Doporučuji nyní začít označovat nové vedení cyklotrasy Odra Nisa číslem Klubu českých turistů číslo 20."

Dalším nedostatkem české trasy je, že nevede po speciální cyklostezce jako v Německu. Z pětasedmdesáti procent je po silnicích třetí třídy, které jsou však na některých místech od řeky poměrně daleko.

Stezka je co nejblíže k vodě

"Chceme, aby tato cyklostezka vedla co nejblíž toku řeky tak, jak to mají u našich sousedů," informovala Iveta Moravcová z odboru dopravy Libereckého kraje, na kterém se konala tento týden schůzka partnerů české části cyklotrasy Odra Nisa.

Zúčastnili se jí především starostové obcí a měst, přes které stávající cyklotrasa vede. Jednali o úsecích, které by měly nynější trasu k Nise co nejvíc přiblížit.

Trasa Odra Nisa je dlouhá 550 kilometrů a po dokončení české části by měla být podobná všem moderním cyklotrasám vedoucím kolem evropských řek. Bude fyzicky nepříliš náročná, téměř bez převýšení. Její nejvyšší bod je u pramene Bílé Nisy ve výšce 676 metrů nad mořem a vede "z kopce" až k Baltskému moři, které je vzdálené pět set padesát kilometrů.

Další trasu, kterou Liberecký kraj podporuje, je Zelená cyklomagistrála Ploučnice. "Cílem je vybudovat multifunkční koridor s páteřní linií a sítí navazujících stezek pro místní obyvatelstvo a návštěvníky," řekla před nedávnem o této trase náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Její celková délka má v budoucnu měřit 85 kilometrů, z toho je padesát na území Libereckého kraje. V květnu letošního roku byla otevřená její první část dlouhá sedmnáct kilometrů. Tento úsek vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k Průrvě.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras, po nichž se může cyklista dostat až do Hamburku a dál k moři.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz