Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hrádku až k moři. Češi upravují cyklostezku mířící do Saska a k Baltu

  12:48aktualizováno  12:48
Cyklisté s dobrou kondicí už mohou snadno dojet z Libereckého kraje až k Baltskému moři. Cyklotrasa na českém území má ale nedostatky ve značení a také trasování by mohlo být lepší, zatím vede převážně po vedlejších silnicích. Představitelé obcí a kraje nyní jednali o tom, jak to změnit.

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cziDNES.cz

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg.

"Projel jsem letos celou trasu od pramene Nisy až k moři a musím přiznat, že se česká část nedá s německou srovnat. Hlavně značením, ve kterém jsem se ztrácel, a samozřejmě kvalitou," uvedl vášnivý cyklista František Nový z Prahy.

Podle něj se na téměř celém německém úseku, který měří víc než pět set kilometrů, dá jezdit i na kolečkových lyžích nebo na in-line bruslích.

Problém s nejednotným značením by měl však brzy zmizet, neboť náměstkyně libereckého hejtmana Hana Maierová tento týden navrhla: "Doporučuji nyní začít označovat nové vedení cyklotrasy Odra Nisa číslem Klubu českých turistů číslo 20."

Dalším nedostatkem české trasy je, že nevede po speciální cyklostezce jako v Německu. Z pětasedmdesáti procent je po silnicích třetí třídy, které jsou však na některých místech od řeky poměrně daleko.

Stezka je co nejblíže k vodě

"Chceme, aby tato cyklostezka vedla co nejblíž toku řeky tak, jak to mají u našich sousedů," informovala Iveta Moravcová z odboru dopravy Libereckého kraje, na kterém se konala tento týden schůzka partnerů české části cyklotrasy Odra Nisa.

Zúčastnili se jí především starostové obcí a měst, přes které stávající cyklotrasa vede. Jednali o úsecích, které by měly nynější trasu k Nise co nejvíc přiblížit.

Trasa Odra Nisa je dlouhá 550 kilometrů a po dokončení české části by měla být podobná všem moderním cyklotrasám vedoucím kolem evropských řek. Bude fyzicky nepříliš náročná, téměř bez převýšení. Její nejvyšší bod je u pramene Bílé Nisy ve výšce 676 metrů nad mořem a vede "z kopce" až k Baltskému moři, které je vzdálené pět set padesát kilometrů.

Další trasu, kterou Liberecký kraj podporuje, je Zelená cyklomagistrála Ploučnice. "Cílem je vybudovat multifunkční koridor s páteřní linií a sítí navazujících stezek pro místní obyvatelstvo a návštěvníky," řekla před nedávnem o této trase náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Její celková délka má v budoucnu měřit 85 kilometrů, z toho je padesát na území Libereckého kraje. V květnu letošního roku byla otevřená její první část dlouhá sedmnáct kilometrů. Tento úsek vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k Průrvě.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras, po nichž se může cyklista dostat až do Hamburku a dál k moři.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Najdete na iDNES.cz