Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé zuří, dělníci po necelém roce rozebrali novou ulici v Liberci

  8:32aktualizováno  8:32
Dělníci rozkopali nově opravenou Lesní ulici, která prošla kompletní rekonstrukcí před tři čtvrtě rokem. Obyvatelé libereckých Lidových Sadů v těsném sousedství botanické a zoologické zahrady si připadají jako v Kocourkově, jsou v šoku.

Před nedávnem opravené chodníky v liberecké Lesní ulici dělníci znovu rozebrali, místní jsou naštvaní. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozsáhlé stavební práce spojené s výměnou sítí a rekonstrukcí povrchů totiž zásadním způsobem komplikovaly život chodcům i řidičům v Lesní ulice a celé přilehlé oblasti od roku 2013. Skončily teprve před tři čtvrtě rokem.

Opravenou ulici teď pro změnu potřebuje rozkopat ČEZ kvůli sjednocení napětí z 10 kV na 22 kV. Lidé se musejí připravit i na dílčí odstávky elektřiny. „Obyvatele bych chtěla poprosit o trpělivost. Všechny tyto práce povedou ke kvalitnějším a spolehlivějším dodávkám elektrické energie v této lokalitě,“ zmínila Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.

Opravy potrvají do 18. října

Lidé v nových výkopech vidí především trestuhodně špatné plánování.

„Jsme naštvaní. Bydlím v ulici, která odbočuje z Lesní, a už jednou jsme si to tu užívali. Celou ulici vybagrovali a rozkopali. Udělali nový povrch, retardéry i chodníky. Mysleli jsme si, že už bude pokoj, ale teď kopou znovu,“ nerozumí nové stavební akci spojené s dalším chodeckým martyriem místní obyvatelka Alena Horáková.

Z cedulky vhozené do schránky se Horákovi dozvěděli, že opravy potrvají do 18. října.

„Proč to neudělali najednou? Při minulé opravě jsme byli přesvědčení, že dělali všechny přípojky. Opravené chodníky teď znovu rozkopou. Jednak jsou to vyhozené peníze, jednak to nese nepořádek jako na každé stavbě, jednak je to nebezpečné. Jezdí tu těžká technika a do toho mám pustit děti do školy,“ bojí se Alena Horáková. „Prostě tomu nerozumím.“

Větší obezřetnost dětí

„Jsme z toho zaskočení. O tom, že se ulice znovu rozkope, jsme v předstihu nevěděli,“ řekl ředitel Základní školy Lesní Jiří Dvořák. Za ještě větší potíž pokládá skutečnost, že se další oprava prolíná se začátkem školy.

„Je to nešťastné. Děti jsou po prázdninách ohroženější, než se dostanou do nějakého normálního režimu. Situace bude vyžadovat větší obezřetnost, dětí, rodičů i nás,“ přidal ředitel.

„Je to zcela trestuhodné a hrozný šlendrián,“ říká k nově rozkopané Lesní ulici Alena Dvořáčková, předsedkyně občanského sdružení Staré město. To o opravu zanedbaných ulic v celé oblasti dlouhou dobu bojovalo.

„Ještě primátor Kittner nám říkal, že má se správci sítí veškeré práce domluveny jako sdružené investice, a že se bude vše dělat najednou. Někdo to nakonec neuhlídal. Nechápu, že stavební úřad povolil ulici znovu rozkopat. Jen tři čtvrtě roku po položení nových povrchů,“ míní Dvořáčková.

Město nebude oprava nic stát

Oprava začala v roce 2013 za primátorky Rosenbergové.

„Město není investorem, výměnu kabelů provádí ČEZ. Z nějakých časových důvodů zřejmě nebyli schopni s námi práci zkoordinovat,“ říká k opravě mluvčí liberecké radnice Jan Král.

„Podle mých informací probíhala jednání se zástupci Magistrátu ohledně koordinace a byl dohodnut termín realizace v roce 2015,“ uvedla mluvčí ČEZ Holingerová.

Domnívá se, že ze strany města došlo k urychlení prací v oblasti. „Realizace v roce 2015 byla závislá na získání legislativního povolení ke stavbě této a související stavby, a to jsme obdrželi teprve letos,“ uvedla Holingerová.

Město slibuje, že se území vrátí do podoby po loňské opravě.

„Mrzí nás, že tam lidé budou zase chodit kolem rozkopaných míst. Ale výsledek bude takový, že to nakonec nijak nepoznamená naši rekonstrukci,“ zmínil mluvčí radnice Král. O návrat do podoby, jakou měla ulice po poslední opravě, se postará stejná firma. Důvodem je mimo jiné to, aby město nepřišlo o záruku. „Město to nebude stát žádné peníze,“ poznamenal Král.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Zdrogovaný a opilý cizinec ujížděl policistům, pak se jim pokusil utéct

Řidič ujížděl od nákupního centra v Liberci.

Opilého a zdrogovaného cizince pronásledovali o sobotní noci policisté v Liberci. Riskantní jízdu muž ukončil na...

Najdete na iDNES.cz