Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Retro nábytek a hlavně žádná rychlovarná konvice. Tak žijí lidé s demencí

  8:29aktualizováno  8:29
Honosná vila na promenádní Masarykově třídě v Liberci prošla velkou úpravou. Tam, kde kdysi bydlel ředitel místní spořitelny, našli útočiště lidé trpící demencí. K dispozici uvnitř je šestnáct pokojů, přičemž na každém patře bude dvanáct klientů.

K dispozici je 16 pokojů, přičemž na každém patře bude dvanáct klientů. Přijímat se budou podle pořadníku a za pobyt i se stravou zaplatí denně 380 korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Je to velmi složitá nemoc, musíte se přizpůsobit situaci, kterou mají nemocní lidé v hlavě, jakmile jim tu jejich pravdu začnete vyvracet, jsou zmatení, nevědí, co se děje, brání se, a proto se může často zdát, že jsou agresivní,“ zmínila Stanislava Šťovíčková, odborná ředitelka domova se zvláštním režimem Vila Vitae.

Domov s kapacitou téměř čtyřiceti míst bude přijímat klienty už od věku pětačtyřiceti let. „Demence nemusí být pouze stařecká, ale také jako následek Parkinsonovy choroby nebo autismu. A bohužel v poslední době opravdu přibývá i lidí kolem padesáti let, kteří touto nemocí trpí,“ upozornila ředitelka.

Domov sídlí ve vile, kterou koupila firma Kasro. Ta ji za třináct milionů korun získala od města. Dům, v němž jako poslední sídlili úředníci magistrátu, prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Nová je fasáda, a také interiéry.

„Původně jsme uvažovali o novém reprezentativním sídle naší společnosti. A protože jsme oba s tatínkem patrioti, a protože jsme viděli, že vila je na prodej, tak jsme do toho šli. Byla to ale usilovná dvouletá práce, přece jenom, dům byl z osmdesáti procent vybydlený,“ popsal Štěpán Hyk, jednatel firmy Kasro, která na trhu existuje už pětadvacet let.

Ještě před koupí jej prý oslovila sama minulost domu, který byl vystaven pro Heinricha Pradeho, ředitele liberecké spořitelny. Vila se ale nakonec sídlem společnosti nestala.

„Je to nádherná vila, na krásném místě, ale velká. A my máme jenom osmnáct zaměstnanců, a ti by se v ní asi navzájem hledali. Zvažovali jsme pro ni proto nějaké jiné využití, chtěli jsme tu vybudovat službu pro lidi s duševními poruchami. V rodině jsme se s touto nemocí také setkali, takže vím, co to obnáší. Když jsme se pak potkali se společností Rodina 24, tak jsme zjistili, že takováto služba by tady ve vile mohla docela dobře fungovat,“ přiblížil jednatel.

Zpátky do padesátých let

První klienti se začali do vily stěhovat před několika dny. Přijímat se budou podle pořadníku a za pobyt i se stravou zaplatí denně 380 korun.

Demence je specifická především tím, že nemocný se vrací do období o desítky let zpět. Senioři tak prožívají události z let 1950 až 1960, kdy jim bylo kolem dvaceti, třiceti let.

„Při práci s nimi se musíme naladit na tuto dobu, na to, co tehdy bylo obvyklé, jak se nakupovalo, jak se žilo. I proto musejí pečovatelky znát třeba to, jaká byla tehdy kultura, jaká hudba se poslouchala, jaké filmy se promítaly,“ přiblížila Stanislava Šťovíčková.

A počítat se s tím muselo i při rekonstrukci. Namísto pákových baterií jsou v koupelně klasické kohoutky, hudba bude hrát z retro rádia, retro jsou i křesla nebo pohovky, v kuchyňce se nebude používat ani varná konvice.

Fotogalerie

„Máme hodně klientů, kteří sice vědí, že se ve varné konvici vaří voda na čaj, ale v praxi ji postaví na elektrický sporák a zapnou jej, protože vodu si zkrátka dříve vařili v konvici na sporáku,“ podotkla odborná ředitelka.

Podle ní převažuje u lidí povědomí, že lidé s demencí jsou agresivní. Ze své zkušenosti ale ví, že důvodem agrese není nemoc, ale to, že okolí jim nerozumí a snaží se jim vyvracet jejich pravdu.

Ve vile bude pracovat osmnáct pečovatelů, zdravotní sestry sem budou dojíždět. Každý den budou dovážet obědy a třikrát týdně teplé večeře, svačiny, snídaně a studené večeře si budou připravovat přímo v domově. A zapojí se do toho i klienti.

„K dispozici máme velkou zahradu, do budoucna tu chceme i něco pěstovat, naši klienti mohou pomáhat hrabat listí, chceme je zapojit co nejvíce do běžného života, v nedaleké galerii je kavárna, kam s nimi plánujeme chodit, nechceme tady nikoho zavírat, a také nechceme, aby jenom leželi na pokojích,“ upozornila Eliška Pokorná, jednatelka společnosti Rodina24.

Pár míst je ve Vila Vitae ještě volných. „Klienty si nevybíráme, hlásí se k nám sami, třeba, když se dostanou do takové životní situace, že už nechtějí být doma, anebo nemohou, anebo rodina už nezvládá péči o ně, která je velmi náročná a vysilující. My můžeme odmítnout pouze takového člověka, který požaduje službu, jež mu nemůžeme nabídnout, anebo je jeho nemoc kombinovaná například se závislostí na alkoholu, anebo není schopen soužití s jinými lidmi,“ podotkla Pokorná.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz