Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolice Jabloně odstartována. Proměna centra Jablonce může začít

  18:45aktualizováno  18:45
Jablonečané už mají jen několik málo dnů na to, aby naposledy uzřeli centrum města v podobě, kterou znají desítky let. Jeho tvář totiž dostane nový a radikální make-up. Firma Crestyl už ohlásila přípravy na demolici bývalého obchodního domu Jabloň. Za pár dnů se bagry zahryznou i do bývalé tělocvičny školy v Jugoslávské ulici.

Bývalý obchodní dům Jabloň v Jablonci čeká demolice. Místo něj vyroste nový nákupní palác Central. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dlouho odkládaná stavba nákupního paláce Central začala. Developer hlásí, že ničení Jabloně odstartuje již za několik dní.

„V současné době probíhají méně viditelné přípravné práce, jako je například podrobná pasportizace objektů nebo průzkumné vrty, které umožní zvolit správnou technologii stavby tak, aby se co nejvíce zmírnil její dopad na okolí,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Fotogalerie

„Zároveň postupně začínáme s demolicí bývalé tělocvičny. Ve druhé polovině července by pak měli Jablonečané zaregistrovat začínající stavební ruch na pozemcích kolem současného obchodního domu Jabloň.“

Demolici má na starosti firma Gemo. Staveniště již obehnala červenou páskou a značkami „zákaz vstupu“. Brzy ho ještě oplotí.

„Začneme s přeložkami některých inženýrských sítí, konkrétně trafostanice obchodního domu Jabloň, kabelů nízkého a vysokého napětí, parovodu - to provedeme společně s odstávkou Jablonecké energetické. Na přelomu prázdninových měsíců připravíme pažení stavební jámy a provedeme kamerový průzkum kanalizace,“ vysvětluje Roman Palla ze společnosti Gemo.

Centrum bude menší

Samotná stavba nového nákupního centra by měla začít v polovině září. „Budeme monitorovat hluk a doufáme, že nás nic nepřekvapí v podloží, abychom obtěžovali okolí co nejkratší dobu,“ ujišťuje zástupce olomoucké společnosti s tím, že finální stavbu, pokud nebude podzemí pod Jabloní skrývat nečekaná překvapení, by měli předat na konci března 2017.

Vkročit s nákupními vozíky do Centralu by pak lidé měli před Vánoci zmíněného roku. Finální podoba obchodního centra bude trochu jiná, než ji zástupci Crestylu představovali při vydání stavebního povolení před třemi lety.

Centrum bude menší a méně bude i parkovacích míst. Původní plocha centra měla ukousnout 16,5 až 17 tisíc čtverečních metrů území. Nyní to bude přibližně 13 tisíc čtverečních metrů. Počet parkovacích míst se sníží z původně plánovaných 228 stání na 182. Zachováno však u Jabloně, kterou čeká demolice, zůstane přibližně stávajících 40 míst.

Některé požadavky na změnu centra vzešly také z jablonecké radnice. „Požadavky se týkaly zrušení schodů v Jugoslávské ulici a vytvoření bezbariérového přístupu do centra. Dále pak použití vhodnějšího materiálu na chodník v ulici Generála Mrázka, opětovné zakomponování ocelové plastiky do budoucího parku a snížení betonové bariéry kolem něj na minimum. Taktéž jsme požadovali jiné řešení jihozápadního rohu stavby a únikového východu z podzemního parkoviště do ulice Komenského a Jugoslávské,“ informuje náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Kvůli stavbě obchodního centra bylo třeba zaktualizovat dopravní model města. „Sčítáním dopravy získáme údaje, s nimi budeme následně moci pracovat a promýšlet potřebná opatření, jako například úpravy dopravního značení,“ vysvětloval před časem náměstek Pleticha. Sčítání dopravy provedla na začátku června společnost Af-Cityplan. „O aktuálních změnách dopravního značení, které je třeba v době stavby pečlivě sledovat, budeme informovat také na webu města,“ uvádí Jana Matěchová z kanceláře primátora.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Najdete na iDNES.cz