Podstávkový dům (ilustrační snímek).

Podstávkový dům (ilustrační snímek). | foto: umgebindeland.de

Podstávkové domy jsou exotikou ve vlastní zemi. Teď se otevřou zájemcům

  • 2
Líbil by se vám výlet za exotikou, který by skoro nic nestál a cesta by zabrala nejvýš desítky kilometrů? Zkuste si vyšetřit čas v neděli 6. července a vyražte na Den otevřených podstávkových domů, věnovaný typickým stavbám česko-polsko-německého pohraničí.

"Jsou to konstrukčně i architektonicky velmi zajímavé stavby. Takže je to taková exotická návštěva ve vlastní zemi, protože příhraniční venkov je pro nás pořád tak trochu neprozkoumaný a neprobádaný," říká za pořadatele akce Jitka Doubnerová.

Od Českého Dubu, Chrastavy a Frýdlantu přes Jindřichovice pod Smrkem a Dolánky až po Kravaře a Raspenavu - tady všude bude možné si ve zmíněný den od 10 do 17 hodin projít tradiční venkovské domy, do kterých běžně není šance se dostat - bydlí v nich totiž lidé nebo sídlí firmy.

"Letos se jich v celé česko-polskoněmecké krajině otvírá sedm desítek. V české části Euroregionu Nisa jich je čtrnáct, z toho jeden úplně poprvé," upřesnila Doubnerová. Akce zasahuje i do sousedního Ústeckého kraje, například na Šluknovsko nebo Děčínsko.

"Většina majitelů je k dispozici, aby mohli případným zájemcům sdělit své zkušenosti z oprav domu nebo povyprávět o tom, jak se v něm žije a jak se historické dědictví zachovává. Někteří to zpestří třeba malým jarmarkem nebo nabídnou malé domácí občerstvení. Celý ten den je takový pospolitý, sousedský. Žádná oficiální veselice," podotýká Doubnerová.

Majitelé domů si předávají rady

Den otevřených podstávkových domů se letos uskuteční už podesáté. Počet zpřístupněných stavení se mění. "Některé domy, které se běžně otevírají, zůstávají v jiných ročnících uzavřené. Je to proto, že majitelé těchto domů by se rádi podívali k ostatním a pokud svůj dům zpřístupní, pak logicky nikam nemůžou. Takže pro jednou zůstanou jejich dveře zamčené a radši to jedou okouknout jinam," dodala Doubnerová.

"Majitelé o sobě navzájem vědí a jsou v kontaktu. Někdy se třeba snažili domy rekonstruovat a hledali dobrého projektanta nebo řemeslníky, takže si předávají zkušenosti, kontakty a tipy."

Dnes se k podstávkovým domům vzhlíží jako k cenným památkám, dříve tomu samozřejmě tak nebylo.

"Byl to typický zdejší dům, který se do své podoby postupně vyvinul. Lze předpokládat, že většina zdejších objektů byla takto stavěná. Lidé to nebrali jako nějakou cennost nebo výjimečnost, pro ně to byl normální způsob bydlení, který se osvědčil. Podstávky se často později obezdívaly, takže v pohraničí je dodnes spousta podstávkových domů, které ale nejsou vidět," uzavřela Doubnerová.