Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilkám v Evropě se daří. Liberecké Denso rozšiřuje výrobu

  12:38aktualizováno  12:38
V Evropě se daří prodejům aut, výrobce klimatizací Denso Manufacturing Czech začal rozšiřovat svůj liberecký závod. Stávající výrobní kapacita totiž nestačí pokrýt poptávku zákazníků.

Podnik sídlící v průmyslové zóně Jih je už dnes největším závodem tohoto japonského výrobce v Evropě. Výrobní hala postavená v letech 2001 a 2003 zabírá plochu 47 tisíc metrů čtverečních.

Fotogalerie

I přesto nyní Denso začalo přistavovat novou halu na ploše 8 400 metrů čtverečních. Rozšiřování běží od půli června, s uvedením do provozu se počítá příští rok v květnu.

Výše současné investice se pohybuje kolem 400 milionů korun. Samotná přístavba haly přijde na 140 milionů, zbytek budou stát nové technologie.

V souvislosti s rozšířením závodu ale Denso nepočítá s masivním nabíráním nových pracovníků. Přijmout chce jen několik desítek lidí. Nová linka bude totiž z velké části automatizovaná.

„Nárůst zaměstnanců nebude zdaleka tak rapidní jako to bylo od roku 2007 doteď. Díky přístavbě rapidně zefektivníme naši výrobu. Budeme moci napřímit linky a výroba bude mnohem plynulejší,“ zmínil prezident společnosti Denso Manufacturing Czech Karel Balatka.

Chybí kvalitní zaměstnanci

V libereckém závodě bude pracovat maximálně 2400 lidí. Nyní dává liberecké Denso Manufacturing práci 2285 lidem a patří k největším zaměstnavatelům v kraji. K větší automatizaci je firma tlačena mimo jiné tím, že obtížně shání kvalitní zaměstnance.

„Nejsou lidi. Od roku 2007 vzniklo jen v okolí Liberce hned několik závodů. Jsme rádi za každého kvalitního člověka, kterého můžeme najmout. Abychom přežili do budoucnosti, jsme nuceni automatizovat a počet lidí dál nezvyšovat,“ vysvětlil ředitel Balatka.

Podnik zaměstnává i mnoho cizinců. Například Poláci dnes tvoří pětinu zaměstnanců firmy. Značná část cizinců je zaměstnána prostřednictvím personálních agentur. „Podíl agenturních pracovníků bychom ale rádi snížili na dvacet procent,“ uvedl personální ředitel firmy Roman Hep.

Firma chystala rozšíření už v roce 2008, plány ale zpřetrhala finanční krize. Denso po celém světě zastavilo investice. Nyní je situace zcela jiná, firma získává nové zákazníky.

Od roku 2007 navýšila výrobu o 60 procent. Nově získala projekt od významného zákazníka a stávající kapacita závodu na něj nestačí. Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou ale dnes v celé řadě automobilových značek. Od koncernu VW přes BMW, toyoty, audi až po luxusní vozy jako lamborghini nebo bentley.

98 aut ze sta má klimatizaci

Zatímco ještě v roce 2004 mělo klimatizaci jen 65 procent automobilů, dnes ji má podle Balatky zhruba 98 aut ze sta. Denso počítá s tím, že do roku 2020 bude muset zvládnout vyrobit kolem 3,2 milionů klimatizací ročně. Do roku 2029 by se díky rozšíření závodu měla kapacita výroby zvýšit až o 30 procent.

Navzdory tomu, že Denso počítá s expanzí, stále nevznikla další silnice do průmyslové zóny Jih, která by byla vhodná pro kamiony. Stát ji slíbil už při příchodu Densa. K její stavbě se ale stále nikdo nemá.

„Už několik let je to horké téma. S nárůstem objemu výroby u všech firem v zóně stávající silnice stále méně vyhovuje. V budoucnosti se určitě bude muset další přístup realizovat,“ zmínil ředitel Balatka.

Pokud by došlo k dopravním komplikacím na stávající silnici, do problémů by se dostaly i ostatní firmy, jež v zóně vyrábějí.

Ve fiskálním roce, který skončil 31. března 2015, měla společnost obrat 11, 8 miliardy korun a hospodaření skončilo hrubým ziskem 574 milionů korun. V letošním roce plánuje Denso další růst tržeb o tři procenta. Denso zatím do libereckého závodu investovalo zhruba tři miliardy korun.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Najdete na iDNES.cz