Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilkám v Evropě se daří. Liberecké Denso rozšiřuje výrobu

  12:38aktualizováno  12:38
V Evropě se daří prodejům aut, výrobce klimatizací Denso Manufacturing Czech začal rozšiřovat svůj liberecký závod. Stávající výrobní kapacita totiž nestačí pokrýt poptávku zákazníků.

Podnik sídlící v průmyslové zóně Jih je už dnes největším závodem tohoto japonského výrobce v Evropě. Výrobní hala postavená v letech 2001 a 2003 zabírá plochu 47 tisíc metrů čtverečních.

Fotogalerie

I přesto nyní Denso začalo přistavovat novou halu na ploše 8 400 metrů čtverečních. Rozšiřování běží od půli června, s uvedením do provozu se počítá příští rok v květnu.

Výše současné investice se pohybuje kolem 400 milionů korun. Samotná přístavba haly přijde na 140 milionů, zbytek budou stát nové technologie.

V souvislosti s rozšířením závodu ale Denso nepočítá s masivním nabíráním nových pracovníků. Přijmout chce jen několik desítek lidí. Nová linka bude totiž z velké části automatizovaná.

„Nárůst zaměstnanců nebude zdaleka tak rapidní jako to bylo od roku 2007 doteď. Díky přístavbě rapidně zefektivníme naši výrobu. Budeme moci napřímit linky a výroba bude mnohem plynulejší,“ zmínil prezident společnosti Denso Manufacturing Czech Karel Balatka.

Chybí kvalitní zaměstnanci

V libereckém závodě bude pracovat maximálně 2400 lidí. Nyní dává liberecké Denso Manufacturing práci 2285 lidem a patří k největším zaměstnavatelům v kraji. K větší automatizaci je firma tlačena mimo jiné tím, že obtížně shání kvalitní zaměstnance.

„Nejsou lidi. Od roku 2007 vzniklo jen v okolí Liberce hned několik závodů. Jsme rádi za každého kvalitního člověka, kterého můžeme najmout. Abychom přežili do budoucnosti, jsme nuceni automatizovat a počet lidí dál nezvyšovat,“ vysvětlil ředitel Balatka.

Podnik zaměstnává i mnoho cizinců. Například Poláci dnes tvoří pětinu zaměstnanců firmy. Značná část cizinců je zaměstnána prostřednictvím personálních agentur. „Podíl agenturních pracovníků bychom ale rádi snížili na dvacet procent,“ uvedl personální ředitel firmy Roman Hep.

Firma chystala rozšíření už v roce 2008, plány ale zpřetrhala finanční krize. Denso po celém světě zastavilo investice. Nyní je situace zcela jiná, firma získává nové zákazníky.

Od roku 2007 navýšila výrobu o 60 procent. Nově získala projekt od významného zákazníka a stávající kapacita závodu na něj nestačí. Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou ale dnes v celé řadě automobilových značek. Od koncernu VW přes BMW, toyoty, audi až po luxusní vozy jako lamborghini nebo bentley.

98 aut ze sta má klimatizaci

Zatímco ještě v roce 2004 mělo klimatizaci jen 65 procent automobilů, dnes ji má podle Balatky zhruba 98 aut ze sta. Denso počítá s tím, že do roku 2020 bude muset zvládnout vyrobit kolem 3,2 milionů klimatizací ročně. Do roku 2029 by se díky rozšíření závodu měla kapacita výroby zvýšit až o 30 procent.

Navzdory tomu, že Denso počítá s expanzí, stále nevznikla další silnice do průmyslové zóny Jih, která by byla vhodná pro kamiony. Stát ji slíbil už při příchodu Densa. K její stavbě se ale stále nikdo nemá.

„Už několik let je to horké téma. S nárůstem objemu výroby u všech firem v zóně stávající silnice stále méně vyhovuje. V budoucnosti se určitě bude muset další přístup realizovat,“ zmínil ředitel Balatka.

Pokud by došlo k dopravním komplikacím na stávající silnici, do problémů by se dostaly i ostatní firmy, jež v zóně vyrábějí.

Ve fiskálním roce, který skončil 31. března 2015, měla společnost obrat 11, 8 miliardy korun a hospodaření skončilo hrubým ziskem 574 milionů korun. V letošním roce plánuje Denso další růst tržeb o tři procenta. Denso zatím do libereckého závodu investovalo zhruba tři miliardy korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz