Prezident Denso Manufacturing Czech Karel Balatka.

Prezident Denso Manufacturing Czech Karel Balatka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Největší továrna v Liberci hlásí rekordní obrat a uvažuje o dalším růstu

  • 3
Je tomu právě deset let, co se v největší liberecké továrně Denso poprvé rozpohybovaly stroje. Pobočka japonského gigantu ve výrobě klimatizací či chladičů do aut tehdy pomohla zaměstnanosti v regionu po krachu textilního a sklářského průmyslu. Nyní firma uvažuje o rozšíření výroby.

Další linka by mohla být v provozu do dvou let, což by znamenalo navýšení počtu zaměstnanců z nynějších dvou tisíc zhruba o dalších sto.

Denso Manufacturing Czech má za sebou v Liberci úspěšné desetiletí. Tři miliardy korun ze zahraničí investované v roce 2001 do stavby obřího výrobního komplexu v liberecké průmyslové zóně přitekly do kraje v době, kdy se černá mračna začala stahovat nad Textilanou a Jablonexem.

Když pak Denso za tři roky spustilo provoz, bylo jasné, že hospodářským tahounem odteď bude automobilový průmysl.

"Textilní a sklářský průmysl už se v dřívější síle nikdy nevrátí. Nebýt autoprůmyslu, opravdu nevím, čím by se mezera v regionu zaplňovala," přemítal liberecký ekonom Ivan Jáč.

Podle něj zřejmě nehrozí, že by továrna chtěla Liberec opustit. "Například textilky byly prostě vytlačeny levnější konkurencí, což u sofistikovanějších autosoučástek není tak jednoduché, to už by to nejspíš majitelé udělali," dodal ekonom.

Firma hlásí zisky

Densu se navíc v Liberci daří. "Náš obrat byl v letošním hospodářském roce rekordní, šlo o částku kolem deseti a půl miliard korun," uvedl ředitel společnosti Karel Balatka. Firma tak skončila v zisku, jehož výši ale zatím nesdělila. Například loni činil 25 milionů korun hrubého.

Meziročně také v Densu stoupl počet zaměstnanců o 15 procent. Nyní jich ve firmě pracuje kolem 2 050. Pro srovnání: rok před zahájením výroby Denso zaměstnávalo přibližně 380 lidí. "Průměrný plat dělníků se u nás pohybuje kolem 25 tisíc korun hrubého," dodal personální ředitel Dušan Běláč.

Denso pomáhá také nezaměstnanosti v blízkém Polsku. Do Liberce odtud denně dojíždí několik set zaměstnanců. Platy zde navíc od letoška stouply zhruba o tři procenta. Zaměstnanci, kteří v Densu pracují více než šedesát jedna měsíců, si tak polepšili přibližně o šest set korun.

"Zvýšení mezd v Densu téměř o tři procenta je úspěch," řekl nedávno šéf Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt. "V Česku se letos mzdy zvedly průměrně o dvě a půl procenta. Například v mladoboleslavské Škodovce prosadili odboráři jejich růst o 2,2 procenta."

Region byl vždy postavený na výrobě

Ředitel Balatka navíc o víkendu naznačil, že by se firma mohla v Liberci ještě rozšířit. "Jednáme s japonskou centrálou ohledně rozšíření závodu o další výrobní linku. Zatím ale není nic konkrétního," informoval. Největšími odběrateli Densa jsou automobilky skupiny Volkswagen, dále BMW, Mercedes, Ford, Suzuki, Toyota nebo Lamborghini.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty si region váží firem jako je Denso. "Region byl vždy postaven na výrobě. Nemyslím, že můžeme hospodářsky stát jenom na službách. Jsme průmyslový region a firmy jako Denso potřebujeme a vážíme si jich. Politici by těmto podnikům měli co nejméně překážet a snažit se o to, aby dobře fungovaly základní věci jako infrastruktura a legislativa," míní Půta.