Letošní dřevosochání, již patnácté, vyneslo vůbec nejvíc peněz v historii.

Letošní dřevosochání, již patnácté, vyneslo vůbec nejvíc peněz v historii. | foto: Město Desná

Dřevosochání vydělalo peníze Protržené přehradě. Pomohli i Kapr s Evou

  • 0
Pták z Protrženky. Poutník. Zpěváček. Kapr jako... Ale především Eva a další ženy v mnoha podobách. Tak vypadalo letošní dřevosochání v Desné v Jizerských horách. V květnu tam vzniklo čtrnáct soch, o něž se postaralo třináct umělců s motorovými pilami.

Sochy se vydražily za 201 tisíc korun. Po odečtení autorských práv z nich zůstalo více než 187 tisíc korun. Pomohou celým Jizerským horám, poněvadž půjdou ve prospěch turistiky.

V letošním roce si města a obce na Tanvaldsku připomenou sto let od protržení přehrady na Bílé Desné.

„Výtěžek z aukce využijeme například na úpravy cest k Protržené přehradě. Objeví se u ní také některá díla z letošního dřevosochání,“ říká Lenka Neumannová z Kulturního a informačního střediska v Desné. „Několik soch z minulých ročníků už stojí vedle cesty na Protrženou přehradu z Desné.“

Letošní dřevosochání, již patnácté, vyneslo vůbec nejvíc peněz v historii. „Rekord letošní aukce patřil soše Zpěváček od Pavla Vávry,“ prozrazuje Neumannová.

„Vyvolávací cena byla sedm tisíc korun, Zpěváček se nakonec prodal za třicet sedm tisíc korun.“ Také předloni aukce patřila Protržené přehradě a sochy se vydražily za takřka 178 tisíc korun. Loni dřevěné sochy pomohly Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Získal přes 60 tisíc korun.

Protržená přehrada má být turistický magnet

Protržená přehrada stojí nad Desnou, ale na území obce Albrechtice v Jizerských horách. Albrechtický starosta Jaroslav Zeman se svým desenským kolegou Jaroslavem Kořínkem a dalšími starosty z Tanvaldska chtějí z Protržené přehrady udělat turistický magnet.

Místo, jež prošlo v uplynulých letech velkou proměnou, má důstojně připomínat tragédii z 18. září 1916, vést k zamyšlení, k poznání a poskytnout lidem odpočinek.

„Pro sebe a pro své přátele a známé jsem vydražil šest soch,“ podotýká Zeman. „Tři až čtyři z nich umístíme k cestě vedoucí k Protržené přehradě z Albrechtic. Na cestě z Desné už sochy jsou. Stojí u ní Židle hrázného, Ryba na suchu, Ruka tonoucího nebo Úprk.“

Dřevosochání pořádá město Desná. Výtěžek z aukce poslouží například k výrobě informačních cedulí připomínajících protržení přehrady a k dalším věcem, které turisté ocení při návštěvě tanvaldské části Jizerských hor.
XV. ročník dřevosochání - Sympozium Desná 2016 vyšel zhruba na 200 tisíc korun.

S pokrytím nákladů pomohl městu Liberecký kraj a sponzoři. Organizátorům přálo v první polovině května počasí. Kmeny pro sochaře přitom přiváželo nákladní auto na konci dubna za hustého sněžení.

Hra na didgeridoo i jeho výroba

„Na sobotu, kdy probíhala dražba, jsme připravili bohatý program, po pátečním hudebním vystoupením etno-jazzového dua Deši mohli návštěvníci sympozia vidět nejen hru na nástroj didgeridoo, ale i jeho výrobu,“ podotýká Neumannová. „Jeden z muzikantů hrál na dřevěný nástroj australských domorodců didgeridoo a navíc návštěvníkům ukazoval, jak ho sám vytváří.“

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Dražbu doprovodilo také hudebně loutkové představení „Priessnitz!“. V Desné totiž působil polubenský rodák Josef Schindler, žák a pokračovatel Vincence Priessnitze, světoznámého zakladatele vodoléčby.

Do aukce se zapojili nejen zájemci o sochy z okolí Desné, ale i z Jablonce nad Nisou nebo z Prahy.

A kde všude se vlastně nacházejí sochy z patnácti ročníků dřevosochání? „Zdobí mateřské i základní školy, zahrady u domů, veřejná místa nebo prostory u firem,“ vypočítává Neumannová.

O dobrém jménu letošního desenského dřevosochání a úspěchu letošního ročníku svědčí rostoucí zájem návštěvníků i médií a také reakce na facebooku. Objevil se tam vzkaz: „Nejlepší ročník! Skvělá akce!“