Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Museli bychom dvojnásobně zdražit, vysvětlují hostinští konec kvůli EET

  • 2795
Nevařila se tu nadnárodní kuchyně, hosté si neobjednávali výběrovou kávu, přesto tyto podniky patřily ke koloritu malých měst. Teď menším hospodám hrozí zánik kvůli elektronické evidenci tržeb (EET), která pro podnikatele znamená vyšší finanční výdaje i zaškolení personálu.

„Když se EET schválila, řekl jsem si, že než abych se drbal na hlavě, tak koncem srpna skončím,“ říká Kamil Kocián, bývalý provozovatel hospody U Loterie v Dlouhém Mostě.

Podle něj sloužil podnik i jako kulturní stánek, kde se konaly společenské akce. „Je to ale jiné než ve městě. Sem nepřišli hosté na luxusní večeři a nenechali tu dva tisíce. Spíš jsme byli pro obyčejné lidi, kteří si dají kafe za patnáct dvacet korun,“ přibližuje Kocián s tím, že by zavedení elektronické evidence tržeb pocítil především finančně.

„Musel bych jednou tolik zdražit a sedět tam sám. Takhle jsem mohl zaměstnávat i lidi z obce. Když bych dal pivo za 30 nebo 35 korun, tak ho nikdo nekoupí,“ dodává.

Nechci být účetní, říká bývalý provozovatel

Podobný osud potkal i bar v Experimentálním studiu Lidových sadů v Liberci.

„Skončil jsem s provozováním baru, protože tam pracuji s tak malým obratem, že mi nestojí za to, abych se učil nový systém,“ vysvětluje bývalý provozovatel baru a zároveň vedoucí programu Lidových sadů Michal Kadlec.

„Bavilo mě bar dělat, ale nechci kvůli tomu být ještě účetní,“ doplňuje. Zcela bez občerstvení ale návštěvníci sálu neskončí, bar by měla v budoucnu provozovat sousední restaurace Formanka.

Znovu do provozu se už ale nevrátí Hospůdka u Rimků v liberecké čtvrti Ostašov. „Kvůli srandě s EET jsme znovu neotevřeli a neotevřeme. Proč si nechat nadávat do zlodějů od zlodějů,“ nebojí se ostrých slov provozovatel restaurace Antonín Rimek.

Končí především venkovské podniky

Úbytek restaurací pocítily pivovary, kterým klesá počet odběratelů. „Od několika desítek provozovatelů máme informace, že po zavedení EET plánují svoji provozovnu uzavřít,“ přibližuje mluvčí Pivovaru Svijany Petra Winklerová a přiznává, že ačkoliv se to nedá paušalizovat, problémy se zaváděním EET mají především menší venkovské podniky.

Důvodů, proč tomu tak je, vidí Winklerová několik. „První je ten, že řada podnikatelů v gastronomii se už nyní pohybuje na hranici životaschopnosti. Pro ty je zvýšená administrativa i nárůst nákladů v souvislosti se zavedením EET zátěží, kterou nezvládnou. Druhý je etický. Najdou se podnikatelé, a není jich málo, kteří vnímají EET jako přílišný zásah do svého podnikatelského soukromí, a proto se sami rozhodnou s podnikáním skončit,“ vysvětluje Winklerová.

Pivovar pomůže levnějším hardwarem

Zhruba pětiprocentní odliv odběratelů zaznamenal i vratislavický Konrad.

„Zejména malé hospody na vesnicích, kterých máme hodně, chtějí skončit. Někteří o tom zatím jen mluví, jinde už ale přestávají objednávat pivo. Kolik jich reálně ubude, ale uvidíme až v prosinci,“ říká ředitel pivovaru Petr Hostaš.

Podle něj jde především o podniky, u kterých provozem internetu a hlásicího zařízení dojde ke zvýšení nákladů nad mez, na kterou se dá zdražit.

Oba pivovary se pak snaží menším hospodám se zavedením EET pomoci.

„Našli jsme partnera, přes kterého jsme schopni jim hardwarové vybavení dodat za výhodnější ceny,“ popisuje Winklerová. U Konrada zase vsadili na zaučování obsluhy.