Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Požehnání i minuta ticha. Protržená přehrada před sto lety zabíjela

  18:41aktualizováno  18:41
Přesně před sto lety se protrhla přehrada Desná. Zahynulo tehdy téměř sedm desítek lidí, přes 300 jich přišlo o majetek. V neděli si lidé toto smutné výročí připomněli.

„Požehnej tento památník obětem, ochraňuj ho před vandaly, a ochraňuj i poutníky, kteří k němu zamíří.“ Vojenský kaplan libereckých chemiků Petr Šabaka posvětil dnes vodou z Bílé Desné pomník tragédie, k níž došlo přesně před sto lety, kdy se protrhla přehrada.

Spolu s farářem starokatolické církve v Jablonci Karlem Koláčkem pak před zraky desítek turistů pokropili kus původní hráze obtočený pásy se jmény obětí. „Pomník je ta nejdůležitější vzpomínka na tuto událost. Lidé se pokusili zkrotit vodní živel, ale následky jejich chyb byly tragické,“ pronesl kaplan.

Fotogalerie

Přesně v půl čtvrté odpoledne se pak u Protrženky rozhostila minuta ticha. Ve stejnou dobu, 18. září se totiž v roce 1916 protrhla hráz a voda se valila do Desné. Narozdíl od sobotního zamračeného a deštivého dne bylo prý tehdy slunečno. To ale nijak nezmírnilo spoušť, kterou po sobě živel zanechal.

Voda ničila vše, co ji stálo v cestě. 380 lidí přišlo o dům i veškerý majetek, 67 o život. Patřily k nim i děti, třeba Hugo Schimunek, kterému byly tehdy tři roky, anebo šestiletá Marie a třináctiletá Alice Oufke. I jejich jména najde poutník na pomníku. Jen devět obětí tam žádné nemá. Jejich totožnost totiž zůstala neznámá.

Ještě před třemi lety bylo přitom místo tragédie zarostlé a málokdo dokázal rozpoznat, kde přehrada stála a kde se její hráz protrhla. Mohl za to hustý les, který se rozhodli zástupci Lesů ČR vykácet.

„Tím, že to místo bylo skryté, mělo své určité kouzlo, takové tajemno a kdo chtěl, ten si to tu našel. Ale líbí se mi i tahle úprava, mám to tu moc ráda a často sem chodíme,“ zmínila Renata Dudová z osady Jizerka. Patřila mezi tisíce lidí, které přilákala dnešní pietní akce ke sto letům, jež od tragédie uplynuly.

Za to, že se podařilo místo neštěstí více přiblížit veřejnosti a přilákat k němu turisty, je rád i starosta Albrechtic Jaroslav Zeman. „Teď už můžeme v klidu umřít, když se nám to tu podařilo vybudovat,“ prohlásil s nadsázkou.

A nejen on má být na co pyšný. Přes Bílou Desnou vede dnes nový most z bytelných trámů. Povodí Labe nechalo vyzdít kameny kus hráze, aby turisté získali představu o její podobě před protržením. Tam, kde stávala Krömerova bouda, která vyhořela, najdou turisté novou turistickou útulnu s občerstvením. Kolem hráze pak přinášejí instalované panely informace o Protržené přehradě i o tom, jaké příčiny za katastrofou stály. Opravou prošla i šoupátková věž.

Přehrada Desná byla zkoulaudována 18. listopadu 1915 Karlem Podhájským. O necelý rok později se hráz protrhla. Vyšetřování probíhalo více než tři roky, po tragédii se zastřelil Podhajský, stavitelé byli souzeni. Proces se táhl 17 let, podmínečné tresty jim prominul v roce 1929 Tomáš Garrigue Masaryk.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz