Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Déšť vyplavil při stavbě silnice kostry. Může jít o napoleonské vojáky

  10:30aktualizováno  10:30
Patnáct koster objevili liberečtí archeologové na stavbě silnice z Kunratic do Jablonce nad Nisou. Podle prvních odhadů by mohlo jít o napoleonské vojáky, kteří tudy v srpnu roku 1813 přecházeli.

Při stavbě silnice mezi Libercem a Jabloncem objevili archeologové pět hrobů, dva z nich byly hromadné. | foto: Petr Brestovanský

V pěti odkrytých hrobech se ale nenašly žádné zbraně, pouze knoflíky, částečně zachované i s kusy látky. Právě na ně nyní archeologové sázejí. Na zkoumání je dostal konzervátor, ten by mohl odhalit podle značky či zkratky, zda skutečně patří vojákům.

Lidské ostatky hledali archeologové v Kunraticích už loni, ještě než stavba silnice začala. Průzkum jim ale nic neodhalil.

Fotogalerie

„U silnice stával novodobý pomník, i podle záznamů z ministerstva obrany to vypadalo, že bychom tam nějaké ostatky vojáků mohli nalézt. Ale nebylo tam nic, stejně jako na dalších vytipovaných místech. Probírali jsme se i starými katastrálními mapami z roku 1843, kde jsme našli několik křížů podél cesty. Jeden jsme objevili i kousek od místního autobazaru, byl tam i pozůstatek staré lípy a když jsme kopli do země, narazili jsme na starý kenotaf, zhruba dva a půl metru velkou žulovou desku, která zřejmě sloužila jako spodek od pomníku. Ale po hrobech ani památky,“ přiblížil Petr Brestovanský, archeolog Severočeského muzea v Liberci.

Archeologům příliš nepomohla ani historická data, písemných zpráv se totiž k libereckým Kunraticím mnoho nevztahuje a když ano, jde většinou o vlastivědné informace.

„Věděli jsme, že konflikt ze srpna roku 1813 se týká Kunratic, jenže ty jsou dvoje, jedny u Frýdlantu, jedny u Liberce. Tak jsme si říkali, jestli oni si to ti historici nespletli. S tím jsme také minulý rok ze stavby odcházeli a už jsme na ni pouze dohlíželi,“ dodal archeolog.

Kostry odkryly přívalové deště

Před pár týdny se ale na místo vrátili. Prudké přívalové deště totiž odkryly kost. Poté, co Brestovanský zjistil, že je lidská, pustili se archeologové do dalších výkopů.

„Museli jsme postupovat rychle, věděli jsme, že jakmile se ta zpráva rozšíří, naběhnou sem hledači s detektory kovů a hroby vyberou,“ popsal. Některé hroby jsou z velké části zachované, některé třeba jen z půlky. Dohromady v nich ale leželo patnáct koster. Jejich původ pomůže odhalit genetika i rozbor nalezených knoflíků.

„Doufáme a věříme tomu, že jsou z dob napoleonského tažení. Ale také se mohlo stát, že v hrobech vůbec neleží vojáci, ale místní lidé, kteří se s nimi třeba dostali do konfliktu a vojáci je zamordovali,“ vysvětlil Brestovanský.

Podrobná expertiza koster pomůže odhalit i příčinu úmrtí, zda šlo o násilnou smrt, či nemoc. Verzi o zavražděných vesničanech by mohl nahrávat i fakt, že v jednom z hrobů se nalezlo šest koster, mezi nimi i jedna dětská. Další vypadá na velmi starého člověka, jsou na ní již patrné srůsty na obratlech.

Právě přítomnost dětských ostatků v masovém hrobě má podle Brestovanského nějaký význam. Archeologové tak s napětím čekají na výsledky rozboru. Pokud se nepotvrdí, že šlo o vojáky, zcela jistě půjde o civilisty, jejichž osudy se s nimi nějakým způsobem protkly.

Vojáci se stahovali z Frýdlantska

„Kolem dvacátého srpna, kdy tu měla šarvátka propuknout, se Napoleonští vojáci skutečně stahovali z frýdlantských Kunratic a bojovali o každou vesnici. Šli z Mníšku do Krásné Studánky, pak bojovali o Pavlovice, zamířili do Liberce, do Vratislavic a nakonec i do Kunratic, což nám připomínají pomníky. A teď nově i kostry,“ upozornil archeolog.

Ten by byl rád, pokud by místo nálezu připomínalo do budoucna i nějaké odpočívadlo, kde by se lidé mohli dozvědět, co se tu před dávnými lety odehrálo.

Stavba silnice do Jablonce zatím pokračuje podle plánu. „Archeologický nález ji naštěstí nezastavil. Vycházíme si maximálně vstříc,“ sdělil Jan Wohlmuth, ředitel výstavby tohoto projektu z firmy M-Silnice.

Archeologové už zřejmě dál kopat nebudou. „Snažili jsme se vykopat hrobové jámy co nejvíce do krajů a pokud jsou nějaké ještě hlouběji pod silnicí, byl bych rád, aby tam zůstaly,“ dodal.

Napoleonské války zasáhly region v létě roku 1813, kdy vyslal císař jednotky na území v ose ze Šluknova na Jablonné v Podještědí, přes Liberec a Frýdlant až do Harrachova. Cílem bylo zjistit pohyby rakouské a pruské armády, čehož se ujali polští a vestfálští vojáci sloužící v jeho řadách. K významným bojům pak došlo na Frýdlantsku u Kunratic, v Liberci a v Jablonném v Podještědí.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Najdete na iDNES.cz