Podle některých pedagogů se děti musí do tělocviku hodně nutit. (Ilustrační snímek)

Podle některých pedagogů se děti musí do tělocviku hodně nutit. (Ilustrační snímek) | foto: ZŠ Povážská Strakonice

Hodně jich neudělá kotoul, ale i tak jsou děti z kraje nejlepší v tělocviku

  • 15
Děti z Libereckém kraji jsou nejméně nemotorně v celém Česku. Ukázalo se to při průzkumu, který udělal v druhé polovině loňského roku Český olympijský výbor a Sazka.

„Při projektu Sazka olympijský víceboj jsme získali výsledky od více než padesáti tisíc dětí v osmi sportovních disciplínách,“ řekl mluvčí Českého olympijského výboru (ČOV) Alexandr Kliment. „Jde o unikátní analýzu. Tělesná zdatnost tolika dětí se v republice měřila naposledy před rokem 1989 v rámci spartakiád.“

Průzkumem prošly děti ve věku šest až patnáct let. Závodily ve skoku do dálky, v hlubokém předklonu, běhu na 60 a 500 metrů, sedu-lehu, ve výdrži při stoji na jedné noze, člunkovém běhu a v hodu basketbalovým míčem.

Děti z Libereckého kraje zvítězily před dětmi ze Zlínského kraje a Prahy. Nejhůře dopadly děti z Ústeckého, Karlovarského, Olomouckého a Plzeňského kraje.
Analýza Českého olympijského výboru navazuje na srovnání tělesné zdatnosti dětí z jara loňského roku a z let 1997 až 2007.

„Výsledky byly alarmující,“ prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval. „Ukazují, že sport potřebuje v Česku výrazně vyšší podporu.“

Mezi nejúspěšnější základní školy v Česku patří Desná v Jizerských horách. V loňské jarní soutěži ČOV skončila mezi školami od 201 do 300 žáků na druhém místě v celé republice. Desné se dařilo i loni na podzim a zatím se dělí o první až druhé místo. Soutěž pokračuje v druhém pololetí.

Dnešní děti jsou strašně neohrabané, říká tělocvikářka

Dnešní děti jsou v porovnání s dřívějšími strašně neohrabané „Hodně dětí se od podzimu zlepšilo,“ upozornila desenská učitelka tělocviku Dagmar Michková. „Poměřovaly se mezi sebou, špatné výsledky jim vadily a začaly trénovat. Zlepšily se například v hlubokém předklonu nebo ve výdrži při stoji na jedné noze.“

Michková je tělocvikářkou už třicet pět let. „Dnešní děti jsou v porovnání s dětmi z osmdesátých let minulého století strašně neohrabané,“ prohlásila.

„Složitější gymnastiku neděláme, dětem by při ní šlo o život. Na rozdíl od dřívějška většina z nich neudělá ani obyčejný kotoul. Nedokážou při něm správně srovnat ruce. O kotoulech nebo odbočkách přes švédskou bednu ani nemluvě.“

Podle Michkové zvládnou současní školáci nejlépe míčové hry nebo jednoduché atletické disciplíny jako třeba běh a skok do dálky.

„Na naší škole se ale hýbou docela rády,“ konstatovala Michková. „Chodilo k nám hodně bývalých a současných reprezentantů v lyžování a v atletice. Máme dvě tělocvičny a vedle školy leží fotbalové hřiště, atletický stadion a kurty pro tenis a volejbal.“

„Děti nezažívají dobrodružství v přírodě, ale na playstationu“

Díky úspěchu v loňské jarní soutěži ČOV získaly desenské děti dvacet tisíc korun na pomůcky pro tělocvik a při návštěvě Prahy si jejich reprezentanti potřásli rukou s olympijskými medailisty.

Bývalá olympionička v lyžování Zuzana Kocumová označila úpadek tělesné zdatnosti dětí za tristní.

„Souvisí to i s tím, že dobrodružství už nezažívají v přírodě, ale na playstationu,“ uvedla bývalá náměstkyně hejtmana pro sport Kocumová. „Problémy ale začínají u nich doma, kde vidí, jak rodiče přijdou z práce a sednou si k televizi.“

Dlouholetý tělocvikář a ředitel školy v Liberci Milan Regner nevidí příliš velké rozdíly mezi tělesnou zdatností dětí před třiceti lety a nyní. „Hodně tělocvikářů tvrdí opak, ale mně se zdá, že to tak hrozné není,“ dodal Regner. „Je ale pravda, že se dětem do tělocviku moc nechce a musíme je k němu víc nutit.“