Po nezletilé chtěl video s masturbací. Soud ho za to potrestal podmínkou

  16:11aktualizováno  16:11
Tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou potrestal krajský soud v Liberci devatenáctiletého mladíka z Liberecka. Za to, že podle obžaloby nutil čtrnáctiletou dívku, aby mu posílala nahé fotky přes mobilní aplikaci. Chtěl stále otevřenější snímky. Vyhrožoval, že pokud je nedostane, ty předchozí zveřejní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Dívka nakonec poslala i video s masturbací. Mladík se v pátek u soudu zpovídal ze zvlášť závažného zločinu sexuálního nátlaku.

Za ten mu hrozil 5 až 12 let vězení. K činu se přiznal. Soudní senát mu kromě podmínky nařídil také ochranné sexuologické léčení. Má na něj docházet ambulantně.

„Dospívající dívky jsou velmi citlivé a kyberšikana vede i k sebevraždám. Navíc si měl ověřit, kolik let dívce bylo,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Pavel Pachner.

Naopak přihlédl k přiznání i tomu, že hoch měl blízko věku mladistvých. Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny trpí poruchou osobnosti se sexuálně deviantními prvky se sklony k fetišismu a sadomasochismu. „Měl podstatně sníženy ovládací schopnosti,“ stvrdil znalec v posudku.

Jeho deviantní prvky osobnosti se patrně projevily už ve čtrnácti letech, kdy znásilnil pětiletou dívku. Čin se ale tehdy odložil, protože pachatel nebyl trestně odpovědný.

Rozsudek zatím není pravomocný

Rozsudek v případu sexuálního nátlaku ještě není pravomocný, obhájce i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Byl jsem zvědavý. Nevím ale, kolik jí bylo let. Fotky bych neposlal dál. Ty, co jsem si prohlédl, jsem vymazal,“ hájil se obžalovaný.

Podle obžaloby došlo k sexuálnímu nátlaku letos na jaře. Dívka oslovila mladíka přes facebook jako první. Líbil se jí a chtěla si s ním dopisovat. Dívčinu výpověď soudce četl.

U soudu zaznělo, že konverzaci zahájila sama nevinnou otázkou: „Ahoj, jak se máš?“ Na to ale obžalovaný podle čtené výpovědi odpověděl, že to neřekne jen tak. Chtěl erotickou fotografii nebo sex. „Poslala jsem fotku se zakrytými prsy. Chtěla jsem si s ním dál psát,“ četl soudce výpověď dívky.

Fotka ale obžalovanému nestačila. Vyhrožoval, že ji zveřejní, pokud nebude odvážnější. Dívka postupně ze strachu poslala snímek obnažené hrudi, přirození a nakonec i videa, na nichž masturbovala.

Dívka se s trápením svěřila rodičům

Když obžalovaný dál vyhrožoval, dívka se svěřila rodičům. „Měla jsem z něj strach. Fotky jsem posílala také ze strachu, aby je nezveřejnil,“ četl soudce dívčinu výpověď.

Dívka se nejprve obrátila na obecně prospěšnou společnost Maják, jež dětem a dospívajícím mimo jiné radí, jak se vyvarovat kyberšikaně nebo sextingu (spojení slov sex a textování, pozn. redakce).

Případně, jak tyto ataky řešit. Její pracovník měl rok před tím ve třídě dívky na toto téma přednášku. Pak rodina kontaktovala policii. K dispozici měla také fota obrazovky s komunikací s obžalovaným.

Případů počítačové kriminality spojené s vyhrožováním a sexuálním nátlakem letos v kraji přibylo. Policisté do konce září řešili v kraji 16 případů. Loni za stejné období 6.

„Ze statistiky je zřejmé, že se s těmito případy setkáváme častěji,“ zmínila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Upozornila, že rozeslané textové zprávy, fotografie či videa se sexuálním obsahem mohou být zneužity k vydírání. „Lidé by neměli uvádět informace, podle kterých by je mohl útočník vystopovat. Nikdy by nikomu neznámému neměli dávat své fotografie fotografie své rodiny,“ řekla mluvčí Šrýtrová.

U kyberšikany policie mimo jiné radí změnit svou virtuální identitu, zamezit útočníkovi přístup a schovat důkazy jako jsou zprávy, videozáznamy, odkazy na weby nebo blogy pro vyšetřování. Oběti by se také měly svěřit rodičům a učitelům, případně se obrátit na policii.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Brzký sníh potěšil lyžaře, do stopy mohou vklouznout na dohled paneláků

Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam...

Nervní hledání místa na parkování ani mačkání ve stopě tu běžkaře nečeká. Na běžkařských okruzích ve městech nebo mimo...

V Liberci hořel zanedbaný dům, pro obyvatele přijel evakuační autobus

Požár domu ve Vojanově ulici

Zanedbaný dům v liberecké Vojanově ulici zachvátily ve středu ráno plameny. Hasiči z něj evakuovali jedenáct lidí,...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz