Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po nezletilé chtěl video s masturbací. Soud ho za to potrestal podmínkou

  16:11aktualizováno  16:11
Tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou potrestal krajský soud v Liberci devatenáctiletého mladíka z Liberecka. Za to, že podle obžaloby nutil čtrnáctiletou dívku, aby mu posílala nahé fotky přes mobilní aplikaci. Chtěl stále otevřenější snímky. Vyhrožoval, že pokud je nedostane, ty předchozí zveřejní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Dívka nakonec poslala i video s masturbací. Mladík se v pátek u soudu zpovídal ze zvlášť závažného zločinu sexuálního nátlaku.

Za ten mu hrozil 5 až 12 let vězení. K činu se přiznal. Soudní senát mu kromě podmínky nařídil také ochranné sexuologické léčení. Má na něj docházet ambulantně.

„Dospívající dívky jsou velmi citlivé a kyberšikana vede i k sebevraždám. Navíc si měl ověřit, kolik let dívce bylo,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Pavel Pachner.

Naopak přihlédl k přiznání i tomu, že hoch měl blízko věku mladistvých. Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny trpí poruchou osobnosti se sexuálně deviantními prvky se sklony k fetišismu a sadomasochismu. „Měl podstatně sníženy ovládací schopnosti,“ stvrdil znalec v posudku.

Jeho deviantní prvky osobnosti se patrně projevily už ve čtrnácti letech, kdy znásilnil pětiletou dívku. Čin se ale tehdy odložil, protože pachatel nebyl trestně odpovědný.

Rozsudek zatím není pravomocný

Rozsudek v případu sexuálního nátlaku ještě není pravomocný, obhájce i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Byl jsem zvědavý. Nevím ale, kolik jí bylo let. Fotky bych neposlal dál. Ty, co jsem si prohlédl, jsem vymazal,“ hájil se obžalovaný.

Podle obžaloby došlo k sexuálnímu nátlaku letos na jaře. Dívka oslovila mladíka přes facebook jako první. Líbil se jí a chtěla si s ním dopisovat. Dívčinu výpověď soudce četl.

U soudu zaznělo, že konverzaci zahájila sama nevinnou otázkou: „Ahoj, jak se máš?“ Na to ale obžalovaný podle čtené výpovědi odpověděl, že to neřekne jen tak. Chtěl erotickou fotografii nebo sex. „Poslala jsem fotku se zakrytými prsy. Chtěla jsem si s ním dál psát,“ četl soudce výpověď dívky.

Fotka ale obžalovanému nestačila. Vyhrožoval, že ji zveřejní, pokud nebude odvážnější. Dívka postupně ze strachu poslala snímek obnažené hrudi, přirození a nakonec i videa, na nichž masturbovala.

Dívka se s trápením svěřila rodičům

Když obžalovaný dál vyhrožoval, dívka se svěřila rodičům. „Měla jsem z něj strach. Fotky jsem posílala také ze strachu, aby je nezveřejnil,“ četl soudce dívčinu výpověď.

Dívka se nejprve obrátila na obecně prospěšnou společnost Maják, jež dětem a dospívajícím mimo jiné radí, jak se vyvarovat kyberšikaně nebo sextingu (spojení slov sex a textování, pozn. redakce).

Případně, jak tyto ataky řešit. Její pracovník měl rok před tím ve třídě dívky na toto téma přednášku. Pak rodina kontaktovala policii. K dispozici měla také fota obrazovky s komunikací s obžalovaným.

Případů počítačové kriminality spojené s vyhrožováním a sexuálním nátlakem letos v kraji přibylo. Policisté do konce září řešili v kraji 16 případů. Loni za stejné období 6.

„Ze statistiky je zřejmé, že se s těmito případy setkáváme častěji,“ zmínila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Upozornila, že rozeslané textové zprávy, fotografie či videa se sexuálním obsahem mohou být zneužity k vydírání. „Lidé by neměli uvádět informace, podle kterých by je mohl útočník vystopovat. Nikdy by nikomu neznámému neměli dávat své fotografie fotografie své rodiny,“ řekla mluvčí Šrýtrová.

U kyberšikany policie mimo jiné radí změnit svou virtuální identitu, zamezit útočníkovi přístup a schovat důkazy jako jsou zprávy, videozáznamy, odkazy na weby nebo blogy pro vyšetřování. Oběti by se také měly svěřit rodičům a učitelům, případně se obrátit na policii.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ- i pro absolventy!

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 24 800 - 31 320 Kč

Najdete na iDNES.cz