Práce na likvidaci následků těžby probíhá extrémním tempem.

Práce na likvidaci následků těžby probíhá extrémním tempem. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Diamo zahlazuje následky těžby uranu. Ze země vysálo už milion tun jedů

  • 5
Při zahlazování následků chemické těžby uranu v Ralsku dosáhl státní podnik Diamo významného milníku. Na konci srpna napočítali už miliontou tunu škodlivin, které se povedlo od roku 1996, kdy se s těžbou skončilo, odstranit ze země.

Vyhráno ale zdaleka není, ještě další 2,5 milionu tun jedovatých roztoků v podzemí čekají. Jde zpravidla o kyselinu sírovou a v ní rozpuštěné železo a hliník.

Od roku 1967 bylo do území o ploše více než 2400 hektarů vtlačeno obrovské množství kyseliny sírové jakožto uran loužícího činidla a také kyseliny dusičné jako oxidační látky. Dále byl do podzemí vháněn také amoniak, fluorovodík a kyselina chlorovodíková. Tato extrémně jedovaté směs se už 20 let čerpá zpět, aby se ochránila podzemní voda a celý ekosystém.

„Tyto látky odstraňujeme z kontaminovaných zbytkových technologických roztoků po chemické těžbě uranu vyčerpaných na povrch. Jsou pak přepracovány zejména do podoby neutralizačních kalů nebo například čpavkové vody,“ upřesnil Ludvík Kašpar, náměstek pro výrobu a ekologii státního podniku Diamo.

Podnik ze škodlivin získává uran

Kuriozní je, že při vysávání škodlivin podnik stále získává uran jako vedlejší složku, přestože se zde již cíleně netěží. Kyselina v horninách jej ale stále louží navzdory tomu, že jeho koncentrace klesá, a třeba letos je to několik tun uranového koncentrátu. Pro srovnání - do roku 1996 dobyli v Ralsku 15 562 tun uranu.

Práce na likvidaci následků těžby probíhá extrémním tempem. „Při provozu 330 dní a třiceti dnech vyhrazených na odstávky pro údržbu je nyní v průměru denně vyvedeno z podzemí zhruba 480 tun kontaminantů,“ vypočetl Kašpar.

Diamo počítá s ukončením sanací v roce 2037. „Dle modelového výpočtu je nutné pro dosažení cílových hodnot vyvést ještě 2,5 milionu tun kontaminantů. Rychlost vyvádění však bude díky poklesu koncentrací rozpuštěných látek v roztocích postupně klesat,“ upřesnil ředitel Diama Tomáš Rychtařík.