Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díra na Perštýně z Liberce možná zmizí, firmy si sem budou ukládat data

  9:03aktualizováno  9:03
Obludná díra uprostřed libereckého Perštýna v dolním centru města, se kterou si roky nikdo neví rady, změnila majitele. Ten má zájem na urbanistické dostavbě zdevastované části krajské metropole a plán na výstavbu technologického centra.

Jáma hyzdí centrum Liberce již hezkou řádku let. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Po roce práce se podařilo sehnat silnou firmu, která má zájem tuto komplikovanou, ale přesto velmi lukrativní část města zastavět. Navíc, z urbanistických záměrů dokonce vyplývá, že by výsledná podoba mohla být ještě lepší než to, co bývalo na Perštýně dřív. Tedy před odtěžením kopce,“ uvedl liberecký zastupitel Jiří Šolc.

Roky se osobně zasazuje o to, aby Perštýn v samém centru Liberce přestal být brownfieldem bez budoucnosti. Investora nechce prozradit, mělo by se ale překvapivě jednat o firmu s českým kapitálem. Zatím neznámá společnost už pozemek koupila. Změna vlastníka v katastru nemovitostí zatím není. Transakce proběhla ke konci roku.

Už nyní existuje architektonická studie. Zpracoval ji pro Jiřího Šolce zástupce vedoucího katedry architektury na ČVUT a původem Liberečan, architekt Petr Šikola s týmem.

Z aktuální studie vyplývá, že spodní část perštýnského kráteru otočené na sever a tudíž nevhodné ke stavbě obytných domů, by mohlo zaplnit administrativní centrum se šesti samostatně stojícími budovami. Jeho srdcem je takzvaná serverová farma.

O té hovořil Jiří Šolc už před dvěma lety v rozhovoru pro MF DNES. Její podstatou zjednodušeně řečeno je, že bezpečně zálohuje důležité datové soubory velkých a často nadnárodních společností.

Šolc jednal o serverové farmě s Američany

Šolc tehdy vyjednával o umístění serverové farmy s americkým investorem. Zájemce o výstavbu jej požádal o vytipování vhodných městských pozemků. „Myslím, že by to bylo zajímavé využití pozemku. V blízkosti je navíc zabezpečená městská optická síť, na kterou by bylo možné se napojit,“ prohlásil tehdy Šolc.

Tato myšlenka není zjevně mrtvá ani dnes, jak Šolc připouští. „Potřeba bezpečného uložení dat roste ruku v ruce i s tím, jak se zhoršuje bezpečnostní situace ve světě. Liberec má navíc v oblasti informačních technologií značný potenciál. Je tu kvalitní fakulta mechatroniky, a kdyby v Liberci vznikl technologický park, absolventi by neměli takovou potřebu odcházet jinam. Podobná centra ve světě také přitahují nový byznys,“ vysvětlil Jiří Šolc.

Odhaduje, že v technologickém a office parku by mohlo vzniknout až 300 pracovních míst. Projekt ale také počítá se stavbou bytů, které vytvoří novou uliční čáru s nejrůznějšími provozovnami. Vede až na vrchol nyní odbagrovaného kopce. V plánu jsou také podzemní garáže nebo sportovní park na zelené střeše budov, se kterým počítal i původní záměr firmy ECE.

Návrh možné budoucí podoby Perštýna.

Návrh možné budoucí podoby Perštýna.

I když je podobná zástavba v souladu se stávajícím i nově připravovaným územním plánem, vše je teprve na začátku. Zapotřebí ještě bude vypracování a schválení podrobnější územní studie. Pak bude následovat práce na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

„Na řadě bude hledání dalších zdrojů, pokusíme se i o shánění dotačních peněz. Hledat se budou i partneři, kteří by v centru chtěli zakotvit. Podle nejoptimističtějších výhledů by se mohlo začít stavět nejdříve za čtyři roky,“ předjímá zastupitel Šolc.

Město bude po novém majiteli chtít, aby řešil dopravní napojení nově zastavěného území. „Hlavně, pokud by měly být do ulice Na Perštýně nové domy s byty,“ upozornila před časem náměstkyně libereckého primátora pro územní plánování Karolina Hrbková. Varovala i před přetížením křižovatky pod Perštýnem.

Město bude chtít také veřejné projednání studie. „Všichni, kterých se projekt týká, mohou podat námitku a my se tím budeme zabývat a řešit je dál s investorem,“ dodala Hrbková.

Autor:


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Byl špatně stočený, vzpomíná pamětník na tank, který zboural podloubí

Josef Přikryl u libereckého podloubí, které pobořil tank.

I kdyby ten zážitek chtěl navždy odsunout ze svých vzpomínek, nemůže. Josef Přikryl z Jablonce nad Nisou je totiž...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz