Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díra na Perštýně z Liberce možná zmizí, firmy si sem budou ukládat data

  9:03aktualizováno  9:03
Obludná díra uprostřed libereckého Perštýna v dolním centru města, se kterou si roky nikdo neví rady, změnila majitele. Ten má zájem na urbanistické dostavbě zdevastované části krajské metropole a plán na výstavbu technologického centra.

Jáma hyzdí centrum Liberce již hezkou řádku let. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Po roce práce se podařilo sehnat silnou firmu, která má zájem tuto komplikovanou, ale přesto velmi lukrativní část města zastavět. Navíc, z urbanistických záměrů dokonce vyplývá, že by výsledná podoba mohla být ještě lepší než to, co bývalo na Perštýně dřív. Tedy před odtěžením kopce,“ uvedl liberecký zastupitel Jiří Šolc.

Roky se osobně zasazuje o to, aby Perštýn v samém centru Liberce přestal být brownfieldem bez budoucnosti. Investora nechce prozradit, mělo by se ale překvapivě jednat o firmu s českým kapitálem. Zatím neznámá společnost už pozemek koupila. Změna vlastníka v katastru nemovitostí zatím není. Transakce proběhla ke konci roku.

Už nyní existuje architektonická studie. Zpracoval ji pro Jiřího Šolce zástupce vedoucího katedry architektury na ČVUT a původem Liberečan, architekt Petr Šikola s týmem.

Z aktuální studie vyplývá, že spodní část perštýnského kráteru otočené na sever a tudíž nevhodné ke stavbě obytných domů, by mohlo zaplnit administrativní centrum se šesti samostatně stojícími budovami. Jeho srdcem je takzvaná serverová farma.

O té hovořil Jiří Šolc už před dvěma lety v rozhovoru pro MF DNES. Její podstatou zjednodušeně řečeno je, že bezpečně zálohuje důležité datové soubory velkých a často nadnárodních společností.

Šolc jednal o serverové farmě s Američany

Šolc tehdy vyjednával o umístění serverové farmy s americkým investorem. Zájemce o výstavbu jej požádal o vytipování vhodných městských pozemků. „Myslím, že by to bylo zajímavé využití pozemku. V blízkosti je navíc zabezpečená městská optická síť, na kterou by bylo možné se napojit,“ prohlásil tehdy Šolc.

Tato myšlenka není zjevně mrtvá ani dnes, jak Šolc připouští. „Potřeba bezpečného uložení dat roste ruku v ruce i s tím, jak se zhoršuje bezpečnostní situace ve světě. Liberec má navíc v oblasti informačních technologií značný potenciál. Je tu kvalitní fakulta mechatroniky, a kdyby v Liberci vznikl technologický park, absolventi by neměli takovou potřebu odcházet jinam. Podobná centra ve světě také přitahují nový byznys,“ vysvětlil Jiří Šolc.

Odhaduje, že v technologickém a office parku by mohlo vzniknout až 300 pracovních míst. Projekt ale také počítá se stavbou bytů, které vytvoří novou uliční čáru s nejrůznějšími provozovnami. Vede až na vrchol nyní odbagrovaného kopce. V plánu jsou také podzemní garáže nebo sportovní park na zelené střeše budov, se kterým počítal i původní záměr firmy ECE.

Návrh možné budoucí podoby Perštýna.

Návrh možné budoucí podoby Perštýna.

I když je podobná zástavba v souladu se stávajícím i nově připravovaným územním plánem, vše je teprve na začátku. Zapotřebí ještě bude vypracování a schválení podrobnější územní studie. Pak bude následovat práce na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

„Na řadě bude hledání dalších zdrojů, pokusíme se i o shánění dotačních peněz. Hledat se budou i partneři, kteří by v centru chtěli zakotvit. Podle nejoptimističtějších výhledů by se mohlo začít stavět nejdříve za čtyři roky,“ předjímá zastupitel Šolc.

Město bude po novém majiteli chtít, aby řešil dopravní napojení nově zastavěného území. „Hlavně, pokud by měly být do ulice Na Perštýně nové domy s byty,“ upozornila před časem náměstkyně libereckého primátora pro územní plánování Karolina Hrbková. Varovala i před přetížením křižovatky pod Perštýnem.

Město bude chtít také veřejné projednání studie. „Všichni, kterých se projekt týká, mohou podat námitku a my se tím budeme zabývat a řešit je dál s investorem,“ dodala Hrbková.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Najdete na iDNES.cz