Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Návrh na přestavbu libereckého Perštýna: místo ostudné díry vyroste nová čtvrť

Jedno z nejostudnějších míst v Liberci může paradoxně v budoucnu povýšit na nejlepší městskou čtvrť. Ta by místo opuštěného staveniště na Perštýně podle návrhu studenta liberecké architektury Jiřího Němečka zahrnovala nové ulice, park i vyhlídku na město.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

opět moc betonu

0/0
29.9.2010 18:47

filiplanda

sebevražedný Liberec

filiplanda.blog.idnes.cz

0/0
15.9.2010 0:55

escobar

Re: sebevražedný Liberec

Dřív byl Liberec tak pěkné město ... ale to by nesměla být válka a Němci vyhnáni. Co si budeme povídat, bydlel jsem tam 16 let a už raději nikdy - špína, humus, staré fasády s německými nápisy. Těch pár nových a zajímavých staveb to nespasí. Jinak vše, co se tam teď staví, je takové pozlátko, a čím déle tam nebydlím, víc se mi to město nelíbí. A Ještěd nahoře na kopci? Ani ten už není, co bývalo.

0/0
16.9.2010 14:06

Mr_R

ECE Development

pevně věřím, že v arbitráži nedostane tahle společnost ani vorla. Výstavba OC byla nejprve zamítnuta, po zpracování dopravního řešení (který by nadlimitně zvýšený počet aut v nevyhovujícím centru městě stejně nesnížil, pouze minimalizoval kolony a zácpy) byla nešťastně zastupitelstvem odhlasována. Drtivá většina liberecké veřejnosti byla proti, přesto vycházely v médiiích účelové lži, jak se obyvatelé Liberce na na OC těší. Gauneřina. Potom přišli spory s konkurencí, stavící OC hned vedle, která byl o krok napřed. V tichosti to sledovalo OC PLAZA, kterému jeho prostory dnes zejou prázdnotou. ECE svůj projekt zastavila v době nastupující ekonomické krize a pánové investoři mohou být rádi, že přišli jen o to o co přišli a neprodělali mnohonásobně více. Jsem přesvědčen, že si toto i oni velice dobře uvědomují a požadovaná suma za zmařenou investici ve výší více než jedné miliardy, kterou by měl zaplatit stát, tzn. všichni obyvatelé ČR, je nehoráznou drzostí ze strany ECE Development.

0/0
14.9.2010 16:27

Muf007

Re: ECE Development

Pravda je mnohem jednodušší než se zdá. Podle toho co vím, šlo především o to, že nejmenovaná stavební firma nebyla schopná pokrýt při současně realizovaných zakázkách i tuhle (miliardovou) a tak zvolila taktiku zablokování akce za každou cenu s vírou, v pozdější realizaci. Logicky, mám-li díru v zemi, tak ji později zastavím. Proti všem předpokladům, a teprve sem vstupuje ona krize, se tak nestalo a oblíbená firma zakázku nevyhrála. Protože investor to zcela odpískal. To je celé. Že je teď na spadnutí arbitr je věc následující a v z pohledu původních plánů zcela nečekaná. Zvláště pro firmu jistou si svou miliardovou kořistí, kam by jen přesunula svoji techniku ze sousedství. :-P

0/0
14.9.2010 22:01

nemetchek

komentář autora

Vzhledem k rozsahu celého úkolu, po vypracování analýz místa a nalezení optimálního a hlavně funkčního řešení, nezbylo mnoho času na řešení fasád domů , proto se vzhled jednotlivých domů může zdát strohý.

Jde tedy spíše o vizi, co s tímto místem. Jak ukazuje charakter návrhu cílem by také bylo vytvořit místo s domy různých architektur ... Takže celé dílo by architektonicky nebylo dílem mým, nýbrž několika, avšak při zachování celého konceptu, jíž jsem autorem. Věřím v rozložení projektu do času a jeho proměnlivost v čase, tomu by právě naopak pomohlo pevné a jasné definování veřejných prostor, které jsou kostrou celého projektu a které by naopak proměnlivé být neměly ...

Je před volbami. Jednotlivé politické strany mohou na tomto místě, kauze Perštýn, demonstrovat, jaké záměry jsou podle nich přípustné uvnitř města a jaké ne ... Budiž jim například tento projekt povzbuzením!

Omlouvám se za opakující a neúplné vizualizace (chyba nastala nejspíše v redakci)

Jiří Němeček

0/0
14.9.2010 8:18Najdete na iDNES.cz