Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V Českém ráji se handrkují o přístup k rybníku Věžák

Správa CHKO Český ráj vede spor s majiteli pozemků u rybníka Věžák. CHKO chce, aby měli turisté volný přístup na pláž romanticky situovaného rybníku. Majitelé pozemky však obehnali plotem z dřevěných kůlů a osadili je cedulí, že vstup je možný jen se souhlasem vlastníka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel_D

Hezká fotka

jakéhosi rybníka těžko podá čtenáři obraz o tom, jak to kolem Věžáku opravdu vypadá. Patrně tam autor článku vůbec nebyl a píše o něčem asi jen z doslechu, což u něho není poprvé. Chodíme tam už nějakých 50 let - přehled mám. Majitelům se pozemků nedivím, že si je ohradili. To, co tam po sobě někteří "návštěvníci" dokázali zanechat, stojí za fotku.  přírodě nesmí Ohražení zde pohybu zvěře nevadí. Co se týče CHKO, tak léta u Věžáku straší její "bouda", nejednou kritizovaná pro svůj vzhled. A šéf pan Mocek nepatří k lidem, kteří by se dokázali s někým rozumně domluvit  (vlastní zkušenost). Pokud by tedy trval na tom, aby byly některé části pozemků veřejně přístupné, měl by je nechat od majitelů odkoupit nebo pronajmout.

Autoru článku i šéfovi SCHKO bych doporučil navštívit  bývalý Semínský statek. Tady by bylo do čeho rýpnout. Novopečený majitel si postavil betonový plot na obecním pozemku - asi na 400m2 -, jak dostal na tuto stavbu povolení, se ptejme na stavebním úřadě v Turnově.

0/0
4.2.2011 8:15

karel kejla

Informace od majitele pozemku.

Vážení, jako majitel louky u Věžického rybníka, která byla v minulosti používána jako tzv. pláž,  jsem zamezil volný vstup veřejnosti na tuto louku a to jednoznačně proto, abych zabránil jejímu dalšímu poškozování. V důsledku přetížení tohoto místa zde došlo ke zdevastování celé břehové partie a poničení půdního povrchu v partiích navazujících. Poškození jsou prokazatelná a zákon mi nejen umožňuje pozemky pro veřejnost uzavřít, ale dokonce mi ukládá zabránit dalším škodám.

Všechny důležité informace o této "kauze" včetně mnoha fotografií, které dokumentují poškození mých pozemků najdete na internetových stránkách www.vezickyrybnik.cz . Najdete zde také mé kontaktní údaje a budete mít možnost se ke všem informacím vyjádřit.   Karel Kejla

0/0
6.12.2010 12:55

jich

Oslovit druhou stranu se ale nikdo nepokusil, že?

Pan Hoření se ovšem mohl obrátit i na druhou stranu, tedy na chalupáře, zas tolik práce by mu to jistě nedalo. Solidní novinář by to měl snad dělat samozřejmě. Takhle je článek jednostranný a poněkud manipulativní (dost jednoznačně říká, kdo je ten dobrý a kdo zlý, ale zas tak jednoduché to asi nebude).

0/0
13.11.2010 11:04

lichoples lítý

Cui bono

osobne si myslim, ze je CHKO vystavena nejakemu lobistickemu tlaku, jinak je jejich reakce absurdni. Zvlaste pikantni je napadat drevene ohrazeni "jako pro dobytek" na miste kde se od nepameti zoologicky dobytek pasl.

To misto znam, je to vykladni skrin ceskeho hovadstvi. Odpasdky, hluk, vykaly, sinice, eroze....dobytek lidsky.

V drtive vetine civilizovaneho sveta nemyslitelne, v USA hranicicui s ohrozenim zivota narusitele.

Stupen zakonnosti se meri podle ochrany prav jednotlivce. V tom jste zjevne Cesky Raj.

Doporucuji Cerne Ovce.

0/0
12.11.2010 12:12

Muf007

Majitel je majitel

a nevidím jediný důvod, proč by se jeho pozemek měl stát průchozím, pokud si to nepřeje. Neváže-li se k pozemku služebnost umožnit tomu či onomu vstup či vjezd, měl by mít každý právo si svůj majetel ochránit a nenechat si ho devastovat stovkami procházejících. A to bez ohledu na to, zda tam je nebo není krásně vidět. Pokud jde o místo samé, velmi dobře ho znám dlouhé roky a přesto trvám na tom co jsem napsal !!

0/0
12.11.2010 7:15

borgano

Jak se na ochranáře volá, tak se od nich ozývá

Najednou ochranáři stojí na druhé straně barikády a jsou v koncích. Jen ať si brečí a stěžují. Alespoň poznají pocit běžného občana, který je často terorizován nesmyslnými nařízeními či zákazy v chráněných oblastech. Najednou mají ochranáři plnou hubu řečí o rekreační funkci krajiny. "Tak to nejdříve vyřiďte svým kolegům např. v KRNAPu." Do té doby prostě budou muset respektovat vlastnické právo místních.

A nebo je tu možnost se domluvit. Tento styl komunikace ale ochranářské bandy neznají a jsou zvyklí jednat pouze z pozice síly.

Věžák je moc pěkný kus krajiny a myslím, že mu menší počet koupajících se lidí nijak neublíží. Alespoň do doby než se CHKO naučí slušně komunikovat s vlastníky pozemků.

0/0
11.11.2010 9:07

Majka Fialová

nostalgie

Při přečtení článku na mě padl smutek. Plážička u Věžáku je opravdu jedno jediné místo v Českém ráji, kam se každý rok, alespoň jednou s rodinou vydáme na výlet. Dávno už nežijeme poblíž. Nejde tak ani o vykoupání, ale o to romantické místo. Ach jo. Jak je psáno v článku, kdysi jsme tam byli na táboře. Přírodní krásy jsou přeci pro všechny, tak doufám, že to dobře dopadne pro nás všechny a ne jen pro pár chatařů. :-(

0/0
11.11.2010 8:27

radim36

Domluvit se.

Tady u nás na severní Moravě, pokud chci někde ve velné krajině postavit oplocení, musí to být se schválením úřadů a to oplocení musí mít nějaký konkrétní důvod, třeba že mám uvnitř osázený les a nechci, aby mi zvěř ty sazenice zlikvidovala. Jenom to, že pozemky vlastním, k oplocení nestačí, protože dle zákona o myslivosti a asi i dalších zákonů musí být u nás umožněn volný pohyb zvěře.

 Na druhé straně, pokud tam je to oplocení legální, tak už se to potom musí brát jako fakt a nezpochybnitelné přání vlastníků, že si nepřejí, aby přes jejich pozemky volně někdo chodil. I když tím brání přísatupu turistů někde k nějakému rybníku.

ChKO se musí buď s majiteli domluvit a přístup za něco vyhandlovat, což měli udělat už dávno nebo domluvit přístup jinde nebo prostě ten rybník pro turisty uzavřít.  Jestli se dřív chovali jako zemědělci za socialismu, kteří si dělali cesty, kde se jim zachtělo, tak je jen logické, že si dnes majitelé svoje pozemky oplotili.

0/0
11.11.2010 7:57Najdete na iDNES.cz