Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Český ráj ohrožují sesuvy půdy, svahy ujíždějí zejména v údolí Jizery

Desítky obydlených míst hlavně v údolí řeky Jizery jsou ohroženy sesuvy svahů. Geologové varují nejen před neuváženými stavbami, ale také před nebezpečím, které představují výkyvy počasí. Ty mohou způsobit velké materiální škody nebo dokonce ohrozit lidské životy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel_D

Odlehčovací komunikace v Turnově

Podobné nebezpečí hrozí i v případě navrhované "odlehčovací" komunikace, která by měla vést přes Koňský trh,  přes luka a Malou Jizeru kolem stadionu a ústit do Žižkovy ulice. Svah pod stadionem je nestabilní a k sesuvům zde již v minulosti došlo. Přesto vedení města na této komunikaci tvrdošíjně trvá, i když ta byla příčinou, proč byl kvůli velkému protestu občanů zamítnut tzv. Regulační plán č. 3, neboť tuto komunikaci obsahoval. Řada občanů se domnívá, že hlavním cílem komunikace je zpřístupnit (Hejdukovy) pozemky na Koňském trhu - pro stavbu hypermarketu.

Na vlastní náklad jsem dal vypracovat předběžný geologický posudek, který jasně varuje před možným sesuvem. Sesuv stráně by zde ohrozil několik rodinných domků. K podobnému sesuvu došlo např. při stavbě nákupního střediska Lidl, kde to naštěstí odneslo jen vodovodní potrubí a část vozovky.

Zajištění takové stavby technicky možné je, ale cena by byla podle posudku ing. Strnada neadekvátní vzhledem k významu komunikace. 

0/0
4.2.2011 9:31Najdete na iDNES.cz