Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Analýza MF DNES: Liberec na přísných výběrových řízeních prodělal

Jedním z hlavních důvodů politické krize v Liberci jsou stavební zakázky na přístavbu bazénu a opravu lázní. Primátor Jan Korytář je odmítá podepsat, ČSSD předložila posudek, že k tomu není důvod. Analýza MF DNES ukazuje, že kdyby Liberec výběrové řízení připravil jinak, skutečně mohl ušetřit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Guarana12

A vůbec nejvíc by se ušetřilo

kdyby se k bazénu přistavila dřevěná bouda a lázně by se zbouraly.

Pan redakor ještě nepochopil, že nejlevnější zakázka dost často bývá krok vedle.

Spousta malých firem to zvesela podhodnotí a pak při rozestavěné práci tahá z radnice další prachy.

Navíc sesazený primátor měl vždy problém s tím, že stavebnictví je "navzájem prorostlé", půjčují si kapacity a všelijaká lešení, zemní práce dělá jedna firma pro druhou, no prostě si dovolují spolupracovat.

Možná by bylo lepší zaplatit si nějakou vzdálenější fimru třeba z Holandska? 8-o

0/0
17.4.2011 14:21

tyraelid

Problem malych firem je nizka cena a nasledne viceprace

Bohuzel pokud zadate stavbu malym firmam a zrusite veskera oemzeni na obrat, tyto firmy vam klidne slibi ze to postavi za 1 kourunu, jenze okamzite po zacatku stavby zacnou licitovat o navyseni ceny, uctuji viceprace a hledaji vsechny cesty jak dostat penize a nakonec to yvjde mnohem draz a snizsi kvalitou.

0/0
17.4.2011 0:11

pletiplot

Re: Problem malych firem je nizka cena a nasledne viceprace

To jsou kecy. Zakázka byla ušita pro Syner, který plati modre i oranzove. To je vse.

0/0
19.4.2011 13:39

riikii75

Analýza?

Vážená redakce, už by bylo potřeba se zamyslet nad vašimi PR články. Pokud je hlavním problémem liberecké politické krize stavební zakázka na přístavbu bazénu a opravu lázní, tak proč má pan primátor problém i s podpisem na IPRM Rochlice (která je údajně v režii nového vedení)?

A v rychlosti ještě pár poznámek - vyjádření pana Kohouta, že místo ekonomických kritérií stačí bankovní záruka je úsměvné, protože i banka bude žadatele o bankovní záruku posuzovat podle finančních kritérií a analyzovat. A s ohledem na tvrdý a negativní postoj některých bankovních domů k oboru stavebnictví (zvláště u firem s obratem do 75 MCZK) by mohla být podmínka doložení bankovní záruky, při určitém pohledu, diskriminující.

Srovnávat počet uchazečů u VŘ na rekonstrukci lázní s ostatními VŘ taky ztrácí logiku - lázně jsou specifická historická budova a ne každá stavební firma je schopna takovéto rekonstrukce.

0/0
16.4.2011 16:28

riikii75

Re: Analýza?

Už to tady padlo v diskuzi dole - v případě, že náklady spojené s dokončením příslušného projektu přesáhnou vysoutěženou cenu, tak jdou tyto náklady na vrub zadavatele. Vzhledem k tomu, že spoluúčast zadavatele je pouhých 15%, tak si zadavatel stanovuje kritéria, aby se do této situace nedostal (a to zase není tak jednoduché jak si někteří myslí). Pokud bychom si vzali jako příklad IPRM Rochlice, tak existují kritéria pro stanovení ceny zakázky a rád si počkám na dokončení této zakázky, pokud se vítěz dostal na 55% odhadované ceny.

0/0
16.4.2011 16:28

goz

U té University bych tak nejásal

Metrostav podsekl cenu a teď vymýšlí možné i nemožné jak to prodražit - výměna radiátorů za fancoili, osazení tepelných čerpadel - prý voda / voda na kopci - to mně dostalo úplně nejvíc atd. atd. Povíme si to až nad konečným účtem a na 1000% jsem přesvědčen, že to bude o hezkou částku vyšší, než ta vysoutěžená, protože za to se to udělat nedá. Jo každej si hold neumí dopředu dohodnout vícepráce. Rv

0/0
16.4.2011 15:17

Martin819

Korupce a úplatky...

Liberec je už definitivně v prd***.....nic mu už nepomůže, jedině pan Korytář, který se nebál o celé věci s firmou Syner promluvit, jako odměnu mu jde teď zastupitelstvo po krku. [>-][>-]

0/0
15.4.2011 20:22

zetkaa

Re: Korupce a úplatky...

... o jaké věci s firmou Syner promlouval? 8-o

0/0
16.4.2011 2:22

Guarana12

Re: Korupce a úplatky...

Prosím tě, uklidni se a nežvaň tady nesmysly. :-/

0/0
17.4.2011 14:25

Nalim2

anylýza

Ale je to snad ještě horší V současných výběrových řízeních vypsaných v poslední době jsou takové příšernosti,že je to až k smíchu.Například pro zateplení školek musíte mít kvalifikační předpoklad zeměměřičské práce.Která stavební firma to má?Žádná.jenom ta,která to věděla předem,zajistila si toto nesmyslné oprávění a nyní úspěšně vítězí.No holt noví kamarádi. 

0/0
15.4.2011 18:38

Norkey

analýza mfd má asi vysokou hodnotu..

Ekonomická kritéria jako likvidita a zadluženost jsou zbytečná odkdy přesně? Jinak je úplně jedno jestli prodělá nebo neprodělá, hlavně když kvalitně modernizované lázně budou co nejdříve sloužit široké veřejnosti.

0/0
15.4.2011 16:43

zetkaa

Ještě není hotovo!

Jestilže je vybraná dodavatelská firma, neznamená to, že je hotovo. Bohužel existuje dost příkladů z praxe, kdy firmy srazily cenu a pak nastaly takové problémy a tahanice, včetně soudních doher, že "vítězství" v podobě nízké ceny bylo pro investora prohrou. Zvlášť v případě dotací z EU je zásadní (při dodržení kvalitativních parametrů) dodržet termín dokončení, protože v opačném případě hrozí odebrání (neposkytnutí) dotace, tj. až 85% způsobilých výdajů stavby. Proto je lepší sázet na jistotu a zpřísnit kvalifikační kritéria, aby nemohla vyhrát firma, která zakázku uměle "podsekne" a pak nedokončí v termínu či v původním rozsahu (objemu). Na malé firmě, která zkrachuje, si pak Město nic nevezme a zbydou mu oči pro pláč. Rv

0/0
15.4.2011 16:28

zetkaa

Re: Ještě není hotovo!

Co se týče srovnávání staveb podle objemu, nelze míchat "hrušky s jablky". Třeba rekonstrukce starých objektů jsou velmi rizikové, protože se často ukáže, že původní stavebně-technický průzkum neodhalí všechna problematická místa a je třeba rozšířit předmět plnění. Pokud firma jede "na doraz" (tj.nemá vůbec žádné rezervy v rozpočtu v rámci vysoutěžené ceny), jdou veškeré vícepráce na vrub investora, bohužel už bez jakékoli dotace. (Pro poskytnutí dotace je limit dán vysoutěženou cenou - z ní se odvozuje skutečná výše dotace - % ze způsobilých výdajů).

Proto je vždy lepší nevybírat firmu s úplně nejnižší cenou, kde existuje riziko nedokončení stavby, neúměrných víceprací a dodatečných plateb.

0/0
15.4.2011 16:34

zetkaa

Re: Ještě není hotovo!

Problém je, že zákon o zadávání veřejných zakázek nutí zadavatele vybrat firmu s nejnižší nabídkovou cenou, pokud bude "zdůvodněna" (kritérium ceny je zásadní). Proto se zadavatelé snaží "pochybné" firmy eliminovat na základě přísných kvalifikačních kritérií - jinak to bohužel nejde. Myslím, že nejdůležitější je nalézt správné proporce mezi rizikem nedokončení stavby, problémů s termínem a kvalitou na straně jedné a vyšší ceny na straně druhé. Důležitý je dobrý výsledek, nikoli první krok. Jistě by byla zajímavá analýza, kolik staveb s vysoutěženou nízkou nabídkovou cenou skutečně nepřekročilo objem financí, deklarovaný v rámci veřejné soutěže.

V případě rekonstrukce Lázní a výstavby bazénu je hlavním rizikem ztráta dotace v důsledku zpoždění obou staveb (odvolávání firem k ÚHOS se stalo již "folklórem" a prodlužování veřejné soutěže o měsíce, ba i roky, je bohužel smutnou skutečností).

0/0
15.4.2011 16:46

krčma

částky

jedna slovenská skupina kdysi zpívala, že analýza dokázal ho(v)no, u lázní nejde o vysoutěženou cenu, ale o to, co všechno se tam bude muset udělat a v soutěži to chybělo

0/0
15.4.2011 16:05

zihon

OBJEV!!!!!!!!

Co dodat...............................

0/0
15.4.2011 14:06

Muf007

Je nám to dávno jasné

už se těším na příspěvky od skauta Jirky a jeho družiny ;-D protože pro ně klientelizmus není špatné slovo nebo chování. Oni se zaklínají tím, že dávají regionu práci, rozvoj, prosperitu. Jen jim jaksi nedochází za jakou cenu. Ono je těch příkladů otevřených výběrek v regionu určitě víc. Ale když je třeba napasovat to někomu známému, tak se hold zužují kritéria. Však si pamatujeme výběrka třeba na auta, kde si naši mocipáni opsali katalogové parametry vybraného vozu a pak se jako divili, že se do toho nikdo nehlásí. Zvláště když oslovili jen jednoho dodavatele jimi vybrané značky :-P

0/0
15.4.2011 10:45

Fungy

Re: Je nám to dávno jasné

... za chvíli začne v Stower přestávka a do diskuse se přihlásí Sgroup, to to bude hučák;-D

0/0
15.4.2011 12:08

meeddaa

;)

Kdo jenom trochu chce, tak tohle pochopí..

0/0
15.4.2011 9:26Najdete na iDNES.cz