Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vyhláška proti bezdomovcům Jablonci nepomohla, opíjejí se i u radnice

Vyhláška o zákazů pití alkoholu na veřejnosti a žebrání, která měla vyhnat bezdomovce z Jablonce nad Nisou, ve skutečnosti v ulicích města nic nezměnila. Půl roku od chvíle, kdy začala platit, bezdomovci popíjejí dál přímo na schodech radnice a s příchodem teplého počasí i na lavičkách u přehrady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

To se dalo čekat, sociální problémy těchto lidí neřeší!

Proto jen optimista a nikoli realista mohl očekávat opak

0/0
16.5.2011 11:16

Zůstaň nad věcí, baby

Re: To se dalo čekat, sociální problémy těchto lidí neřeší!

Ta druhá věta je chytrá, ta první mě evokuje otázku -o tedy s tím? Komunismus? Povinně všem práci, všem podobny plat a totožný spotřební koš? Vidíte v tom řešení? Víte, co to všechno přináší za problémy?

0/0
18.5.2011 19:24

Zůstaň nad věcí, baby

ale klídek

v Liberci se po vybudvání OC MY začali srocovat podivní živlové a bezďáci a prostě takoví lidé, všelijací, zvláštní..ještě víc, než před tím..zbouraním starého Ještěd vybudování nového, mramorovaného  , naleštěného MY se měla fugnerka  její okolí proměnit v boulevard ..místo toho je stanoviště upracovaných matek od rodin čekajíécích na bus domů, rozjásaných  teenagerů  čekajících na bus do OC Nisa a všelijakých lehkoživků v bílých botičkách, všelijakých bezďáků a tak dál. Takže myslim, že Liberec je na tom asi stejně. Je teda fakt, že se bezďáci před radnicí nesrocují. Ale moje prababička Julie tam kdysi žebrala :-))))  Byla  mrtvici..a spíš z takovýho jako stařeckýho rozmaru..normálně měla  kde bydlet, měla důchod a tak..ale mrtvice člověka změní.

0/0
18.5.2011 19:31

allie13

možná

by pomohlo, přidat i zabavení alkoholu, to by si možná rozmysleli

0/0
15.5.2011 0:55

Mike757

Vyhláška je pro ně jen kus papíru a blábol

Vyhláška je pro ně jen kus papíru a blábol, pokuty nezaberou a exekuce jaksi není na místě. :-) Jediné co mne napadá, jim pokaždé ten "chlast" (pivo, čučo, okena ,...a jiné lepší alkohol značky) VYLÍT, nebo je k tomu donutit, aby to vylili dobrovolně. Když ne, párkrát zbalit na 48 hod. (samo bez žrádla, jen vodu), pustit,  znovu zadržet  a po pár 48 hod. absťácích, by se na to vysedávání a chlastačky u radnice začali dívat jinak.

0/0
14.5.2011 17:04

polpot1

Vyhláška...

ptám se kde na to berou peníze?Asi soc.podpory jsou dost postačující na opíjení těchto individuí.RvRv

0/0
14.5.2011 13:53

petr88

Možná, že by se hodily

pracovní tábory. Nezaplatíš pokutu, tak si ji odpracuješ. Samozřejmě by tam dostali najíst a mohli se tam vyspat, ale museli by si na to vydělat. A možná by se to hodilo i pro jiné, kterým se nechce dělat.

0/0
14.5.2011 13:31

polpot1

Re: Možná, že by se hodily

plný souhlas pro toto řešení já by ještě přidal pod knutou,ale holt je to dem.život,těchto lidíïček za podpory státu.!!

0/0
14.5.2011 13:55

mobidik

Staráme se o pejsky a kočičky. Ale co člověk?

Stát se bezdomovcem je nyní snadné! Ne každý se o sebe dokáže postarat. Uvědomí si někdo třeba to, že příjde domů z odpolední, v bytě je nový zámek, manželka tam má nového chlapa, který na vás zavolá policii za rušení nočního klidu, policie, i když ukážete, že tam máte trvalé bydliště a manželka vás tam nebude chtít, tak vás vyzvou k opuštění domu a když otálíte, tak vás dovedou na služebnu. Najednou nemáte kde spát, v práci s vámi jsou nespokojení a nemáte práci. Jste bezdomovec, chcete pracovat, nemáte peníze, ty má manželka, nemáte kde spát a co máte dělat? Azylové domy, ÚP, pomohou, nepomohou. Firma bez bydliště vás nezaměstná... O pejsky a kočičky se postaráme, o člověka ne. Smutné. Sociálka, exekutor, mimo společnost. Snadno a rychle. Co s tím. Dělejte v TV pořady pro tyto lidi a nejen o tom, kde je který pejsek, chcete mne? Můj názor.

0/0
14.5.2011 13:05

dino_na_idnes

Re: Staráme se o pejsky a kočičky. Ale co člověk?

To je těžké, když si někdo vybere takovou "hodnou ženušku", v práci nemá kolegy, kteří by mu na pár týdnů pomohli, než si najde nové bydlení, nemá ani žádné vstřícné příbuzné, navíc ho z práce vyhodí (proč jsou s ním nespokojení?), nemá žádné vlastní prostředky stranou "pro strýčka Příhodu"... Tak to se pak asi opravdu snadno stane bezdomovcem. A exekutora zmiňujete proč? Jako že půjde vybrat ten byt, v němž je ta jeho bývalá? To by ho mohlo aspoň trochu potěšit, ne?

0/0
14.5.2011 13:27

mobidik

Re: Staráme se o pejsky a kočičky. Ale co člověk?

No, většinou má muž na sebe napsané půjčky a splátky, když nemá přístup k účtu, ale jeho žena ano, protože má kartičku k účtu a také přístupová práva, je to smutek. Není to můj případ, ale známého, nespokojenost v práci?, když se na ubytovně plné nevyspíte, když třeba i v noci jedete vlakem a zpět, když nemáte odpočinek, je to důsledek.

0/0
14.5.2011 16:59

Vrah

Re: Staráme se o pejsky a kočičky. Ale co člověk?

Takových lidí je mi samozřejmě líto, ale rozumný člověk se snaží řešit svou situaci vhodnějším způsobem, než je chlastání na veřejnosti.

0/0
14.5.2011 16:19

allie13

Re: Staráme se o pejsky a kočičky. Ale co člověk?

kdo nechce zůstat bezdomovcem, nezůstae jím. Vždy se to dá vyřešit. Znám pár chlapů, kterím se stalo něco podobné. Zůstali bez peněz, bez bytu, bez práce. A vyřešili to. Nejdřív se jen ptali lidí, i kolemjdoucích, jestli nemají pro nich nějakou práci. Sekali dříví, myli okna, auta, cokoliv aby měli kde spát, co jíst a nějaké drobné. Pokud člověk nechlastá a dbá o sebe, práci si najde a lidi mu jí i dají. Pak si ušetřili a šli například někam na brigádu do zahraničí (zběr ovoce a pod) nebo se nechali najmout jako horníci. Jasně není to nic moc, ale je to začátek. Bezdomovci, kterí jen chlastají, nechtějí jiný život. Většinou jsou to alkoholici, feťáci, nebo duševně narušení lidi. To mi nikdo nevymluví.

0/0
15.5.2011 1:05

jaaniiiccc

Úpadek politiky

Politika - toť správa věcí veřejných. Ale jak je spravovat, to nikde neučí. A co strana, to jiný názor. Já osobně politiku zákazů, příkazů, rozkazů nepovažuji za lidskou. A bohužel dnes tento směr politiky vítězí. Objeví se problém? Hned se volá (i činí) po další vyhlášce, zákonu, regulaci. A jen narůstá právní džungle, kde se už dnes nikdo nemůže vyznat, tím pádem ani řídit. Podle mne cesta do pekel. Problém se má řešit jinak. Analyzovat, zjistit příčiny a ty vyléčit. A důsledky zmizí. Mne by třeba zajímalo, jestli se někdo nárůstem bezdomovectví sociologicky zabýval. A jestli naše vyspělá evropská civilizace má pro tyto lidi cestu z jejich situace? Znám jednoho bezdomovce, který když přijel z montáže v cizině, zjistil, že manželka má v jeho bytě nové zámky, nového chlapa a nové konto bez jeho podpisového vzoru, kam převedla peníze z toho minulého. Během minuty se stal bezdomovcem a nikdo mu nepomohl. Jenže to chce inteligentní politiky a přemýšlet. Místo toho vydáváme vyhlášky...

0/0
14.5.2011 12:20

dino_na_idnes

Re: Úpadek politiky

Pokud Vás to opravdu zajímá, můžete začít zde: http://www.icm.cz/bezdomovectvi-charakteristika a zde:

http://www.mvcr.cz/clanek/4-2009-bezdomovci-a-vybrane-socialne-patologicke-jevy.aspx, jistě najdete mnoho dalších zdrojů, protože zrovna fenomén bezdomovectví je zkoumán opravdu často.

A má interpretace - ať si vezmete jakoukoliv z uvedených "příčin", je zřejmé, že tatáž situace u jiných lidí k životu na ulici nevede. Zdá se, že skutečnou příčinou je kombinace životní situace a jedince, který ji prostě nezvládne. Jak chcete "vyléčit" fakt, že si někdo najde ženu, co ho podrazí, a už se z toho nesebere? Jak vyléčíte existenci lidí, kterým se zhroutí celý život kvůli něčemu, co jiní považují za nepříjemnou komplikaci, se kterou je třeba se prostě smířit a jít dál?

0/0
14.5.2011 13:06

dino_na_idnes

Re: Úpadek politiky

Různé výzkumy též uvádějí, že mezi bezdomovci je třetina až dvě třetiny

psychicky nemocných lidí. Co s nimi? Nemůžete je donutit se léčit,

takovou možnost české právo nenabízí, musí chtít oni sami. Na někoho možná naléhají příbuzní, kteří to ale časem vzdají, někdo takové příbuzné vůbec nemá. Psychické poruchy jsou zákeřné v tom, že si člověk sám často neuvědomuje, že něco není v pořádku. Jak ho pak přesvědčíte, ať se "nechá zavřít do blázince"?

Tady se zdánlivě naskýtá prostor pro Vaše "inteligentní politiky". Jenže ono jde o docela výrazný zásah do práv jedince, takže ač odborníci by změnu legislativy třeba uvítali, umím si představit, jakou vlnu nevole by rozpoutala laická veřejnost a jak by si na tom smsla média. Je tu otázka zneužití, když se podaří deset bezdomovců zavřít do ústavů a pět z nich vyléčit a začlenit je zpět do společnosti, proti čemuž bude stát jeden zcela zdravý, byť trochu excentrický úspěšný muž, kterého nechá zavřít nějaká zlatokopka, je to akceptovatelné?

0/0
14.5.2011 13:15

rezerva

Ty jo

To jsou holomci...

0/0
14.5.2011 11:56

bezdukátů

co

si za paskvil pantátové schválili, to mají. A lidé bez právního povědomí ( co si myslí že můžou všechno ) jim na just sedí na schodech na radnici. Jen aby je nechtěli vystřídat:-)

0/0
14.5.2011 11:20

Já, Claudius

Dřív se mohl na takové zjevy použít obušek.

Teď máme demokracii a oni mají práva.

0/0
14.5.2011 9:57

pistalin

Re: Dřív se mohl na takové zjevy použít obušek.

Jste si jist, že tak nikdy nemůžete skončit? Vy víte, kudy se bude svět a společnost ubírat?

0/0
14.5.2011 10:03

bezdukátů

Re: Dřív se mohl na takové zjevy použít obušek.

od kdy mají tito lidé přístup na net?

0/0
14.5.2011 11:21

doc

A i první republika

měla něco jako zákon o potulce používaný na zachování veřejného pořádku ;-)

0/0
14.5.2011 9:56

Ivan Ivanovič Ivansky

Otázka zní.

Je problém skutečně jenom s alkoholiky a nebo se město chce zbavit problému lidí bez domova, cestou zákazů?

Ono vydat vyhlášku proti pití alkoholu na veřejnosti je jedna věc a zakázat někomu poprosit o pár drobných, je věc druhá. Pokud totiž nenatahuje ruku ožrala, nebo feťák, dotyčný slušně požádá a pak ho člověk vidí, jak si jde koupit pár housek, tak člověk tu pětku dá příště sám a rád.

0/0
14.5.2011 9:55

dino_na_idnes

Re: Otázka zní.

No jo, někdo krmí holuby, někdo "slušné bezdomovce", že...

Osobně rozdám bezdomovcům docela dost a nedělám mezi nimi rozdíly, když si řeknou o cigaretu, drobné nebo stravenku, dám jim to, ovšem nenamlouvám si, že by to bylo něco chvályhodného, prostě se vykupuju z pocitu viny, že se mám lépe než oni.

0/0
14.5.2011 13:20

doc

On bývalý zákon o příživnictví

měl cosi do sebe ;-D

0/0
14.5.2011 9:53

Darask

A kde mají bezdomovci popíjet

jsouce bez domova? Páni radní se mohou nalévat u rodinného krbu v teple domova............

0/0
14.5.2011 9:38Najdete na iDNES.cz