Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ministerstvo uvažuje o elektrárně v Jizerkách, ochranáři jsou proti

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s nápadem postavit na Smědavské hoře v Jizerských horách přečerpávací vodní elektrárnu. Stavba o výkonu 620 megawattů by podle propočtů přišla na 21 miliard korun. Ochránci přírody jsou zásadně proti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vsetín 1

Ještě že tak

Ještě, že nám soudruzi za totality postavili všechny vodní  nádrže a elektrárny. Budme rádi, od té "demokracie" už nic nebylo ani nebude;-D;-D

0/0
8.7.2011 15:06

superkutil

Re: Ještě že tak

Ale bude. Od Souše dolů do Desné se má stavět kaskáda přehrad jako zdroj pitné vody pro středočeský a východočeský kraj. Je to jen otázkou času, kdy se vybudují.

0/0
11.7.2011 14:56

rafol

At se ukazou

At se ted "ekologove" ukazou. Podarilo se jim skoro rozbit energetickou soustavu nezregulovatelnymi zakony o solarnich elektrarnach, tak ted jsem zvedav, jestlli jejich existenci technicky podpori stavbami zarizeni, ktere by mohly existenci solarnich a jinych nevyzpytatelnych zdroju elektricke energie zduvodnit.

0/0
2.7.2011 18:21

davidsson

cestovatel

Dneska jsem jel přez Alpy,a ti zabednění neekologičtí Rakušáci tam maj v těch svejch hnusnejch fádních a bezcenejch Alpách jednu přečerpávačku vedle druhý.

0/0
25.6.2011 23:17

superkutil

Re: cestovatel

Jenže jak velké jsou Alpy a jak velké Jizerky? Takže si budeme ničit krajinu, aby ČEZ mohl vyplácet svým akcionářům větší platy? Kdy už to všichni pochopíte, že je to jen hon za ziskem a po nás potopa. Těmhle managerům jde je o čistý zisk, nějaká příroda je nezajímá. Zde máte ukázku toho, jak se příroda změní http://www.jeseniky.net/foto/pf_1943_03.jpg

0/0
11.7.2011 15:01

Jan Hansen

Garby

Proč to nenechat postavit Poláky, třeba na kopci Izerskie Garby -lom Stanislaw je už nečinný, převýšení značné a hora je už stejně vyhlodaná. Navíc by korupce byla v polských zlotých, což by každému u nás ušetřilo ranec.

0/0
23.6.2011 11:23

ramm

nejen CHKO

no ono ne , že je tam jen CHKO, ale navic nejaka prirodní nebo národni prirodní rezervace, nemam ted u sebe mapu, tak presne nevim. Myslim, že tam je snad i zakazany vstup a ted to chteji najednou cele prekopat :D no to me potes ...

0/0
22.6.2011 19:45

koumacisko

Cista solarni energie

uff, ted konecne vim, co to znamena.

0/0
22.6.2011 12:46

daBmV

Re: Cista solarni energie

co to ma spolecnyho se solarni energii? ty vykyvy v siti byly davno pred solarnim boomem a souvisi s odberem, kterej se celej den dost meni, odborniku...

0/0
24.6.2011 14:33

meeddaa

Re: Cista solarni energie

A vy odborník jste? Je přece naprosto jasný, že s nynějším boomem solárek a vrtulí tyhle výkyvy budou o dost větší, nikdo tu ale zároveň netvrdí, že to chtěj stavět JEN kvůli "eko"zdrojům el. en. Ještě k těm výkyvům - dnes jsou výkyvy celkem lehce odhadnutelné, dá se relativně rozumně předpokládat jejich časový harmonogram, protože souvisí především s cyklem den-noc. Zatímco solárka můžou přestat dodávat během chvíle, a během další chvíle zas naběhnou..

0/0
30.6.2011 11:55

meeddaa

Proč?

Tohle někdo myslí vážně? Jo, Dlouhý stráně jsou zajímavý z technickýho hlediska, ale jinak je to prasárna na n-tou. Ale proč ne,když to bude výhodný, minimálně pro investora. Co mi je do něj? Proboha...Nejdřív si zasviníme zemědělskou půdu solárkama, který akorát destabilizujou síť, kterou pak horkotěžko budem srovnávat těmahle zrůdnostma. Ale jo, vždyť je přece 21. století...

0/0
22.6.2011 9:09

villík

Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

0/0
22.6.2011 12:10

meeddaa

Re: Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

Obecně se mi dost nelíbí nějaký mohutný stavby, mezi něž uříznutí kopce a tím přesun obrovského množství zeminy (navíc v CHKO) rozhodně patří.

0/0
22.6.2011 12:27

bubli1fuk

Re: Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

Mám resp. měl jsem podobný názor jako Vy, ale když jsem minulý týden viděl Dlouhé stráně z několika úhlů (z nadhledu z věže na Pradědu, z návštěvy dolní i horní nádrže a i zevnitř elektrárenské kaverny), nabyl jsem dojmu, že ta stavba Jeseníkům neuškodila a to kopec Dlouhé stráně spolu s Mravenečníkem znám od mládí (měli jsme ve Vernířovicích chalupu a místní kopce mám prolezlé křížem krážem). Fakt je, že nevím jak to tam vypadalo při letité výstavbě, ale dnes už to tam do té přírody docela zapadlo(podobně jako soustava protipovodňových přehrad z počátku minulého století v Jizerských horách, které už dnes také působí spíše dojmem horských jezer v divočině než jako nevhodný zásah člověka do neposkvrněné přírody). Navíc na kopci k přesunu "obrovského množství zeminy" nedošlo, ta vytěžená byla použita na zvýšení stěn nádrže. Ovšem je fakt, že není jasné, jak se budou chovat stavební firmy v CHKO a kdo na jejich (ne)korektní chování bude schopen účinně dohlédnout. Pokračování.

0/0
27.6.2011 14:53

bubli1fuk

Re: Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

Toho bych se trochu bál, protože následná pokutička (aby se neřeklo), když tam něco na léta zničí a rozorají, nic neřeší. Viz nedávný snížek Kačenky Najmanky pro předmistrovské závody na tratích MS ve Vesci těžený těžkými mašinami v podmáčeném okolí soušské silnice (nikoliv na ní jak bylo stanoveno - no když ono ho tam moc nebylo, že, tak si chmátnem kousek vedle), nevěřil jsem vlastním očím - a pokuta miliónek, nevím zda vůbec byla zaplacena nebo zaretušována ve víru vysvětlování a odvolávání se. Pravděpodobně jenom zvýšila stamilionový dloužek, kterej nám tady po Kačeně zbyl.

Tolik můj názor, CITLIVÉ výstavbě zrovna na Smědavské hoře (zárodek komunikace tam už je) bych se nebránil. Ty telegrafní sloupy uschlého lesa ve vrcholových partiích kopce najdeme v Jizerkách i na mnoha jiných místech.

0/0
27.6.2011 14:54

student006

Re: Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

Když projíždím Jizerkami a vidím ty stojící mrtvoly bývalého lesa, tak si říkám, jaké opostatnění mají v našem kraji nějací ochranáři, kteří akorát konzervují výsledek nepovedeného lidského zásahu do přírody z doby, kdy docházelo k výsadbě monokultur v zájmu jednoty, která musela být všude a ve všem. Výstavbě jezer v Jizerkách fandím. Raději pohled na vodní hladinu, než na pahýly mrtvých stromů bez zájmu lidí.

0/0
5.7.2011 18:58

superkutil

Re: Jj. A čím vám vadí Dlouhé stráně ?

Jizerky se hodně vylepšily. V poslední době už mrtvého lesa je pomálu.

0/0
11.7.2011 15:03

LudaL

Proč? Asi proto že je to potřeba.

Mě se rozhodně představa přečerpávačky ala Dlouhé stráně na Snědavě taky moc nelíbí. Nicméně bojím se, že obecně ty přečerpávačky budeme potřebovat a možná ne jednu. Důvody jsou jasné - solární a větrné elektrárny a jejich nespolehlivost. Pro kompenzaci jejich výpadku potřebujete rychle někde sehnat energii. Samozřejmě plynové elektrárny to trochu řeší, ale jejich udržování v operačním stavu taky dost stojí. Mít vodu na kopci a jenom otevřít "kohoutkem" je samozřejmě levnější řešení. A jak tu někdo psal o inteligentních sítích, tak to neberte vážně, to je jen PR kec. 

No a umístění takové přečerpávačky je bohužel problém. Najít vhodný vysoký kopec s vhodně strmými svahy, širokým vrškem, údolím, kam se dá dát dolní nádrž bez toho, aby se musely vystěhovat více než dvě vesnice a ještě to vyhovovalo zeleným, jejich konečným cílem je patrně redukce lidské populace na 20% současného stavu (samozřejmě s tím, že těch 20% budou oni), bude samozřejmě obtížné.

0/0
22.6.2011 8:59

petrdvoracek

Proč to cpou k nám?

Ať si to postaví v Praze třeba na Petříně když tam mají takový "skvělý nápady". Kterápak firma spřízněná s MPO si to asi vymyslela?

0/0
22.6.2011 8:34

daBmV

Re: Proč to cpou k nám?

hele, vidlaku, to, ze nekdo nekde bydli, este neznamena, ze odpovida za kazdyho vola, kteryho ma za souseda. v Praze je tech sousedu a tim padem i volu bohuzel vic.

0/0
24.6.2011 14:35

Vsetín 1

Re: Proč to cpou k nám?

víc volů ? Nevěřím;-D

0/0
8.7.2011 15:09

lopenik III - duveryhodny ctenar

x

neco mi rika, ze tady vubec nejde o nejakou uzitecnou stavbu... ;-D

0/0
21.6.2011 21:47

alnetea

Re: x

Tady máš vysvětlení: Podle ministerstva by však měla být stavba elektrárny výnosná. Minimálně pro případného investora! A o investorovi už je určitě teď rozhodnuté.

0/0
22.6.2011 8:55

Zůstaň nad věcí, baby

takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

a tady by se budovalo dovní dílo v CHKO...poněkud nesmyslné, ne? nějaký ujetý.

0/0
21.6.2011 19:54

Mychal.B.

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Promiň, že jsem tak zvědavý, ale ta pole v údolí řek by šla jako kompenzace přečerpávací elektrárny využít jakým způsobem?

+1/0
21.6.2011 20:01

Zůstaň nad věcí, baby

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Myslel jsem to spíš jako najít jinej tok na jiném kopci, snad Smědá není až tak velká řeka, spíš je to takový potok..tak snad se někde jinde najde další potok , co teče odshora dolů a místo prostoru CHKO se zaplaví vodním dílem třeba nevyužívaná pastvina, či něco podobného.Nestavte tu otázku tak, jako že já sem uplný dement, co neví, co je přečerpávají elektrárna a že by ji chtěl stavět kdesi na rovných polích, tak to myšleno opravdu nebylo. Lépe hospodařit s místem by to chtělo, snad není nutné ukusovat z CHKO. Ale já stejně nechápu na co stavět další elektrárnu vodní na pokrývání spotřeby v ranních a večerních špičkách, když se ČEZ neustále holedbá, že elektřinu vyváží, když je to všude samá fotovoltaika a větrných elektráren přibylo..nějak se mi to nezdá..jestli zas ekonomické ukazetele nepředčily ty ukazetele prostě rozumově selké, č ekologické a zase se nebuduje něco, aby si někdo na tom pořádně nabouchal kapsu. Doufám že všechny pro a proti byly skutečně zváženy

0/0
21.6.2011 21:02

Mychal.B.

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Klid, já to tak ofenzivně nemyslel. Jen jsem chtěl vyprovokovat k rozvití myšlenky ;-) Stejně tak nejsem zastáncem myšlenky přečerpávací elektrárny na Smědavské hoře.

Ale faktem je, že k výkyvům mezi výrobou a spotřebou el. energie způsobenými nestabilností větrníků a solárů by přečerpávací elektrárna docela vyhovovala... Jen by asi nestačila jedna :-/

0/0
21.6.2011 21:48

JHst

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Požadavkům na operativní špičkovou regulaci spolehlivě vyhovují menší plynové elektrárny, budoucnost nejbližších let ostatně patří inteligentním rozvodným sítím, které budou vyrovnávat aktuální spotřebu a výrobu úplně jiným způsobem. Devastovat chráněnou krajinu přečerpávačkami je nemravné a nebojím se říci bolševicky primitivní. A jaksi se tady ještě mlčí o tom, že přečerpávací nádrž na kopci potřebuje ke svému fungování ještě jednu nádrž dole - a tam teď tak nějak žijou lidi a vzpamatovávají se víceméně svépomocí z loňské katastrofální povodně. Stát si pro ně připravil pěkný dárek... Pan starosta z Desné si buď nevidí na špičku nosu nebo  si moc dobře uvědomuje, že Desná je v úplně jiném údolí, kterého se zaplavování a vyhánění lidí z domovů nebude týkat. :-(

0/0
21.6.2011 22:20

honza-v

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Tady by se nejspíš s jako druhou nádrží počítalo se Soušskou přehradou

0/0
22.6.2011 4:55

JHst

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Ani náhodou by se to Souše netýkalo. Jednak to nepřichází v úvahu kvůli tomu, že přehrada je jediným zdrojem pitné vody pro mnoho desítek tisíc lidí (a tyto limity se na rozdíl od mnoha jiných striktně respektují, zatím...), jednak proto, že proti "údolní variantě" by byla efektivita výrazně nižší, pokud vůbec nějaká. Konkrétně kvůli výškovému spádu, který je na Souš na asi osmi kilometrech cca 300 m, naproti tomu do údolí Smědé je to na dvou kilometrech dvojnásobek. Kromě toho v původních budovatelských představách Ministerstva zemědělství se počítalo u všech variant přečerpávaček v Jizerkách s další speciální spodní nádrží. Kromě Smědavské hory (tehdy nikoli ve "vrcholové" variantě, ale s nádrží na Pavlově planině to byly přečerpávačky na vrcholu Smrku a na vrcholu Poledníku - mimo jiné v národní přírodní rezervaci).

0/0
22.6.2011 15:52

Zůstaň nad věcí, baby

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Kristepane, mě se z toho dělá zle, když to poslouchám. Já mám pocit, že zase sedím na schůzi o připravování územního plánu Liberce...stavby, stavby, stavby a zase stavby, všechny naprosto nezbytné a děsivé.

0/0
22.6.2011 18:58

JHst

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Pokračování : Že by se tenhle záměr vůbec nedotkl lidí v údolí je nebezpečná iluze,

ze které by řada lidí s křížkem po funuse střízlivěla za velké

kocoviny. Ale koneckonců nic nového pod Sluncem, odsun, a větší, si už

tenhle kraj vyzkoušel v pětačtyřicátém...

0/0
22.6.2011 15:54

daBmV

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

jeste bych pridal jako bajecny priklad prehradu planovanou jeste za komaru na rece jizere, ktera by pohrbila mimo jine Rokytnici a dokonce starou skolu v Pasekach. ty plany sou porad platny, v zasade by stacilo najit investora a jede se...

0/0
24.6.2011 14:39

bubli1fuk

Re: takovejch polí v okolí řek v údolích leží ladem

Tady musím plně souhlasit, vodní nádrž Vilémov by byla prasárna tisíciletí s rozbitím krajinné, hospodářské, sociální, dopravní atd., atd. infrastruktury zmíněné oblasti, např. Harrachov jako poloostrov v podstatě nepřístupný bez monstrózních dopravních staveb - všechno v chráněné krajinné oblasti na okraji národního parku.

0/0
27.6.2011 15:04

marpisin

Proboha

Proboha to těm magorům opravdu definitivně vypnul mozek? Podle ministerstva by však měla být stavba elektrárny výnosná. Minimálně pro případného investora.To se mají na ministerstvu tak špatně, že musí ničit i přírodu? Nestačí jim, že ničí nás?

0/0
21.6.2011 17:29

Mychal.B.

Re: Proboha

Doba větrníková a solární si žádá své oběti :-P

+1/0
21.6.2011 19:11

kokoi

Re: Proboha

Proč tu všichni citují fakt, že stavba by měla být pro investora výnosná  v negativním kontextu? To je snad dobře, že ten projekt má smysl a dokáže si na sebe vydělat.  Ono je hezký utrácet hromady peněz na tzv. neziskové projekty a dotace nejrůznějších nesmyslů, jenže málokdo si uvědomuje, že ty peníze taky musí někdo do státní kasy odvést.

0/0
7.7.2011 20:11

hrabě Artstetten

Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Urychlená dostavba existujícících a výstavba nových jaderných elektráren je daleko racionálnější. Jádro pracuje trvale a spolehlivě.

0/0
21.6.2011 16:47

ingchemik

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Pokud bych dostal na výběr, pak jsem taky jednoznačně pro jádro. Ovšem Jizerky jsou od Rakouska dál než Temelín...

0/0
21.6.2011 18:10

tomas__marny

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Daleko racionálnější bude, pokud pochopíte psaný text. Přečerpávací elektrárna neslouží k zásobování elektřinou, ale k regulaci výkyvů v síti, které jsou způsobeny např. fotovoltaikou nebo větrnými elektrárnami. S jádrem souhlasím, ale jsou to různé zdroje s různým účelem.

+1/0
21.6.2011 18:11

hrabě Artstetten

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Kdo nechápe, nejsem já. Podívejte se na diagramy dodávané energie od JE - rovná čára. Přečerpávačky jsou pouze vyhozené peníze a zničená příroda kvůli zločiným "OZE".

0/0
22.6.2011 14:10

bubli1fuk

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Souhlas, ty "OZE" neměly být vůbec povoleny, resp. ne v takovém kvantu a kdo je za to odpovědný, tak by měl nést následky(ale to se v Čechistánu nenosí), ale bohužel už tady jsou a ještě nějakých 20 let budou, tak je nutno reagovat, aby se energetická soustava dala uregulovat.

Jen na okraj k jedné poznámce, že přečerpávačka spotřebuje více energie než vyrobí, není to pravda a pokud u ní lze vybudovat pomocnou vodní elektrárna na existujícím toku (jako u PVE Dlouhé Stráně) tak je zcela provozně soběstačná a ten proud spotřebovávaný na čerpání je naopak vhodně využit (je mimošpičkový levný) a nemusí se při jeho přebytku nákladně tlumit a poté opět rozbíhat jiné (uhelné) zdroje.

0/0
27.6.2011 15:17

JP007

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Nejsem si jist, zda chápete význam a smysl přečerpávací elektrárny, když jí srovnáváte s jadernou. Přečerpávací elektrárna je obrazně řečeno akumulátorem energie, ne jejím generátorem. Přečerpávačka více energie spotřebuje, než vyrobí - přesto je potřebná.

0/0
22.6.2011 12:56

hrabě Artstetten

Re: Není to potřebné, přírodu je třeba chránit.

Ale chápu. Viz moje odpověď výše. Její kopii sem nešlo vložit.

0/0
22.6.2011 14:12Najdete na iDNES.cz