Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vratislavice oslavují Porscheho. Zapletl se s nacisty, oponují kritici

Vratislavice nad Nisou, nyní městská část Liberce, mají dilema. Pyšní se slavným rodákem, konstruktérem Ferdinandem Porschem, zakladatelem věhlasné automobilky a tvůrcem legendárního Volkswagenu Brouk. Podle některých obyvatel a odborníků by si však obec připomínat Porscheho neměla, protože je spojený s nacistickým režimem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Prophet

Popularita obce.

Znám Vratislavické, kteří o tom trošku něco vědí a ti se distancují naprosto od oslav takového bídáka. Nechtějí oslavovat Hitlerova přívržence. Na durhou stranu, když u něj lidi nuceně pracovali, nevšímal si jich tehdejší režim jinak. Napadlo mě, že tohle menší zlo pro ně mohlo ve finále vyjít lépe, než kdyby byli sužováni v koncentračních táborech. Osobně si myslím, že úplně stačí pamětní deska na jeho rodném domě. Češi vyhrabou i mrtvolu kilometr pod zemí, jen aby ji mohli oslavovat, ale hlavně jde zase jen o peníze a byznys s tím spojený. O popularitu obce. Vratislavice by si měli zajistit populárnost jiným způsobem. Svým vlastním.

0/0
17.8.2011 12:11

Reichenberg1

Na území Česka se nenarodilo zas tak moc osobností, které

něco uměli, takže plivat na konstruktéra světového jména mi přijde ubohé. A legitimace NSDAP nebo členství v SS? Čím se liší od legitimace KSČ nebo členství v Lidových milicích, kde se zcela určitě zapletla řada zdejších křiklounů s bolševickým režimem. Hitler vyznamenával zcela běžně spoustu průmyslníků různými medailemi a diplomy, zase tam není žádný rozdíl oproti Hrdinům socialistické práce. Těžko mohl někdo vyznamenání odmítnout. Titul Národního umělce za bolševika taky málokdo vrátil. A práce vězňů?Určitě zlá, špatná a ničím neospravedlnitelná věc. Ale zase analogie s bolševikem. Kolik sklářských firem z okresů Hradec Králové a Jablonec např. dávalo brousit sklo do Valdic, Minkovic a jiných vězení a tím i za bolševika měly nižší náklady na práci. A co nedávno zveřejněné příběhy vědeckotechnické rozvědky STB, která kradla po celém světě technologie jako straka?

Takže - chvalme Porscheho, buďme rádi, že se narodil na našem území, i když to byl Němec.

0/0
30.7.2011 16:00

Jan N

Ach jo.....

Ublížil někomu? Poslal někoho na smrt? Pokud ano, pak ho měli odsoudit. Pokud ho neodsoudili, pak se asi ničím neprovinil. Já se dívím, že se vždycky najde nějakej rypák, kterej na sebe musí upozornovat...

0/0
30.7.2011 14:57

mr.beal

adorovat nikoli, ale uznavat urcite!

nechci se nikoho dotknout, ale Porsche by mel mit vic, nez desku na baraku! Stve me tohle hledani neceho na vsech lidech, kteri neco udelali a dokazali. Je samozrejme dobre a nutne zminit jeho minulost, ale taky si za to odsedel 2 roky, takze je to podle me uzavrena kapitola...

0/0
29.7.2011 19:27

Jiri Freiberg

Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

prosím Vás, uvědomujete si koho tady obhajujete? Zkuste si o tom něco načíst, v Porscheho fabrikách na jeho popud, pro ůvýrobu", zemřelo v otrockých podmínkách tisícovky lidí. Několikonásobně víc než u nás za komunistů (nepopírám bolševické bezpráví a teroro 50.let)!! Byl členem, dobrovolným členem, SS - agresivní organizace, odpovědné za miliony nevinných životů.

 a co kdyby se ve Vratislavicích narodil Mengele?L i on byl přeci schopný lékař/vědec, ne?ale vlastně lepší nácek než komouš, co neměl rád máničky, že? nácek alespoń nebránil svobodnému podnikání a nemůžem si u něj hrát na svoje vylhaný hrdinství z doby před Listopadem,co?

 ta Čecháčkovská lenost myšlení se mi fakt hnusí...;-€

0/0
28.7.2011 14:38

expat47

Re: Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

.......Ferdinant Porsche nikdy nebyl členem SS..........

0/0
28.7.2011 15:00

David a Goliáš

Re: Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

Pokud jsem správně pochopil váš příspěvek, tak tvrdíte, že na popud pana Porsche zemřely tisíce lidí. To je dost silné obvinění. Jistě odkážete na zdroj svých informací, abychom my, Čecháčci líní myslet, mohli rozhýbat své mozkové závity:-)

0/0
28.7.2011 18:07

David a Goliáš

Re: Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

Tak jsem se toho odkazu na údaje o "masovém vrahovi" Porsche nějak nedočkal. Ani mě to moc nepřekvapilo, protože to je pěkna pitomost. Nejste náhodou až tak pilný v myšlení, že místo svých myšlenek prezentujete spíš výmysly?:-)

0/0
28.7.2011 18:32

ryccardo

Re: Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

Máš pravdu čoveče, já bych pro jistotu přejmenoval fabriku Porsche na nějaký jiný jméno, aby to náhodou někdo nepovažoval za odkaz nacismu. A nebo vůbec možná ty auta přestat vyrábět vždyť zakladatel tý fabriky byl nácek. Kdyby takhle primitivně uvažoval každej, tak věz, že se třeba Američani nedostali na měsíc, protože by se stejným krátkozrakým způsobem distancovali od von Brauna a nevím kdo by jim ten raketovej program pak vedl.

0/0
29.7.2011 10:50

starej Brůna

Re: Porsche se "nezapletl" s nacisty, byl aktivní nácek

Když zmiňujete tu naši lenost myšlení, neříkejte, že Vás pan Josef Mengele napadl jen tak náhodou... Rozveďte to, nebuďte prosím líný... Vždyť na něm taky muselo být něco kladného i on byl v něčem přínosný... Cvak?

0/0
29.7.2011 20:20

swampy1977

a co

takovy vw? nebo mercedes? nebo bmw? a co treba ibm?

0/0
28.7.2011 14:27

B.Walsh

Re: a co

Opel, Ford, Škoda, BASF

0/0
29.7.2011 11:34

swampy1977

Re: a co

tak nejak

0/0
29.7.2011 13:04

David a Goliáš

Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

které se zapletly s totalitními režimy, ve střední Evropě jich moc nezbyde! Ale to zřejmě vratislavickým kádrovákům, z nichž minimálně někteří mají za sebou totalitní minulost - (například současný Svaz bojovníků za svobodu je jenom přejmenovaná komunistická organizace Svaz bojovníků proti fašismu) - evidentně nevadí. Doufám, že ten rozhořčený soudruh ze Svazu bojovníků za svobodu nejezdí ve Škodovce - za komunistů tam pracovali političtí vězni!!

+3/0
28.7.2011 11:18

ivošek z gmailu

Re: Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

R^

0/0
28.7.2011 11:29

Vanguard

Re: Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

R^

0/0
28.7.2011 11:34

expat47

Re: Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

...R^...

0/0
28.7.2011 12:40

Reeve

Re: Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

Hlavně abychom všem měřili stejným metrem. Abychom o jednom - řádném členu NSDAP s přátelskými vztahy ke špičkám Říše - eufemisticky nepsali že se "zapletl" s nacisty, zatímco jiný pro nás bude "hnusný bolševik". A abychom neselektovali jen podle jména slavné značky.

Mimochodem, kolik obcí se chlubí tím, že jsou rodištěm nějakého slavného československého automobilového, leteckého či železničního konstruktéra?

0/0
28.7.2011 14:25

David a Goliáš

Re: Vymažeme-li z dějin všechny slavné osobnosti 20. století,

1/ Řádnými členy NSDAP se ve své době staly miliony lidí, pro které to zkrátka byla podmínka, jak dosáhnout na určité funkce. Však jsme něco podobného zažili za komunistů. Miliony lidí byly v zájmu zachování slušného zaměstnání po roce 1968 donuceny veřejně schvalovat okupaci vlastní země. Já mezi ně naštěstí nepatřím, proto mě velmi baví sledovat různé angažované soudruhy z přejmenovaných režimních organizací, jak kádrují jiné, i kdž sami mají z minulosti na hlavě pořádnou hroudu másla.

2/ "Přátelské" vztahy se špičkami říše jsou u pana Porsche blbost, nebo si opravdu myslíte, že chodil k Himmlerovým na dort a bábovku a jezdili spolu na dovolené? Prostě úspěšný ředitel fabriky dostal medaili a papaláši se s ním nechali vyfotit do novin. Ukažte mi jakéhokoliv šéfa zbrojovky, který odmítne převzít ocenění od představitele režimu, na jehož zakázkách je závislý. Nikoho nenajdete, klidně se s vámi vsadím o co chcete, protože nemůžu prohrát.

3/ Na vaši poslední otázku odpověď neznám.

+1/0
28.7.2011 17:58

gazda2

Kdo z nás starších se nezapletl s komunismem?

minimálně jsme skoro všichni chodili k volbám. Vlastně celá naše země, s výjimkou významného, ale ne většinového proudu  kolaborovala nejprve s fašismem, poté se podílela na vyhnání jedné třetiny obyvatelstva, které nekolaborovalo o moc víc než my sami, ale na špatné straně a potom se zapletla do studené války. Ty komunistický koncentráky o kterých skoro všichni neslabomyslní věděli také nebyly o moc horší než ty fašistický. Ty miliony lidí co uprchly ještě po vyhnání německy mluvících spoluobčanů na západ také nesvědčí o naší heroické povaze zastat se nepráva. A co dnes? Necháme se šikanovat a zaplétáme se s režimem, který bude patrně časem také souzen jako něco velmi nepěkného, minimálně kvůli stupni korupce, rozkrádání, ekonomické šikany efektivně pracujících lidí i nesmyslnému a nevymahatelnému právu které zatím není nazývýno bezprávím.  Není žádný důvod věřit, že naši potomci budou nekriticky obdivovat ty nejšikovnější z nás, jako my hledáme selhání u významného Čecha Porsche.

+1/0
28.7.2011 11:03

dampfer

A tak asi

Ferda Porsche se měl zaplést do kšeftů s továriščem Stálinem, čéšskím báťuškou !! A měl by 8metrovou sochu !

0/0
28.7.2011 10:56

expat47

Re: A tak asi

....R^:-)

0/0
28.7.2011 12:42

Morrison

Porsche a další...

IBM, IG Farben (dnešní BASF, Agfa), Bayer farmaka (ti si dokonce sami vyžádali nějaká ta "lidská morčata") aj.

0/0
28.7.2011 10:54

pumpuj

Egone mlč!

Egonek Wienerovic může tak o někom prohlašovat, že byl hajzlík a zapletl se bůhví s kým. Sám Egon byl za komančů funkcionář SSM, Svazu českoslovenko-sovětského přátelství, plus dalších podobných organizací a to nemluvím o Stb.

+2/0
28.7.2011 10:52

Petr_V

Sudety

Tohle je pro Sudety typické, lidé si tu nechtějí připomínat slavnou (německou) minulost. Holt, zloději co si nakradli majetky se stále ještě bojí. A to je dobře...

+2/0
28.7.2011 10:50

behul

...

Pan Radkovič (citovaný v článku) je fanatickým odpůrcem všeho německého (stejně jako organizace, jejímž je členem) a nemá zájem na jakékoliv objektivitě. Členství Porscheho v NSDAP nikdo nepopírá, ale také nikdo neoslavuje a nepropaguje tak nacismus. Oceňován je jako automobilový konstruktér. Jak správně poznamenal někdo přede mnou, u nás bychom museli zapomenout na polovinu významných osobností jenom proto, že byly v KSČ.

0/0
28.7.2011 10:48

Reeve

Re: ...

Vždycky musí existovat nějaká "rozumná" hranice. Jinak bychom mohli v Panenských Břežanech odhalit památník Heydricha coby vynikajícího šermíře.

Porsche je podle mého názoru ještě před touto hranicí, protože význam Porscheho-konstruktéra převyšuje činy Porscheho-nacisty. U Heydricha je tomu přesně naopak.

Důležité je, abychom tento princip uplatňovali všude, a ne jen tam, kde se nám to v daném okamžiku zrovna hodí.

0/0
28.7.2011 14:36

Zubcasu

...

Ale Vratislavice mají myslím ještě jednoho známýho rodáka. Nenarodil se tam náhodou Konrád Henlein? Má tam nějakou pamětní desku? Byl to asi lump, ale co naplat, je slavnej. ;-)

0/0
28.7.2011 10:35

noll

Re: Henlein

Ve Vratislavicích nad Nisou se opravdu narodil Konrád Henlein. Pamětní desku nemá a shodou okolností jeho rodný dům je ve stejné ulici jako dům Porscheho a je od něj vzdálen několik desítek metrů. Myslím, že se oba kluci museli znát.

0/0
28.7.2011 10:58

Petr_V

Re: ...

Henlein je takový německý Ghandí, bojovník proti bezpráví páchaném na Němcích. Važme si takový rodáků, pamětní desku by si zasloužil.:-)

0/0
28.7.2011 10:58

expat47

Re: ...

........pamětní deska je pamětní deska. Pamětní deska nemusí hned někoho oslavovat. Hlavním důvodem je zachování historických faktů......

0/0
28.7.2011 12:57

Zubcasu

...

Upřesnění. Porsche stíhač tanků Ferdinand nenavrhl. Ten vznikl ze soutěže na tank Tiger. Podvozek Porscheho v soutěži propadl ale sám Porsche si byl jist vítězstvím a nechal podvozky vyrábět před ukončením soutěže. Když v soutěži prohrál bylo již vyrobeno cca 100 kusů podvozků. Aby se nevyhodily tak byly použity pro samohybná děla. Dále se podvozky nevyráběly protože nebyly příliš povedené.

0/0
28.7.2011 10:32

gazda2

Re: ...

Ty podvozky daly jméno třídě stíhačů tanků Ferdinand. Než jich těch pár desítek Rusové zničili, stíhače zničili necelou tisícovku ruských strojů. Tak že zase tak úplně nepovedené nebyly. Rusáci se dodnes chlubí, že zničili tisícovky ferdinandů, ač jich Německo vyrobilo jenom do stovky.

0/0
28.7.2011 11:06

Zubcasu

Re: ...

Na úspěchu měl podíl pedevším kvalitní kanón (výkonější než u tanku Tygr) a enormní pancéřování. Podvozek sám o sbě byl podmotorován a špatně pohyblivý s nízkou rychlostí, byl komplikovaný dvoumotorovým uspořádáním s elektrickým přenosem a při poškození libovoného kola se stal nepohyblivým, narozdíl od podvozku Henschel. Navíc byl enormě náročný na výrobu a spotřebu deficitních kovů (měď). I přez to vše a velmi malý počet se dělo Ferdinad stalo slavným. ;-)

0/0
28.7.2011 12:00

Vanguard

Propagace nacismu?

Kde, proboha???

0/0
28.7.2011 10:28

Pepito-To

Re: Propagace nacismu?

Ja nabyvam dojmu, ze uz snad vsude :-/

0/0
28.7.2011 14:31

mirek103

kritika

To že byl někdo ve straně ještě neznamená že s režimem souhlasil. Za komunistů taky mělo spousta lidí rudou knížku jen proto aby mohli studovat nebo bádat a tvořit. Ferdinand Porsche se u nás narodil, jmenuje se po něm automobilka, jeho auta zasáhla mnohem více pozitivně do lidstva než negativně jeho vstup do NSDAP. A tak je třeba na to nahlížet.

+1/0
28.7.2011 10:14

mira77888

tezko soudit

kolik bylo u nas komunistu??????????

0/0
28.7.2011 10:10

AAA2

Bez Von Brauna by Amici neleteli do vesmiru

a my se tu budeme snazit poprit existenci pana Porsche. Je v tech Sudetech vubec neco, co nebylo spjato s nacisty?

0/0
28.7.2011 10:00Najdete na iDNES.cz