Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Namísto hřbitova stojí park, historie Liberce je ukrytá v dlažbě

Liberec dokončil první fázi rekonstrukce parku, který nahradil bývalý hřbitov v Budyšínské ulici. V parku pojmenovaném Zahrada vzpomínek není k vidění jen nová zeleň nebo lavičky, dlažba chodníků ukrývá kus liberecké historie. Zahradu vzpomínek také zkrášlují náhrobky z let, kdy na místě stál městský hřbitov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Slain

a tady to zase moc nechvalili

http://www.nasliberec.cz/view.php?cisloclanku=2011110002

takze to bude nekde mezi ...

0/0
5.11.2011 11:38

lusil

Zajímalo by mě

0/0
5.11.2011 9:41

lusil

Re: Zajímalo by mě

(nějak mi to uteklo, omlouvám se), co udělali s těmi nebožtíky? Když se tam ještě do roku 1956 pohřbívalo, určitě tam byly ještě hroby, o které se starali žijící potomci.

0/0
5.11.2011 9:43

pescha

Re: Zajímalo by mě

on to byl především neměcký hřbitov, myslím, že v padesátých letech se už moc nepohřbívalo, spíš sporadicky, co se stalo s ostatky netuším, dost možná se něco přesunulo do společných hrobů, případně zkremovalo a vysypalo na rozptylové loučce na jiném hřbitově.. kdyby ses však ptal, kam zmizely ostatní náhrobky, nedaleko hřbitova si z nich jedna rodinka udělala takový menší, soukromý hřbitůvek na  své zahradě..je to cestou k Ambiente a plot je zarostlý jakýmsi popínavcem ;)

0/0
5.11.2011 10:27

Muf007

Re: Zajímalo by mě

Z toho co vím, byl hřbitov poměrně dlouho uzavřen pro pohřbívání. Při jeho likvidaci byly vyzvednuté (vykopané) kosterní ostatky předávány příbuzným k dalšímu pohřbení. U hrobů bez příbuzných (nedohledaných) byly ostatky převáženy do krematoria ke zpopelnění. Urny pak byly umístěny v kolumbáriu, která stálo na rohu hřbitova v Ruprechtické ul. Po demolici budovy došlo k převozu uren, teď nevím zda na správu hřbitovů do Rupre nebo do krem. Po dalších letech k rozptylu popela z těchto uren na rozptylové loučce u krematoria. Říká se, že samotný hřbitov byl tehdy překopán poměrně ledabyle a mnoho ostatků je proto dodnes na svém místě.

0/0
11.11.2011 16:09Najdete na iDNES.cz