Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Koupaliště v Liberci chtějí zachránit ekologové, bazén však neobnoví

Ekologické Centrum Divizna přišlo s nápadem, jak vrátit do chátrajícího areálu Lesního koupaliště v Liberci život. Plánuje zde vybudovat ekocentrum, kaskády s tůňkami a obnovit jezírko, které zde původně bylo. O koupaliště se zajímal i architekt, který měl jeho obnovu jako téma své diplomové práce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

primorsko-fans

zmeny

ekologické ambice asi trochu narazily, neboť před půlrokem-rokem se tady psalo prakticky to samé - revitalizace lesního koupaliště na těžko vysvetlitelnou ekologickou aktivitu (i když se liberecká MFD snaží tlačit korytare a další jeho zelený kámoše jak to jde), ale tenkrat byli pánové odvážnější ve svých výrocích. projekt měl tuším stát 40 míčů (teď už ""jen"" třicet), dotace byla už prakticky přidělena a o Sasicich nepadlo dosud ani slovo.

čekal bych od idnesu, resp.MFD trochu víc informačního zápalu, když už ty zelený tlačítek skrz titulky typu "koupaliště chtějí zachránit...", ale to bych asi chtěl moc...

+1/0
11.2.2012 23:42

mim7

dotační tunel

Jo, eko centra letí a vedle různých školících center je to záruka pěkného dotačního tunýlku.

+3/0
11.2.2012 20:53

habr

Re: dotační tunel

Pokud dostanou dotaci EU, ekocentum musí fungovat 10 let. A když se rozeběhne, tak zkušenosti hovoří o tom, že tam pracují nadšení lidi, kterým jde víc o poslání centra než vlastní kapsu.

Ale jen v případě, že je vše dobře smluvně ošetřeno tak aby třeba za 15 let někdo přišel a pozemek s objektem vykoupil.

Těch ekocentrem v ČR je několik desítek a některá fungují desetiletí. A  velká část má programy od škol naobjednáváné na řadu měsíců dopředu.

"Eko" - velkou část obyvatel děsí, ale ve své podstětě to jsou běžné programy z přírodopisu, vlastivědy, fyziky, chemie, kde je výuka provázána praktickým ověřením. Například pozorováním života v půdě z dobře nechemick y ošetřované zeleninové zahrádky a srovnání s půdou na polích. Hledají příčiny proč v jednom vzorku je plno života, v druhém prakticky mrtvo a potom si děti povídají v čem je rozdíl a jaké mohou ty rozdíly mít vliv na stav krajiny, respektive na náš majetek a životy.

Není třeba mít rudo před očima - stačí přijet se podívat.

0/0
12.2.2012 11:40

Norkey

...

Tenhle projekt má možná hlavu a patu, asi je lepší aby býv. koupaliště mělo aspoň nějaké využití, než žádné.. hlavně z toho nedělat bažinu ani jezero a i tu budovu volit a umístit pokud možno decentně, ideálně až do svahu za býv. šatnami/převlékárnami. Koupaliště být nemusí, ale rekreační účel místa by měl každopádně zůstat zachován! Chce to ale trochu prosekat křoviny a les při okrajích areálu, upravit lesní cesty v okolí.. A vůbec, jak to bude s podobným projektem býv. střelnice v harcově? Už je o tom nějak dlouho ticho..

0/0
11.2.2012 16:10

qwed

Re: ...

Jaké cesty byste chtěl upravit? Hlavní přístupová cesta od ZOO je ve velmi dobrém stavu. Turistické, které vedou kolem jsou pak bez problémů sjízdné i na kolech.

Jezero tam dělat nemusí o pár metrů výše už jedno na stejném pramenu je.

+1/0
11.2.2012 22:50

goz

Stejně je to bouze boj o to, která skupina urve prachy z EU

buď to budou ekologové s dalším nesmyslným eko centrem, nebo stavební lobby - Storing = Nadrchal, nebo se mýlím? Proto asi rozpočet 85 miliónů, aby to liberecká firma mohla za krásných 150 mil. postavit. Ať mi nikdo nevypráví že oprava bazénu a výstavba dřevěných šaten by stála takovo raketu.

Hlavně bych potrestal ty, kteří to nechali takto zchátrat. Každý normální člověk se o svůj majetek stará ...

+3/0
11.2.2012 15:33

peta_lbc

Re: Stejně je to bouze boj o to, která skupina urve prachy z EU

souhlasím. Je to jen boj o peníze, to je myslím jasné. Léta je nám vnucováno, že oprava není možná pro finanční náročnost. Nejdříve to bylo kvůli zdroji vody, když vby se  prý potok musel čistit a bazén filtrovat. Vzpomínáte? Pak nechalo město jako vlastník arerál v klidu zchátrat. podobně jako přírodní divadlo. Dobrý den, pane Kitnere a spol. Děsí mě, že za to nenese nikdo odpovědnost. Tak jako ji nenesla za devastaci pavilonu "A" výstaviště. Pokud jde o projekt jak udělat uprostřed lesa hřiště za 30 milionů, tak říkám - předražené!

+1/0
12.2.2012 11:25

oldfashioned Kokodák v1

fotky smíchané ze tří projektů

a zde vše popsané jako lesní koupaliště...:-/Rv

0/0
11.2.2012 13:15

Vifon

Kam noha "EKOLOGA" šlápne

Deset let tráva neroste!!!Rv

+1/0
11.2.2012 11:59

petr____22

Re: Kam noha

V tomhle pripade tam trava roste, navic az moc

0/0
16.2.2012 15:26

qwed

Další zbytečnost k ničemu na módní vlně EKO...

Ale on to daňový poplatník opět zaplatí, zvláště, když se ho na jeho souhlas nemusíte ptát... Rv

0/0
11.2.2012 8:49

mauhur

Re: Další zbytečnost k ničemu na módní vlně EKO...

co to meleš? takový kydy k článku o možných podobách koupaliště? dej si studenou sprchu.

0/0
11.2.2012 10:28

qwed

Re: Další zbytečnost k ničemu na módní vlně EKO...

Rada zdarma? Dám vám také jednu. Nejprve zapracujte na českém jazyku, třeba se pak budu zajímat i o váš názor. ;-)

0/0
11.2.2012 22:46

habr

Re: Další zbytečnost k ničemu na módní vlně EKO...

Proč módní eko?

Mám pocit, že jsi nepochopil cíl záměru. Prosotr opravit v jakýsi park, kde bude víc přírodní prostředí než dlaždiček a betonu a jde budou různé aktivní prvky pro pohyb dětí, které budou doplněny informacemi o přírodě. Vždyť dneska rodiče dnešních dětí skoro nepoznají sluníčko sedmitečné od mandelinky bramborové a co jsem viděl, tak  děti o takové programy mají  velký zýjem.

protože  tihle lidi co dělají přírodnější parky jsou trochu mimo standardní myšlení mnohých architektů a projektantů, tak ve své podbě konečný projekt je levnější než klasický projekt úpravy veřejného prostranství.

Chce si to víc ověřit fakta, než mít rudo před očima, když se někde nappíš slůvko eko. Ono to ve své podobě může být v rovine "eko" - jako ekonomický pro rozpočet měst. Nízké pořizovací náklady, nízké náklady na provoz a údržbu.

Potom se to stává "eko" ve smyslu nízká spotřeba energie na vznik areálu

0/0
11.2.2012 11:21

qwed

Re: Další zbytečnost k ničemu na módní vlně EKO...

Kousek od lesního koupaliště bydlíme a dnes je to tu i kvůli zrušené cestě od slunečních lázní mrtvé. Měl jsem buhužel tu možnost vidět, co se za peníze z EU postavilo v Oldřichově za EKO centrum a k čemu slouží. Podle mého názorů by bylo mnohem prospěšnější těch několik set milionů investovat do něčeho, co bude opravdu sloužit lidem a to v místech, kam lidé chodí.

Proč kupříkladu na jedné straně utlumuje město dotace liberecké ZOO i botanické zahradě a na straně druhé se bude investovat nemálo prostředků do výstavby EKO centra v místech, kam lidé moc nechodí s nejistou budoucností a vizí.

Apropo, nízké pořizovací náklady se této vize jistě netýkají. Vím, co obnáší geologický průzkum a rekonstrukce jezera s pramenem.

0/0
11.2.2012 22:43

rudi7203

Aspoň tak

Pořád lepší ekocentrum, než aby si tam postavil Kittner, nebo někdo ze Syneru vilu:-))

0/0
11.2.2012 8:41

ramese

Re: Aspoň tak

;-DR^!!

0/0
11.2.2012 10:29

kobrik

Re: Aspoň tak

Závist?? ;-D

0/0
11.2.2012 16:14

rudi7203

Re: Aspoň tak

Nemám proč:-)

0/0
12.2.2012 10:16

kobrik

Re: Aspoň tak

Nevypadá to..

0/0
12.2.2012 11:11

qwed

Re: Aspoň tak

Mám tomu rozumět tak, že pokud si tam eko-vilu postaví například Korytář, bude vše v nejlepším pořádku? Doufám ale, že jste to myslel tak, že stejně jako já doufáte v to, aby tam ani jeden z nich nestavěl obludnosti za každou cenu.

0/0
11.2.2012 22:53

rudi7203

Re: Aspoň tak

Samozřejmě. Jak jinak. Nestraním nikomu z nich. Ať je to kdokoliv z těchto lidí.

0/0
12.2.2012 10:15Najdete na iDNES.cz